Reklama

Wojna na Ukrainie

Kanada: sankcje na irańskich producentów dronów i dodatkowa pomoc dla Ukrainy

Autor. Ministerstwo obrony Ukrainy/Facebook

Kanada ogłosiła piąty pakiet sankcji wobec Iranu – poinformowała w środę minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Sankcjami objęto m.in. producentów dronów kupowanych przez Rosję. Kanadyjski rząd postawił również, że przekaże dodatkową pomoc dla Ukrainy m.in zimowe ubrania czy kamer do dronów i urządzeń do komunikacji satelitarnej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sankcje dotyczą sześciu wysokich urzędników i wojskowych odpowiedzialnych za naruszanie praw człowieka i prowadzenie działań naruszających pokój, a także dwóch producentów broni.

Czytaj też

Shahed Aviation Industries produkuje m.in. drony Shahed-136 kupowane przez Rosję i wykorzystywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie do ataków na ludność oraz cywilną infrastrukturę. Druga z firm, Qods Aviation Industries, również produkuje drony używane przez Rosję do ataków na Ukrainie oraz przez Hezbollah.

Reklama

„Kanada nie będzie się wahać przed użyciem wszystkich narzędzi dyplomatycznych, jakie ma do dyspozycji, by reagować na agresję irańskiego reżimu, czy to w Iranie, czy poza jego granicami" - powiedziała cytowana w komunikacie Joly.

Czytaj też

Ewentualne kanadyjskie aktywa objętych sankcjami firm zostaną zamrożone, a Kanadyjczycy mają zakaz przeprowadzania z nimi transakcji.

Przypomnijmy, że Rosjanie wykorzystują irańską amunicję krążącą Shahed-136, będącą konstrukcją przeznaczona przez Teheran przede wszystkim na eksport, do krajów objętych konfliktami i embargami, gdyż jest dość prosta w budowie i skuteczna. Może być z łatwością dostarczana w częściach i montowana na miejscu. W Jemenie maszyny te są montowane pod nazwą Wa'id i wykorzystywane przez Huti, nie tylko na lądzie ale też przeciw celom morskim, w tym cywilnym statkom.

Wcześniej w tym tygodniu Kanada uznała Islamską Republikę Iranu za reżim zaangażowany w terroryzm oraz dokonujący systematycznych i poważnych naruszeń praw człowieka. Dziesiątki irańskich polityków i urzędników straciło prawo wjazdu do Kanady.

Czytaj też

Kanada postanowiła również przekazać dodatkową pomoc wartości 34 mln dolarów kanadyjskich (CAD) dla ukraińskiej armii, w tym zimowe ubrania, poinformował o tym minister obrony Kanady Anita Anand, mówiąc:

„Podczas posiedzenia Grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy poinformowałam, że Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 34 mln CAD, w postaci kamer do dronów, urządzeń do komunikacji satelitarnej i wyposażenia zimowego" - napisała Anand na Twitterze.

Czytaj też

W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że Kanada przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości pół miliarda CAD.

Jak podkreśliła Anand w swoim wpisie „ponowiłam zapewnienie ministra Oleksija Reznikowa, że Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 500 mln CAD".

Czytaj też

Wcześniej w środę o przedłużeniu do końca 2023 r. kanadyjskiej misji w Wielkiej Brytanii szkolącej żołnierzy ukraińskich poinformował Trudeau podczas szczytu G20 w Indonezji.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama