Reklama

Polityka obronna

UE wesprze produkcję amunicji

Autor. Ursula von der Leyen/Twitter

Unia Europejska zamierza połączyć siły z przemysłem obronnym Wspólnoty, aby przyspieszyć i zwiększyć produkcję amunicji potrzebnej na polu walki na Ukrainie i uzupełnić własne zapasy wojskowe - powiedziała w sobotę w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Reklama

Przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, von der Leyen zasugerowała, że UE powinna zrobić to, co zrobiła podczas pandemii, gdy przygotowywała się do produkcji na dużą skalę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Reklama

"Moglibyśmy pomyśleć na przykład o zaawansowanych umowach zakupu, które dają przemysłowi obronnemu możliwość inwestowania w linie produkcyjne już teraz, aby były szybsze i aby zwiększyć ilość, którą mogą dostarczyć" - powiedziała von der Leyen.

Podkreśliła, że UE nie może czekać miesiącami i latami na to, by być w stanie uzupełnić własne zapasy wojskowe lub wysłać na Ukrainę amunicję taką jak 155-milimetrowe pociski artyleryjskie.

Reklama

"To już naprawdę czas, aby przyspieszyć produkcję, i zwiększyć skalę wytwarzania standardowych produktów, których Ukraina desperacko potrzebuje, na przykład standaryzowanej amunicji" - dodała.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. KrzysiekS

  Pytanie czy Polski zakład produkujący amunicję może na tym skorzystać?

  1. pl 1

   Nie. Zdecydowanie nie! To jest nie tylko wojna fizyczna ale i z zachodu gospodarczą!

  2. bc

   Wszystkie większe stare zakłady stalowe(walcownie rur bezszwowych!, kuźnie, producenci części do zawierzeń aut itd) już powinny być przestawiane na udział w produkcji(tłoczeniu/prasowaniu i obróbce cnc) skorup amunicji w maksymalnie uproszczonej technologii(denko oddzielnie?, oby wymiary i masę trzymać), jak nie 155mm to 152 i 122mm.

  3. MW78

   naucz się pisać po polsku pl1

 2. Monkey

  UE to świetny pomysł, ale instytucje ją reprezentujące to jakiś ponury żart. Parlament skorumpowany, Komisja zaś kompletnie niewydolna. Jej szefowa to niestety Niemka. Po roku się „obudzili”. Tyle krajów, w tym oczywiście Polska pomaga, a rekompensaty finansowe są symboliczne. Ale jak trzeba wstrzymać wpłaty, tempo jest iście ekspresowe. Oczywiście, poklepywanie po pleckach i tanie pochwały zawsze obecne. UE kroczy od klęski do klęski. Chociaż prezydent Zełeński ostatnio się podlizywał i Niemcom, i Francuzom. Cóż, chyba sprawy na Ukrainie idą źle.

  1. Chyżwar

   Niemka? To fakt. Ale patrz na naszą "reprezentację". Tam jest zdaje mi się Spurek, która ma tak "genialne" pomysły, że każdego normalnego człowieka powinny od razu wbić w glebę.

  2. Rusmongol

   Dziwne ze nie przeszkadza uni wysyłanie miliardów do Turcji cz Rosji.

  3. Monkey

   @Chyżwar: Na szczęście Spurek nie jest szefową KE. A von der Leyen niestety wręcz przeciwnie. Chociaż oczywiście, ludzi z takimi poglądami trzeba się obawiać. Ale wracając do rzeczy, KE i TSUE rzucają nam cały czas kłody pod nogi w momencie, gdy jesteśmy zaangażowani na Wschodzie. A Niemcy i Francja tak naprawdę dalej przebierają nóżkami za powrotem do „business as usual” z Rosją.

 3. DDR

  Może już lepiej aby przedstawiciele tej kabaretowej międzynarodowej organizacji nic nie robili

 4. ciekawy1

  Wojna to olbrzymie pieniądze... nie do końca rozumiem, czemu rząd kontynuuje spór z Unią blokując sobie dostęp do rozwoju gospodarki?

  1. Spinoza

   Nawet kiedy na to patrzę, jest taka strona. Bogate kraje są na pierwszym miejscu. Tylko wtedy możesz zbudować i utrzymać silną armię. Jeśli Polska ma prosperować, musi poprawić stosunki z sąsiadami. Nowe przełamuje stare. Polski nie należy powstrzymywać przeszłością, ale iść ku przyszłości.

  2. boomer

   Nikt nie daje pieniędzy za darmo.

  3. Chyżwar

   To nie rząd kontynuuje spór z Unią tylko Unia z rządem. A jest tak ponieważ posłuszna Niemiaszkom opcja polityczna została odsunięta od władzy.

 5. bc

  T wszystko za mało dla odbudowy stanów. Bez przekształcenia cywilnych linii przemysłowych(automotive, kuźnie, w tym w PL) na produkcje skorup 155mm się nie obędzie.

 6. staryPolak

  przy UE to nawet gang Olsena nie ma szans.

 7. wert

  i to ma być ta przewodnia siła "nowej" Europy. Zwyczajna gównarzeria kierowana egoizmem i prywatą. POd szczytnymi hasłami ciemnota zacofanie. Ktoś powiedział: "gdy ktoś przestaje wierzyć w Boga to nie oznacza że w nic nie wierzy. Może uwierzyć we wszystko" Stąd biorą się dzisiejsze -izmy. Ojcowie Założyciele Europy przewracają się w grobach bo dążyli do społeczeństwa cywilnego. Dzisiejsze sPOłeczeństwo obywatelskie oznacza brak potrzeby państwa, prymat jednostki i światłe rządy kierujące się etyką i moralnością. Jak to wygląda w praktyce widać po ostatnich aresztowańiach w PE, widać po ich polityce robionej na rymapał i wyrwę.

 8. Golf

  Swoją drogą to żałosne, że wszyscy członkowie NATO, mocarstwo i najbogatsze i najbardziej rozwinięte kraje Europy nie są w stanie wyprodukować takiej ilości amunicji jak zacofana technologicznie, poddana sankcjom Rosja ! Brzmi to jak jakiś…ponury żart, nie sądzicie ?

  1. Roobin

   Po prostu dziwna ideologia, myślenie rządzi krajami zachodu i mamy tego tego skutki.

  2. Lużyce

   Członkowie NATO mogą wyprodukować.amunicję I wyprodukują. Dziw się, dlaczego to Polandia od roku nie może tej amunicji wyprodukować ? I szansy na masową produkcję w PL nie widać.. Oby nie skończyło się na tym, że i UA ,i PL będą importować amunicję z UE. Pamiętaj PL ma PKB Bavarii, W tym kontekście przypomnij sobie jak to USA w II WŚ zgniotła produkcją wojskową Niemcy. Wówczas Niemcy to był poziom dzisiejszej Rosji.

  3. Rusmongol

   Nie ze nie mogą, tylko nie mają na to parcia. A Rosja korzysta z tego co zostało jej z czasów zsrr i fabryki obecnie są przestawione w tryb wojenny. Dodam że ogolocili też z amunicji Białoruś i dostają też ja z Korei płn. USA już zapowiedziało że zwiększają produkcję 155 mm o 500%.

 9. HORACJUSZ

  Jakoś decyzja UE dziwnie zbiegła się z zapowiedzią rozszerzenia produkcji amunicji w Niemczech... Czyli nie zdziwi fakt ze niemiecka szefowa PE (von der Leyen) przeznaczy miliardowe dotacje na produkcje w "biednych" Niemczech, tylko po to by te wyprodukowane pociski nigdy na Ukrainę i do sojuszników nie dotarły... Taka szwabska mentalność na robienie interesów....

 10. Prezes Polski

  Już po roku wojny takie odważne decyzje! No, no.... Jeszcze dojdzie do tego, że zainwestują w linie produkcji ciężkiego sprzętu. To by dopiero było....

 11. Pucin:)

  Zbyt późno - stanowczo za PÓŹNO !!!!!!!!!! :)

 12. Fresh Air Inspector

  Rozumiem, że ta nowoprodukowana amunicja nie będzie zawierała ołowiu? No bo przecież ołów w amunicji ma być zakazany (patrz agencja ECHA i tzw. lead ban).

Reklama