Reklama

Wojna na Ukrainie

Kanadyjskie części w irańskich dronach atakujących Ukrainę

Shahed-136
Irańska amunicja krążąca Shahed-136. To prosta ale skuteczna konstrukcja.
Autor. ANA

W ostatnich dniach dziennik „The Globe and Mail” poinformował, że w irańskich dronach używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainie znaleziono części wytwarzane przez kanadyjskiego producenta.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według StateWatch, ukraińskiego think-tanku, w irańskich dronach Shahed 136 kupowanych przez Rosję do ataków na Ukrainę znajdowane są części anten produkowanych przez firmę z Ottawy Tallysman Wireless. Firma podkreśla, że nie sprzedawała produkowanych przez siebie części ani Iranowi, ani Rosji, poinformował „The Globe and Mail".

Drony Shahed 136 są używane przez Rosję do ataków na wrażliwą infrastrukturę cywilną i cele wojskowe, ulegają zniszczeniu w chwili wybuchu przenoszonego ładunku. W połowie listopada br. firma Shahed Aviation Industries produkująca drony Shahed-136 została objęta kanadyjskimi sankcjami.

Reklama

Cytowany przez „The Globe and Mail" prezes Tallysman Wireless Gyles Panther powierdził, że firma jest świadoma problemu, nie sprzedaje jednak swoich produktów ani do Iranu, ani do Rosji, nie zezwala też na ich sprzedaż do krajów trzecich, które handlują z krajami podlegającymi sankcjom. Dodał, że firma współpracuje z kanadyjskimi służbami granicznymi i innymi agencjami rządowymi i uznał, że części zostały prawdopodobnie nabyte przez pośredników – napisał dziennik.

Czytaj też

„The Globe and Mail" podkreślił, że kanadyjska firma jest jedną z wielu zachodnich firm, których wyroby trafiły do Iranu czy do Rosji mimo sankcji. Często chodzi o produkty wykorzystywane w systemach niezwiązanych z wojskiem i nieobjętych zakazem eksportu. Przypomniano też o sierpniowym brytyjskim raporcie Royal United Services Institute nt. wykorzystania przez Rosję części elektronicznych pochodzących z przynajmniej dziewięciu krajów zachodnich.

StateWatch to istniejąca od stycznia 2018 r. ukraińska organizacja pozarządowa, zajmująca się regułami działania rządu i korupcją. Obecnie jednym z jej projektów jest TrapAgressor, w ramach którego ujawniane są metody obchodzenia zachodnich sankcji nakładanych na Rosję po ataku na Ukrainę. Raport z lipca br. ujawnił 31 takich metod, identyfikowane są kolejne.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama