Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy strzelają z lekkich amerykańskich haubic

Lekka haubica M119
Lekka haubica M119
Autor. U.S.Army

Ukraina otrzymała od USA 72 lekkie holowane haubice M119A3 kal. 105 mm, na których od dawna szkolono ukraińskich artylerzystów. Teraz pojawiają się pierwsze materiały zdjęciowe i filmowe z zastosowania ich w działaniach bojowych w Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazane haubice nie są jednak wyekwipowane jak te standardowo użytkowane przez armię amerykańską, usunięty został system kierowania ogniem, nawigacji inercyjnej oraz komputer balistyczny, co znacząco przekłada się na zdolności prowadzonego ognia. Spowodowane jest to zapewne kwestią integracji tych elementów z ukraińską armią, która trwałaby zbyt długo i zdecydowano się, wobec tego na usunięcie tych podzespołów  oraz o zastąpienie ich innymi rozwiązaniami. Nadal jednak jest to system artyleryjski bardzo cenny dla Ukraińców, ze względu na jego łatwość przemieszczania się (efektywna zmiana stanowiska ogniowego w celu uniknięcia ognia kontrbateryjnego), donośność wynoszącą przy zastosowaniu odpowiedniej amunicji nawet 20 km oraz ogólnie dalej dość dużą dostępność efektorów czego nie można powiedzieć o pociskach kal. 122 mm.

Czytaj też

M119 to zmodernizowany wariant lekkiej holowanej armatohaubicy L118 kal. 105 mm, produkowanej na licencji w USA pod nazwą M119. Donośność tego systemu artyleryjskiego określa się (w zależności od użytej amunicji) na 11,5-19,5 km co jest bardzo dobrym wynikiem jak na system holowany kalibru 105 mm, w przypadku wartości maksymalnej. Dla porównania, samobieżna armatohaubica 2S1 Goździk ma donośność maksymalną na poziomie 15,5-20 km. Z racji na niewielką masę M119 są łatwe w transporcie, czy to przez samochód wielozadaniowy HMMWV, czy też śmigłowce wielozadaniowe. Oryginalnie wersja M119A3 to zmodernizowany wariant z cyfrowym systemem kierowania ogniem i systemem nawigacji bezwładnościowej do samodzielnej lokalizacji, wprowadzona do służby w kwietniu 2013 roku.

Reklama

Czytaj też

M119A3 kal. 105 mm (zdjęcie poglądowe).
M119A3 kal. 105 mm (zdjęcie poglądowe).
Autor. Staff Sgt. William Prahl/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kleofas04

    Podsumowując 36 sto piątek od USA i UK i TYLKO 70 TYS POCISKÓW NO TO KICHA

Reklama