Reklama

Wojna na Ukrainie

Holenderskie Patrioty bronią Ukrainy

Fot. Bundeswehr/Schwer
Fot. Bundeswehr/Schwer

Ukraińska obrona przeciwlotnicza wzmocniła się o wyrzutnie Patriot i rakiety przekazane przez Holandię. Jak poinformował wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Pawliuk zostaną one włączone do systemu obrony powietrznej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jest to efekt spotkania minister obrony Holandii Kajsy Ollongren z ukraińską grupą kontaktową ds. obrony 20 stycznia w Ramstein. Zawarto wówczas porozumienie o przekazaniu dwóch wyrzutni oraz niezidentyfikowanej liczby pocisków. Ponieważ wyrzutnie te nie są w stanie funkcjonować samodzielnie, ale potrzebują stacji radiolokacyjnej i systemu kierowania ogniem, zostaną one włączone do jednej z baterii, które już znajdują się na Ukrainie.

Czytaj też

Najprawdopodobniej trafią one do baterii niemieckiej. Holenderskie systemy Patriot współpracowały już z niemieckimi w ramach wspólnych struktur. Poza tym 18 kwietnia poinformowano o przybyciu na Ukrainę niemieckiej baterii przeciwlotniczego systemu rakietowego MIM-104 Patriot. Jego transfer miał nastąpić zaraz po zakończeniu procesu szkolenia ukraińskich operatorów w Niemczech.

Reklama

Wsparcie militarne Holandii dla Kijowa przekroczyło już w lutym ponad miliard euro. W ramach pomocy wojskowej Amsterdam przekazał osiem samobieżnych haubic PzH 2000, 200 opancerzonych pojazdów gąsienicowych YPR oraz pojazdy rozpoznawcze Fennek i transportery gąsienicowe Viking. Kraj przygotowuje się również do przekazania czołgów Leopard 1 wspólnie z Danią i Niemcami (co najmniej 100 sztuk). Holandia kupiła także dla Ukrainy 45 czołgów T-72.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Cyber Will

  @Ja Spokojnie. Za chwilę znajdą się adwokaci takiej narracji nonpossibilizmu. . To jest taktyka mówienia czegokolwiek byle tylko atakować i wywoływać medialna awanturę. Rzecz jasna te same pomysły mogą być FAJNE i realne pod warunkiem że wymyslą je Niemcy albo Francuzi.

  1. Davien3

   @Cyber will jak widze juz sie tacy znalezli jak ty cz niejaki Ja:)

 2. Anty 50 C-cali

  No co tak cicho? Żadnych wrzutek o "popsutym Leo2....a4 i jeszcze f16 im się zachciewa"?! Albo sakramentalne "wstyd i żenada" bo to polskie , wydojone, od "nie rządu". pseudo---jakby to z polskiego to "pseudo" nie jest obraźliwe. Ale z rządu nederlandii, Niemiec....? A czołowy jastrząb Ben Hodges lata po mediach - i powtarza - o SZANSIE ODBICIA...KRYMU!! I ODPŁACENIU RUSSKIM "pięknym za nadobne". Czyli bombieniu z land (= naziemnych) smart (= jak hiMars) Bombami. Gdy pieczę nad obroną przed iskanderami, kindżałami - powinny - mieć Patrioty.

 3. Ja

  Gdzie ci wszyscy "eksperci " OPozycjii krzyczący że się nie da?

  1. Kaszana

   Gdzie nasz wspaniały rząd krzyczący na USA (największe liczba f16 i producent, na Włochy mają eurofightery na zbyciu, na Francuzów mają mirage na zbyciu,na Węgrów mają trochę postsowieckuego sprzętu, można by długo wymieniać. A wiem czemu nie krzyczą bo to nie Niemcy. Czemu nie krzyczą że nie dają samolotów przecież my dalismy nasze migi, patrz a jeszcze parę miesięcy temu rząd nasz mówił że się nie da. Dziwne co?

Reklama