Reklama

Wojna na Ukrainie

Hybrydowe działo zniszczone na Ukrainie

Wieża bojowego wozu piechoty BMP-1 z działem 2A28 Grom.
Wieża bojowego wozu piechoty BMP-1 z działem 2A28 Grom.
Autor. Banznerfahrer/Wikipedia

Ukraiński dron FPV zniszczył nieokreślone rosyjskie działo ciągnione, które część komentatorów określała jako armatę przeciwpancerną M-42 z czasów II Wojny Światowej. Rzeczywistość okazała się jednak inna i mniej widowiskowa.

Pod koniec stycznia opublikowane zostało nagranie przedstawiające proces ataku za pomocą drona FPV na rosyjskiego UAZa, który ciągnął działo nieokreślonego typu. Początkowo sądzono, że jest to armata przeciwpancerna M-42 kal. 45 mm, której ostatnie egzemplarze powstały w czasie II Wojny Światowej. Zważywszy na to, że uzbrojenie z tego okresu pojawiało się w rosyjskich jednostkach na Ukrainie, można było przyjąć tę wersję za prawdziwą i ogłosić wyciągnięcie kolejnego weterana z wojskowej składnicy i wdrożenie go do służby.

Jednak po przyjrzeniu się kształtowi i rozmiarowi owej konstrukcji dochodzi się do wniosku, że jest to coś innego o grubszym i krótszym przewodzie lufy. Jak się okazuje, jest to prawdopodobnie kolejny przykład wojennego recyklingu w postaci połączenia armaty niskociśnieniowej 2A28 Grom (wymontowanej z uszkodzonego/zniszczonego BMP-1 lub BMD-1) i podwozia armaty D-44 (która została opracowana w czasie II Wojny Światowej). Stworzenie ciągnionej 2A28 nie jest niczym nowym, ponieważ widziano już kilka tego typu konstrukcji, jednak w tym przypadku „nowe” działo było lepiej wykonane.

Reklama

Taka konstrukcja była już widziana, zresztą dostrzeżono ją w nbuej więcej tym samym czasie, w który udostępniono omawiany film. Tym samym na zmartwychwstanie armat przeciwpancernych M-42 będziemy jeszcze musieli poczekać (pytanie, jak długo). Tego typu przykłady recyklingu wojskowego są oznaką braków odpowiedniego uzbrojenia i chęcią stworzenia czegoś na bazie dostępnych elementów, często pochodzących z uszkodzonego lub zniszczonego sprzętu.

2A28 Grom to radzieckie działo niskociśnieniowe opracowane w latach 60. XX wieku i produkowana od 1966 roku jako uzbrojenie główne bojowych wozów piechoty BMP-1. Jest ono technicznie bardzo zbliżone do działa bezodrzutowego SPG-9 stosowanego w jednostkach piechoty i korzysta z tej samej amunicji w postaci granatów odłamkowo-burzących oraz kumulacyjnych kal. 73 mm. W przypadku tych drugich (w zależności od typu) możliwe jest przebicie pancerza o grubości 280-400+ mm RHA. Szybkostrzelność stałą określono na 8-10 wystrzałów w ciągu minuty, jednak może ona być zwiększona na krótki czas. Oprócz BMP-1 armata ta jest stosowana w chińskiej kopi wozu Typ 86 (WZ-501) i specjalnej odmianie transportera opancerzonego WZ-551, bojowych wozach desantu BMD-1, kubańskiej modernizacji BTR-60PB oraz różnego typu improwizowanych konstrukcjach z Bliskiego Wschodu, Namibii, Afganistanu, Ukrainy oraz Rosji.

Bojowy wóz desantu BMD-1.
Bojowy wóz desantu BMD-1.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

Reklama

Komentarze

    Reklama