Reklama

Wojna na Ukrainie

Gen. Wroński: Ukraina musi otrzymać uzbrojenie adekwatne do danego etapu walki

F-16 Ukraine
Artystyczna wizja F-16 w pikselowym kamuflarzu typowym dla Sił Powietrznych Ukrainy.
Autor. Digital Combat Simulator/SWPixivyle

Dostarczenie samolotów F-16 wraz z wyposażeniem w odpowiednie rakiety spowoduje, że Ukraińcy uzyskają, przynajmniej czasowe, panowanie w powietrzu - ocenił w rozmowie z PAP gen. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Można śmiało powiedzieć, że dostarczenie nowej technologii, czyli F-16 wraz z wyposażeniem w odpowiednie rakiety spowoduje, że Ukraińcy uzyskają panowanie w powietrzu lub czasowe panowanie w powietrzu, po to, żeby można było przeprowadzić operację naziemną bez większych strat" - ocenił w rozmowie z PAP generał Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych, były dowódca m.in. 49. pułku śmigłowców bojowych oraz Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w Iraku.

Czytaj też

Jak napisał we wtorek "Washington Post", "nie" prezydenta Joe'ego Bidena ws. przekazania samolotów F-16 Ukrainie zostało w Pentagonie przyjęte ze sceptycyzmem; niektórzy urzędnicy, powołując się na historię odrzucenia wcześniejszych próśb z Kijowa, przewidują ostateczną zgodę. Przekazania samolotów Ukaranie nie wykluczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz francuski prezydent Emmanuel Macron.

Reklama

W styczniu w rozmowie z "Financial Times" koncern zbrojeniowy Lockheed Martin informował, że zamierza zwiększyć produkcję samolotów F-16 w swojej fabryce w Karolinie Północnej, by móc uzupełnić zasoby krajów wysyłających samoloty na Ukrainę.

Czytaj też

Jak powiedział PAP gen. Wroński, F-16 posiadają najnowocześniejsze systemy obrony biernej i czynnej. Zaznaczył, że należą do "górnej półki" wyposażenia będącego w użyciu światowych potęg, a ich przekazania mają obawiać się sami Rosjanie, którzy "na pewno zrobią wszystko, aby storpedować takie decyzje".

"Nie mam żadnych wątpliwości, że F-16 są lepsze od wykorzystywanych przez Rosjan Su czy MiG-ów" - dodał.

Czytaj też

"F-16 to maszyny, które będą miały o wiele większą zdolność do wcześniejszego wykrywania obiektów latających przeciwnika, czyli samolotów Su i MiG, śmigłowców, ale też pojawiającego się zagrożenia ze strony rakiet manewrujących" - powiedział. Dodał, że oprócz wcześniejszego wykrycia, są one w stanie razić pojawiające się zagrożenie na bardzo dalekich dystansach.

W ocenie gen. Wrońskiego Ukraina musi otrzymać odpowiedni poziom uzbrojenia adekwatny do danego etapu walki. "Być może właśnie do działań ofensywnych, które lada moment się szykują" - dodał i zaznaczył, że kraj ten już od wielu miesięcy apeluje o przekazanie samolotów nowszej generacji.

Czytaj też

Pytany o nasze możliwości do przekazania F-16 podkreślił, że posiadane przez Polskę 48 sztuki F-16C/D Block 52+ nie wyczerpują naszych potrzeb. Natomiast - zaznaczył - przy założeniu, że niebawem otrzymamy F-35 oraz przy zasileniu naszych sił zbrojnych przez F-16 przekazane przez sojuszników, moglibyśmy z czystym sumieniem przekazać Ukrainie nawet do 12 sztuk. "Jednak taka decyzja musi zapaść na szczeblu NATO" - podkreślił.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Sorien

  Czego wy się tak boicie że oni wydają tak to nasze uzbrojenie..... Jeżeli wyłączyć scenariusz chiński w wojnie na terenie Europy ... To tak naprawdę po tym co pokazała Rosja jesteśmy bezpieczniejsi niż 23 lutego 2022 .... Pokazali swoją słabość . Więc dziwię się trochę też tym nagłym zbrodniom . Jedyne logiczne wytłumaczenie tych zbrojeń to scenariusz w którym Chiny idą na Europę z ruskimi to wtedy jak najbardziej musimy się zbroić ... Jeżeli na samych ruskich to możemy na lajcie do tego podchodzić

 2. szczebelek

  Dlaczego Polska ma przekazać F16? Za mało zrobiliśmy dla Ukrainy? Daliśmy im jakieś 334 czołgów, opl też daliśmy chociaż sami też nie byliśmy potęgą, a o Krabach, piorunach nawet nie wspomnę. Daliśmy dużo w kategorii wojska lądowe, więc niech inni dają im flotę powietrzną i opl...

 3. Chyżwar

  Pan Morawiecki jest od tego, żeby pozyskiwać dla Polski kolejne nowoczesne myśliwce zamiast rozdawać to, czego w Polsce jest mało i niełatwo kupić żeby dotarło na miejsce w sensownym czasie. Co można przekazać, to można. Polskie F-16 do tego inwentarza się nie zaliczają. Są kraje, które właśnie pozbywają się tych samolotów i to one powinny posłać je na Ukrainę.

 4. Sorien

  Głupoty gada ten generał .. uzbrojenie powinno być dawane nie pod etap wojny ale bez względu na to co się dzieje na polu walki dawać uzbrojenia max i wystarczająco by pogonić ruskich A taka zabawa - Ukriancy tracą cierpliwość a frustracja u nich rośnie bo widzą że zachód ta wojna się bawi w osłabienie Rosji , widzą że nie chcą by UA wygrała ale by Rosja osłabła - takie coś zabija morale

 5. Ma_XX

  wygląda to na koncert życzeń - dzisiaj F-16 taki a jutro B-2, dać to co można - Francuzi chcą dać M-2000 - niech biorą a nie wymyślają

 6. DBA

  Prosto i na temat

Reklama