Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpania dostarczy Ukrainie system przeciwlotniczy

Fot. Pfc. Nicholas Vidro, 7th Mobile Public Affairs Detachment/US Army.
Fot. Pfc. Nicholas Vidro, 7th Mobile Public Affairs Detachment/US Army.

Hiszpania przekaże Ukrainie kompletną baterię systemu obrony powietrznej średniego zasięgu MIM-23 Hawk, w skład której wejdzie sześć wyrzutni. Są one zastępowane w hiszpańskiej armii zestawami NASAMS.

Decyzja o przekazaniu przez Hiszpanię na Ukrainę kolejnego zestawu Hawk zapadła podczas zorganizowanego na początku września podczas zebrania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. Nie została wspomniana kwestia przekazania wraz z nim radarów obrony powietrznej, jedynie kompletnej baterii, w skład której wchodzi sześć wyrzutni (każda ma po trzy rakiety). W zeszłym roku Madryt przekazał już na Ukrainę jedną baterię systemu MIM-23 oraz Spade 2000, pozwalając na zastąpienie części rozwiązań poradzieckich, często nieposiadających już amunicji.

Mimo kilku dekad służby za sobą przekazane systemy MIM-23 cechują się dobrą skutecznością w zwalczaniu wielu typów celów. Mowa tutaj nie tylko o najprostszych do zestrzelenia dronach rodziny Gerań/Szahed, ale także niejednokrotnie pociskach manewrujących. Ukraina otrzymała/otrzyma łącznie cztery baterie wspomnianego systemu obrony powietrznej, po dwie od USA oraz Hiszpanii (plus nieokreślone jego elementy od Szwecji). W szkoleniu ukraińskich przeciwlotników na MIM-23 pomagają Hiszpanie oraz Amerykanie. Ci pierwsi uzupełnią donację znacznie nowocześniejszymi zestawami NASAMS, na których także szkolą żołnierzy z Ukrainy.

Reklama

MIM-23 Hawkto rakietowy system obrony powietrznej średniego zasięgu wdrożony na wyposażenie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych w 1960 roku. Do zwalczania środków napadu powietrznego wykorzystuje on pociski rakietowe umieszczone po trzy na wyrzutnię. We wczesnych wersjach mógł on zwalczać cele na dystansie 2500-25 000 metrów oraz pułapie do około 11 km. Rakiety naprowadzane są półaktywnie, co oznacza że przez cały czas zwalczany cel musi być podświetlany przez radar. Standardowo w skład jednej baterii wchodzi sześć wyrzutni i dwa radary kierowania ogniem. Są one uzupełniane przez stacje wykrywania i śledzenia celów, system dowodzenia oraz elementy wsparcia logistycznego.

Czytaj też

Na początku lat 70. XX wieku wprowadzono nową wersję Improved-Hawk, która stała się poźniej standardową dla wielu krajów. Otrzymała ona m.in. pociski rakietowe o zasięgu wydłużonym do 40-50 km i pułapie maksymalnym zwiększonym do około 20 km, a także nowe stacje radiolokacyjne. Zestaw Improved Hawk był następnie wielokrotnie modyfikowany, także z myślą o zwiększeniu zdolności zwalczania wielu celów jednocześnie.

MIM-23 Hawk (zdjęcie poglądowe).
MIM-23 Hawk (zdjęcie poglądowe).
Autor. Missile Defense Agency
Reklama

Komentarze

    Reklama