Reklama

Geopolityka

Josep Borrell o nowym pakiecie wsparcia UE dla Ukrainy

UE Ukraina
Fot. Dusan_Cvetanovic/Pixabay

Nowy pakiet, którego wartość będzie wynosić około 5 mld euro, będzie częścią Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

Reklama

„Proponuję nowy, dwustronny wieloletni pakiet w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości do 5 mld euro. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed końcem roku, kiedy musimy uzgodnić rewizję wieloletniego programu finansowego" – oświadczył.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Borrell wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą po nieformalnym spotkaniu szefów MSZ krajów UE w Kijowie. Szef unijnej dyplomacji podkreślał wcześniej, że jest to „pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich", które odbywa się poza granicami UE.

Szef dyplomacji UE wskazał, że państwa unijne szkolą ukraińskich żołnierzy, w tym pilotów. "Dzisiejszym celem jest przeszkolenie 40 tys. ludzi w nadchodzących miesiącach, w tym szkolenia specjalistyczne, w szczególności pilotów" - powiedział Borrell.

Dyplomata odniósł się także do planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zaznaczył, że jest to jedyny plan, omawiany obecnie przez wspólnotę międzynarodową.

„Formuła pokoju prezydenta Zełenskiego jest jedyną inicjatywą pokojową wspólnoty międzynarodowej. Inne inicjatywy były wspominane, ale zniknęły. Jedyna rzecz, która przyciąga uwagę i działalność wspólnoty międzynarodowej, to plan pokojowy prezydenta Zełenskiego" – wskazał Borrell.

Czytaj też

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i osób deportowanych.

Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego. Zełenski przedstawił tę formułę w listopadzie 2022 roku w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Na konferencji prasowej z Kułebą Borrell zapewnił, że UE pozostaje zjednoczona w dziele wspierania Ukrainy, o czym świadczy poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Kijowie.

Czytaj też

„Jest to także mocny sygnał dla Rosji. Nie wystraszą nas wasze rakiety i drony. Nasze zdecydowanie na rzecz wspierania walki o wolność i niepodległość Ukrainy jest twarde i będzie kontynuowane" – oświadczył szef unijnej dyplomacji.

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Pakiet w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości 5 mld euro należy się Polsce i może jeszcze Rumuni. I tylko nieudolnością naszych politycznych amatorów należy tłumaczyć, że UE nie przekazuje nam miesięcznie mld. euro za podtrzymywanie państwa ukraińskiego przy życiu. Wyobrażacie sobie co by na naszym miejscu zrobiła Turcja? Cała kasa UE znalazłaby się w Ankarze.

    1. Chyżwar

      Brukselą rządzi Berlin, który chce, żeby Polską rządzili ich ludzie, więc nieudolność naszych polityków nie ma tutaj nic do rzeczy.

Reklama