Wojna na Ukrainie
Hiszpańskie haubice na Ukrainie
Wśród sprzętu i wyposażenia, składającego się na hiszpańską pomoc wojskową dla Ukrainy, znalazło się sześć holowanych lekkich haubic OTO Melara Mod. 56 kal. 105 mm. Obecnie przynajmniej dwie z nich mają brać udział w walkach o miasto Awdijewka.
Haubice OTO Melara Mod. 56 kal. 105 mm miały zostać przekazane w styczniu bieżącego roku w ramach większego pakietu pomocy, którego pełna zawartość nie została podana publicznie . Oprócz wspomnianych środków artyleryjskich Hiszpania miała przekazać Ukrainie m.in. transportery opancerzone M113 oraz moździerze samobieżne kal. 120 mm bazujące na M113. Przekazane haubice kiedyś były używane przez hiszpańskie jednostki powietrzno-desantowe, jednak obecnie są niemal w całości wycofane z linii. Jest to w tej chwili rozwiązanie przestarzałe, które zasięgiem ostrzału jest porównywalne z moździerzami kal. 120 mm.
Większość krajów, które posiadało tego typu haubice, zastępowało je także systemami 105 mm jak L118/L119, ale o większej donośności. Niemniej w przypadku walk miejskich gdzie walki są prowadzone na znacznie mniejszej odległości, rozmiary czy łatwość transportu takiej haubicy są cechami bardzo pożądanymi.
Czytaj też
#Ukraine/#Russia 🇺🇦🇷🇺:
— 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍 (@praisethesteph) March 5, 2023
105mm howitzer OTO Melara Mod.56 delivered from 🇪🇸#Spain in #Avdiivka, #Donetsk oblast. pic.twitter.com/EtzbyOPXh7
OTO Melara Mod. 56 to włoska holowana haubica kal. 105 mm opracowana przez przedsiębiorstwo OTO Melara (obecnie część Leonardo) w latach 50. XX wieku. Miała ona stać się dedykowanym środkiem artyleryjskim dla włoskich jednostek górskich, co przełożyło się na jej konstrukcję i masę. Małe wymiary pozwalają na przemieszczanie jej za pomocą np. samochodu terenowego czy transportera opancerzonego M113 w przestrzeni wewnętrznej. Masa haubicy to niecałe 1300 kg, zatem można ją z łatwością przemieszczać np. podczepiając pod śmigłowiec. Niestety, lekkość oraz budowa OTO Melara Mod. 56 powodowała, że nie była ona dobrym rodzajem artylerii do prowadzenia ciągłego ostrzału.Wykorzystujący tę broń żołnierze z Nowej Zelandii czy Australii podczas prowadzenia walk w Wietnamie skarżyli się na jej niewielką wytrzymałość. Donośność haubicy w zależności od użytej amunicji może wynieść do 10 000 m, zaś szybkostrzelność została określona na sześć strzałów na minutę. Obecnie haubica ta znajduje się na uzbrojeniu takich krajów jak Argentyna, Brazylia, Bangladesz, Nigeria czy Malezja.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie