Jak zaznaczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, nawet jeśli Kongres nie wesprze finansowo Ukrainy, to pomoc będzie mogła płynąć bez przeszkód przez najbliższe miesiące.
Kirby dodał, że dokładny czas trwania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zależał od potrzeb ukraińskiej armii i tego, co będzie się działo "na polu bitwy" wobec zbliżającej się zimy.
Zwrócił jednak uwagę, że "czas jest przeciwko (Zachodowi), jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy". Podkreślił, że brak wsparcia w amerykańskim budżecie może doprowadzić do ogromnych zmian na polu walki z Rosją.
Czytaj też
Deklaracje Kirby'ego były odniesieniem do wtorkowej telefonicznej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami krajów sojuszniczych, Unią Europejską i NATO na temat dalszego skoordynowanego wsparcia dla Ukrainy.
"Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że w żadnych okolicznościach nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane" – oświadczył.
Zdaniem rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA mała grupa republikanów, którzy są przeciwni dalszej pomocy dla Ukrainy, nie może przekreślić dotychczasowych wysiłków na froncie walki z Rosją. "Taka utrata wsparcia sprawi, że (prezydent Rosji Władimir) Putin uwierzy, że może nas teraz przeczekać i kontynuować konflikt, dopóki nie upadniemy my, nasi sojusznicy i partnerzy" – powiedział Kirby.
"Przeciwstawienie się zdolnościom Putina do prowadzenia wojny z sąsiednim narodem może w rzeczywistości zapobiec większemu konfliktowi, w którym mogą być potrzebne wojska amerykańskie" – dodał Kirby.
Czytaj też
Jak podał Biały Dom w komunikacie, we wtorkowej rozmowie telefonicznej uczestniczyli przywódcy Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Francji, a także szefowie NATO, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.
Według prezydenta Andrzeja Dudy Biden w rozmowie zapewnił, iż Polska może być pewna stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich w przypadku jakichkolwiek prowokacji.
"Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie. Pan prezydent Joe Biden rozpoczął tę konferencję, przekazał nam, jaka jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, jak jest rzeczywiście sytuacja polityczna, także wokół Ukrainy. Zapewnił, że jest poparcie dla pomocy dawanej Ukrainie. Powiedział, że w Kongresie to wsparcie uzyska. Zarówno po stronie (Partii) Demokratycznej, jak i po stronie (Partii) Republikańskiej jest bardzo wielu kongresmenów, którzy popierają dalszą pomoc dla Ukrainy; to wsparcie jest znacznie większe, niż wydawałoby się to z przekazów medialnych" - powiedział prezydent.
Czytaj też
Także agencja AFP pisze, że Biden podczas rozmowy zapewnił, że jest "optymistą co do dalszego wsparcia obu partii i obu izb" Kongresu dla Ukrainy, choć ta pomoc jest przedmiotem bardzo trudnych dyskusji budżetowych.
W sobotę, na kilka godzin przed możliwym shutdownem w USA, czyli zamknięciem urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny, Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych. Prowizorium budżetowe nie przewiduje dodatkowych funduszy dla Ukrainy.
PszemcioPL
Dziennikarze jak Randy Mott, który jest pro-GOP mówi i pokazuje na TT różne dane pokazujące, jak niewielkim %, jakim marginesem społecznym są MAGA. Ci normalni ludzie z USA muszą przestać siedzieć cicho i pokazać MAGA czy skrajnej lewicy neo-komuszej gdzie ich miejsce.
DBA
Przypuszcza, że kongres wznowi pomoc dla Ukrainy po warunkiem spełnienia wymogów antykorupcyjnych i antyoligarchicznych - na najwazniejsze ma Ukraina czas do 3 miesięcy. Ale przypuszczalnie nie chcą tych warunków spełnić
rwd
Polska już teraz powinna mieć plan działań na wypadek wycofania się Stanów z pomocy Ukrainie albo znacznego ograniczenia tej pomocy. Ale obawiam się, że z powodu wyborczego i powyborczego zamieszania żadnego planu nie będzie i znowu damy się zaskoczyć nadchodzącym zmianom.
wsw13
Panowie kongresmeni zgodnie z powiedzeniem "a com zaczoł skończyć muszę" -do roboty zakończcie tę wojnę sukcesem.