Reklama

Wojna na Ukrainie

Holandia wysłała opancerzone "lisy" na Ukrainę

Fennek armii holenderskiej
Autor. Poldi Rijke/ wikipedia.cm/ CC BY-SA 3.0

W serwisie Twitter zamieszczono jedno z pierwszych zdjęć pojazdów rozpoznawczych Fennek (niem. lis pustynny) wykonane w trakcie transportu na Ukrainę lub już po przybyciu na jej teren. Pojazd ten pochodzi z pakietu pomocy wojskowej przekazanej przez Holandię w grudniu minionego roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Holandia posiada ponad 300 tego typu pojazdów na stanie swoich Sił Zbrojnych, zatem przekazanie zapewne kilkunastu wozów tego typu nie będzie stanowiło znacznego uszczerbku dla tamtejszej armii. Niemcy zapowiedziały, że nie mogą przekazać swoich "lisów pustynnych" ponieważ mają ich mniej (około 220-240) i nie posiadają żadnych nadwyżek.

Przekazanie pojazdów przez Holendrów pokazuje po raz kolejny zaangażowanie tego kraju w pomoc wojskową Ukrainie, mimo że Holendrzy nie posiadają nazbyt rozbudowanych sił lądowych. Pojazdy pozwolą na zwiększenie świadomości sytuacyjnej żołnierzy, co przełoży się na m.in. celność prowadzonego ognia artyleryjskiego.

Reklama

Czytaj też

Fennek to opancerzony samochód rozpoznawczy 4x4 zaprojektowany przez niemiecki koncern KMW i holenderską spółkę Defence Vehicle Systems na potrzeby holenderskiej i niemieckiej armii. Załoga pojazdu składa się z trzech osób, kierowcy, dowódcy i operatora uzbrojenia/systemów rozpoznawczych. Uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego HK GMG kal. 40 mm, uniwersalnego karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm (w wersji niemieckiej) lub wielkokalibrowego karabinu maszynowego M2 kal. 12,7 mm (w wersji holenderskiej).

Opancerzenie zapewnia ochronę przed ogniem broni małokalibrowej i odłamkami artyleryjskimi. Masa pojazdu wynosi od 9,7 do 10,4 tony, co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego Deutz o mocy 239 KM zapewnia prędkość maksymalną 115 km/h (i 23 km/h na biegu wstecznym).

Czytaj też

Holenderskie pojazdy rozpoznawcze Fennek.
Autor. Soldatnytt/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Holandia też sporo daje na to co posiada, ale Niemcy chcą być mocarstwem światowym dając Ukrainie po 14 czołgów i AHS-ów.

Reklama