Wojna na Ukrainie
Komisarz UE wezwał do zwiększenia produkcji amunicji na rzecz Ukrainy
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oświadczył w środę po spotkaniu z przedstawicielami bułgarskiego sektora obronnego, że zwiększenie europejskiej produkcji zbrojeniowej, która ma trafić na Ukrainę, jest niezwykle ważne, a Bułgaria ma duże możliwości w tej dziedzinie.
Bułgaria jest pierwszym z 11 państw, które komisarz Breton odwiedza w ramach unijnych planów zwiększenia dostaw amunicji dla Ukrainy. Chce on zaapelować do rządów krajów UE o szybkie zwiększenie produkcji przeznaczonej dla Ukrainy.
Czytaj też
Spotkanie z ministrem obrony Dymitarem Stojanowem, wiceministrem gospodarki Iriną Sztonową i przedstawicielami bułgarskiego przemysłu obronnego odbyło się w największych bułgarskich zakładach zbrojeniowych w Sopocie.
Sztonowa poinformowała, że zakłady opracowały szeroki program zwiększenia produkcji według natowskich standardów. Komisarzowi Bretonowi przedstawiono 155-milimetrowe pociski, wyprodukowane zgodnie z wymogami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wiceminister Sztonowa zaznaczyła, że Bułgaria potrzebuje pomocy finansowej przeznaczonej na zwiększenie tej produkcji.
Czytaj też
W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony w Sztokholmie omawiano plan dotyczący zwiększenia finansowania dostaw amunicji dla Ukrainy o dodatkowe 2 mld euro. UE ma zrekompensować wydatki poniesione przez poszczególne państwa na natychmiastowe wysłanie amunicji na Ukrainę.
Kijów poinformował, że potrzebuje zarówno pocisków sowieckiego kalibru 152 mm, jak i natowskiego 155 mm. Bułgaria produkuje oba rodzaje.
Czytaj też
Według Aleksandra Michajłowa, byłego szefa państwowej spółki Kintex, zajmującej się eksportem broni, Bułgaria produkuje i eksportuje poprzez firmy pośredniczące 155-milimetrowe pociski dla Ukrainy. W ubiegłym roku wartość eksportu broni i amunicji dla Ukrainy wyniosła ponad 1,2 mld euro.
Czytaj też
W środę rząd Bułgarii podjął uchwałę, zgodnie z którą następny parlament, który ma być wybrany 2 kwietnia, powinien ratyfikować każde dodatkowe porozumienie dotyczące dostaw broni i amunicji podpisane z Ukrainą. Postanowiono, że każdy kolejny dokument dotyczący takich dostaw, powinien zostać zatwierdzony przez parlament.
rwd
Skoro pan Komisarz wezwał, to tak się stanie. Z komisarzami nikt nie dyskutuje, bo oni zawsze mają rację.
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Brak elementarnego zrozumienia pola walki. Priorytet powinien być skierowany na produkcję amunicji precyzyjnej w dużych seriach produkcyjnych. 1 pocisk półaktywny APR Leonardo Vulcano/Dardo 155 mm wystrzeliwany z L52 ze standardowej komory NATO - ma zasięg 80 km. I zastępuje bez ryzyka ognia kontrbateryjnego [trafienie pierwszym pociskiem "w punkt"] od 50 do 200 pocisków niekierowanych - wystrzeliwanych w korygowanym ogniu bateryjnym z dużym ryzykiem kontrakcji ognia nieprzyjaciela. Przy czym na dystansach od 50+ km - jest bezkonkurencyjny. Ukraina nie potrzebuje MILIONÓW amunicji niekierowanej [które tylko obciążają logistykę transportu/magazynowania i powodują zużycie luf] - tylko DZIESIĄTKÓW TYSIĘCY APR.
WoW
"...bułgarskiego przemysłu obronnego odbyło się w największych bułgarskich zakładach zbrojeniowych w Sopocie" Bułgaria zajęła nasz kurort? Co to się wyprawia teraz na tym świecie...