Reklama

Wojna na Ukrainie

MON dementuje wysłanie F-16 do Ukrainy

Fot. Giordano Paletti/FLICKR - Allied Joint Force Command Brunssum
Fot. Giordano Paletti/FLICKR - Allied Joint Force Command Brunssum

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz na Twitterze zdementował informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej na temat polskich F-16 dla Ukrainy, pisząc - „Nie ma tematu przekazania polskich F-16”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej pojawiły się informację mówiące o tym, że Polska mogłaby przekazać stronie Ukraińskiej samoloty F-16. Podgrzać atmosferę miał wpis na kanale Telegram szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, który napisał „że "trwają prace nad pozyskaniem myśliwców F-16. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która jest gotowa je nam przekazać w porozumieniu z NATO".

Czytaj też

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że wszelkie działania Polski dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniane są z partnerami w NATO. Dodając, że „podobnie jak było to kilka miesięcy temu, w kontekście MIG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy działali w pełnej koordynacji" – zaznaczył Morawiecki.

Reklama

Dziś wszelkie wątpliwości czy Polska przekaże Ukrainie samoloty F-16 rozwiał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz na Twitterze, który napisał - „nie ma tematu przekazania polskich F-16", odpowiadając na tweet posła Lewicy Pawła Krutula, który napisał tu cyt. „Jeśli MON przekaże Ukrainie, polskie myśliwce F16 zamiast rosyjskich MiG29 to oznaczać będzie, że się rozbrajamy!! Za rządów PiS".

Czytaj też

Polska jest w posiadaniu 48 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Jastrząb (C/D Block 52+ Advanced). Mimo wielu informacji medialnych, że przekazanie zachodnich myśliwców Siłom Powietrznym Ukrainy jest coraz bliżej to prezydent J. Biden odpowiadając na pytanie czy USA przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16, o które ubiega się Kijów, stwierdził krótko: "nie". Jak na razie Francja daje pewne sygnały. Macron podczas konferencji prasowej po spotkaniu z holenderskim premierem Markiem Ruttem, powiedział, że Francja nie wyklucza dostawy myśliwców dla Ukrainy.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (25)

 1. Stealthy

  Brać F15EX Eagle II zamiast F16. Tak ze 2 eskadry.

  1. Ma_XX

   tak jest - promocja w biedrze za 1 zł, i wszystkie stoją na półce

  2. Box123

   Żadnych f15. Potrzebujemy kolejnych 3 eskadr f35, ktore jako jedyna broń dają nam przewagę nad Rosją w jakimś obszarze, a potem wejście we współpracę z Koreą nad ich najnowszym samolotem kf21 i produkcja tego ostatniego w Polsce (80 szt w obecnej i dalszych wersjach), a nie jakichś trochę lepszych f16, które nic nie wniosą, a których USA chce się pozbyć

 2. wert

  ale się lemingi najarały. Wypisz wymaluj jurgieltowe wzmożenie przy okazji Patriotów czy Leopardów Nasi nacisnęli docisnęli i Patrioty juz są na UKR a Leo zbierają. Skoro metoda działa to po co zmieniać- to uwaga dla rozumnych. Czas na lepsze samoloty. UKR bez zdobycia przewagi w powietrzu (wystarczy lokalnie) zwyczajnie przegrają. Moskiewska dzicz wyć musi, będzie bolało

  1. Avengers

   Dokadnie. DOpuki metoda dziala- doputy stosuje sie.

  2. Chyżwar

   Tak. Ukraińcy potrzebują samolotów. Ale F-16 nie mogą pochodzić od nas. W NATO jesteśmy państwem frontowym. Za naszą granicą trwa pełnoskalowa wojna a nasze lotnictwo jest w stanie tragicznym. W tym wypadku nie powinno być żadnej rozmowy o "przekazywaniu" samolotów. Tym bardziej, że w Europie i nie tylko są kraje, które wycofują F-16 więc bez żadnej szkody dla obronności NATO można je stamtąd brać. Przekazywanie polskich F-16 w jakiejkolwiek liczbie uważam za czyste wariactwo ponieważ w odróżnieniu od AHSów czy MBT na myśliwce wielozadaniowe trzeba czekać w bardzo długiej kolejce. Względy finansowe pomijam, choć wiadomo, że za nowe samoloty musielibyć słono zapłacić a Polska nie jest studnią bez dna. Poza tym z tego co wiem za oceanem dostępne są F-18, które Amerykanom nie są do niczego potrzebne.

  3. wert

   Chyżwar@ jeżeli przekażemy nawet klucz efek przy okazji przełamując tabu "eskalacji" to warto. Sowieckie samoloty kończą się, to raz. Dwa, UKR nie stać aby tracić dobrych pilotów. MiG-31 do takiego 29 strzela jak do kaczki. Zauważyłeś że skończyło się niszczenie OPL kacapów? HARM-y przestały działać czy zabrakło już nośników? Holandia i Dania mogą nawet setkę przekazać bez uszczerbku dla swoich ŚP a 100 efek to już porządnie namiesza na UKR

 3. Roobin

  Polska powinna zrobić wszytko co możliwe, żeby nie dopuścić do wojny na terytorium Polski. Maksymalne osłabienie Rosji, im większej klęski dozna tym bliżej do tego celu. W tym kontekście przekazanie Migów 29 czy F16 czy innego sprzętu jest jak najbardziej słuszne. Taka szansa na pokonanie Rosji bez wojny na naszym terytorium i bez udziału narodu Polskiego może się już nie trafić.

  1. Hubert

   Nie do zniesienia są już te bzdury. Nie dopuścimy do wojny na terytorium Polski jeśli mieć będziemy gigantyczną, nowoczesną armię posiadającą rakiety zdolne uderzać na terytorium Rosji. W naszym interesie nie jest rozbrajanie tylko wzmacnie Wojska Polskiego w sytuacji kiedy Rosja osłabia swoje siły. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona jeszcze gigantyczne siły osobowe i sprzętowe w głębi Rosji.

  2. Roobin

   Hubert, o czym Ty piszesz, gigantyczną armię trzeba utrzymać, a to wymaga gigantycznych pieniędzy, a teraz jest szansa żeby za ułamek tej kwoty doprowadzić do upadku Rosję na dekady. Gdyby Ukraińcy nie chcieli się bić z ruskim, to bym się zgodził z Tobą, ale w obecnej sytuacji, robimy cudzymi rękoma coś co Ty byś chciał, żeby Polska robiła gigantycznym kosztem właściwie sama. Chyba Polakom brakuje tego sprytu, który mają kraje zachodu.

  3. rick007

   oczywiście że jak najbardziej słuszna jest taktyka czy strategia bicia i pokonania wroga nie na swoim terytorium lecz innym - toż to podstawy sztuki wojennej(największe możliwe ograniczenie swoich strat i maksymalizacja strat zadanych przeciwnikowi)

 4. Capt Raginis

  Strona ukraińska po raz kolejny wypuszcza fejka i nakłada presję na nasz rząd. Kilka miesięcy temu wypuścili informację, że ich piloci będą startować z naszych lotnisk w Polsce. Później, że rakiety które spadły na nasze terytorium wystrzelili Rosjanie mimo że wiedzieli, że jest inaczej. Wygląda to bardzo nieładnie. Wiem, że Ukraina walczy o życie i chwytają się każdego sposobu by się wzmocnić, ale ich zagrania są niezbyt fajne.

  1. Kremlin

   Ukraina od jesieni już "nie walczy o życie". Robi to wyłącznie ich skorumpowany rząd, który 1. Obiecywał odbicie Krymu, Donbasu i Ługańska. Nie dokona tego to naród ich zlinczuje 2. Ma fantastyczną okazję do dokonywania ogromnych defraudacji, w sprawie których interweniowało nawet USA. Ukraina obroniła swą niepodległość, a obecny plan Rosji obejmuje "jedynie" zabór korytarza lądowego do Krymu. Na więcej nie mają siły. Gdyby Kijów się go wyrzekł to wówczas jest po wojnie... ale wówczas też rząd będzie musiał uciekać z kraju.

  2. rick007

   zwykła propaganda Kremla(ina) - nić śmiesznego

  3. rick007

   rakieta która spadła na Polskę to sowiecki pocisk manewrujący Ch-101

 5. Mireq

  Władze wiedzą że jak przegną to przegrają w wyborach. Dla niektórych to oni już przegięli osłabiając ponad miarę nasze (i tak słabe) wojsko.

  1. Roobin

   A z kim chciałbyś walczyć tym wojskiem?, Sprecyzuj kto jest naszym potencjalnym przeciwnikiem?

  2. Roobin

   Mireq, przepraszam nie zrozumiał myślałem, że piszesz o WP, a ty przecież o rosyjskim. No tak to się zgadza wasze, jak się okazało, słabe wojsko zostało jeszcze bardziej osłabione.

  3. Roobin

   Mireq, przepraszam nie zrozumiał myślałem, że piszesz o WP, a ty przecież o rosyjskim. No tak to się zgadza wasze, jak się okazało, słabe wojsko zostało jeszcze bardziej osłabione.

 6. rick007

  TERAZ trwają negocjacje a wiceminister nie chce odkrywać kart PRZED zakończeniem negocjacji(zwykła dobra praktyka negocjacyjna) ps.polacy oddadzą ok.jednej eskadry F-16("starych" block 52+) w zamian za dopłatę(sztuki 1 za 1) za NOWE F-16V block 70/72-cena nowego-pustego-płatowca jest ok 65 mln $ a cena używanego F-16 jest ok.30 mln $ (konkretnie cena-przelicznik za używane jest właśnie m.in przedmiotem owych negocjacji)

 7. RGB

  Polska racja stanu wymaga żeby pomagać Ukrainie, w każdy możliwy sposób. Nasze Migi 29 powinny już dawno latać nad Ukrainą. Temat F-16 jest podobnie rozgrywany jak temat z Leo i pewnie skutek będzie podobny, tyle że szkolenie trwa dłużej więc wcześniej trzeba zacząć. Nikt nam nie zapłaci za sprzęt który przekazujemy, ale robimy kolosalnie duże zakupy w USA, więc możemy liczyć na rabaty, jak to było w przypadku A1M1. Mam nadzieję że nasi bystrzy negocjatorzy z MON-u to ogarniają. Dla każdego jest chyba jasne, że wchłoniecie Ukrainy przez Rosję i długa wspólna granica z Rosją od Bałtyku do Słowacji, to dla nas całkowita katastrofa.

  1. Hayven145

   Jestem przeciwnikiem wysłania F-16, bo w przeciwieństwie do innego rodzaju sprzętu tego nie da się tak łatwo uzyskać, kupujemy czołgi za granicą i mamy mieć własną fabrykę to nie ma problemu z ich wysyłaniem, ale myśliwców potrzebujemy więcej niż mamy dlatego Migi to maks jaki powinniśmy przekazać. Co do reszty się w pełni zgadzam. Ludzi płaczą, że się rozbrajamy, ale to nie prawda, to my rozbrajamy Rosjan. Rosja nie jest wstanie zaatakować nas, a tym samym NATO szybciej niż za 6-7 lat. W tym czasie będziemy już posiadać dobrą ilość sprzętu na jakąkolwiek eskalacje.

  2. Capt Raginis

   F-16 są praktycznie niedostępne. Kolejki po te myśliwce są ogromne. Dlatego NIE, to nie jest taka sama sytuacja jak z czołgami. Lukę po stracie czołgów można w miarę szybko wypełnić. Z samolotami tak łatwo nie ma.

  3. Hubert

   Polska racja stanu wymaga aby się wzmacniać a nie rozbrajać.

 8. Kremlin

  W ogóle im nie wierzę.

  1. RAF

   Kremlin@ A kogo obchodza twoje problemy z wiara?

  2. Kremlin

   Uderz w stół, a nożyce z MON się odezwą...

 9. Anty 50 C-cali

  Z"asłona dymna ( i dobrze). Na razie to wojna jak w okopach pod Stalingradem, czy raczej generalnie (Sołedar i okolice) = masy do "maszynki do mięsa". Kupowanie czasu , dla kontrofensywy Jak NAJSZYBSZEJ SZUkrainy. Bo czas "operational" wytrenowania załogi czołgu to z dwa miesiące. Zależnie jak wiosenne wojowanie pójdzie. russki jak się okopie, vyskoczy do wioski pod Sumy, "poszuka paluszkami otwartych luk"...F-16 tego nie wytępi, raczej, w mgłach, niskich podstawach chmur. Fatum trafienia w pociąg, w ruchu, w Serbii....wiosną 1999, Cywilny!!

 10. Bart patriota

  przekazanie F16 ukrainie w mojej ocenie byłoby przeginką. I tak mega się osłabilismy. Do tego dziwi mnie, że przekazujemy za DARMO! USA za 31 abramsów chce 400 mln USD. dlaczego my nie chcemy kasy od ukrainy za uzbrojenie? rząd zwraca się do UE żeby zwróciła nam koszty przekazania sprzętu dla strony ukraińskiej. no błagam Was. Ukraina dostaje kasę z zachodu na każdy rok i pewnie bedzie na kroplówce długie lata. z tej kasy opłaca funkcjonowanie państwa, sił zbrojnych i zakupy zbrojeniowe. Dlaczego przekazalismy sprzet za 12,5 mld PLN za darmo? powinnismy brać $ jak każde inne państwo. a my jak zwykle....

  1. Tomek123

   wpisz w google monitor polski poz 50 2019 w tej umowie jesteśmy zobowiązani przekazać ukrainie sprzęt za darmo

  2. Capt Raginis

   @Tomek123 - i dlatego sprzedaliśmy im 54 Kraby za 3 mld zł? W tej umowie nie ma zobowiązania, że coś musimy. Czytaj uważnie: "W razie stanu wyjątkowego, katastrofy naturalnej lub stanu wojennego ogłoszonego na terytorium jednej lub obu Stron, MOGĄ one wzajemnie proponować sobie niezwłoczne wsparcie". Mogą, ale nie muszą.

 11. Avengers

  Generanie kazda wypowiedz politkow z Ukrainy brzmi jak "DAJ DAJ DAJ" - Ale maja tez moc by to zrobic. Mimo ze to maly kraj nieraz zadaja i duze kraje typu Niemcy czy USa niemal ze sa jakby zobaiwazane. Ogon macha psem. Wiec ja bym jeszczd nie wykluczl ze skoro powiedzili ze od POlski dostana i ze sa rozmowy to ze lepiej wiedza niz polski rzad czy tak sie stanie.

  1. Adam S.

   Ukraina mały kraj? Serio? Niemal dokładnie dwa razy większa niż Polska :) A że mówią DAJ, to dobrze. Nie daje się temu, kto nie prosi. A robią świetną robotę, rozwalają rosję, z którą całe NATO pół wieku nie mogło sobie poradzić. Niech tak robią dalej. Mają dużo lepszy stosunek koszt/efekt niż jakakolwiek inna armia świata.

  2. Capt Raginis

   Adam - "mały kraj" oznacza słaby kraj. Powierzchnia kraju nie oznacza jego siły. W Afryce są kilka razy większe państwa od Niemiec i co z tego? Wielka Brytania jest mniejsza od Polski, ma tylko 243 tysięcy km2, a czy jest to kraj słabszy? Ukraina przed wojną miała 600 tysięcy km2 (obecnie kontrolują 480 tysięcy km2), a Polska ma 312 tysięcy, ale to Polska jest 5 razy bogatsza i ma 5 razy większą gospodarkę. Polska jest znacznie silniejszym państwem od Ukrainy. Powierzchnia nic nie znaczy. Japonia ma tylko 377 tysięcy km2. Uważasz, że Ukraina jest silniejsza? A co do tego "rozwalania Rosji" to po pierwsze Rosja opukuje 120 tysięcy km2 ich ziem. Po drugie gdyby nie NATO to od kilku lat Ukrainy już by nie było. Mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę. To NATO daje Ukrainie broń, bez której Rosja już dawno by ich podbiła.

 12. Pitbull

  Joe Biden powiedzial Nie dla F-16 i juz nie ma tematu, a jeszcze wczoraj Pinokio mowil, ze Polska jest gotowa na przekazanie F-16. Przypomne, wczesniejsze artykuly na tym portalu o gotowosci bojowej naszych F-16, ktora pewnie wynosi 66%, czyli z 48 F-16 gotowych do lotu jest 31. Czyli po oddaniu nawet paru F-16 nie zostalo by nam prawie nic do obrony.

 13. rwd

  Jeżeli wojna będzie się przedłużała albo zostanie zamrożona, to F-16 trafią na Ukrainę, to tylko kwestia czasu. Decydenci z różnych krajów muszą się oswoić z taką perspektywą, trochę sprawa potrwa ale decyzje zapadną, bo to będzie racjonale posunięcie. Pewnie już są plany i kalkulacje jak, ile i kto ma przekazać samoloty. Ale dopóki piloci przechodzą szkolenia, to nie ma sensu nagłaśniać kwestii, za kilka miesięcy gdy pierwsza grupa ukraińskich pilotów opanuje w dostatecznym stopniu pilotaż F-16 temat powróci i szybko zostanie zmaterializowany. Dostawy nowoczesnego sprzętu są również sposobem nacisku na Putina i przymuszenia go do rozmów na amerykańskich warunkach.

 14. PPPM

  Trochę, ale nie za bardzo mnie to uspokoiło. Polska zamiast przekazywać te samoloty, powinna je skupować. Ukraina robiąc tyle szumu wokół tego sama sobie szkodzi. Szkoda, że na początku wojny nie zamknięto przestrzeni nad Ukrainą. nie byłoby tematu i tylu ofiar.

  1. K.

   @PPPM Polska powinna pozyskać używane F16 za SU 22 . Dałoby to czas jaki jest potrzebny na dostawy nowego sprzętu . Zakup FA 50 to nieporozumienie .

  2. Fan

   Polska powinna już dawno skorzystać z aneksu do umowy na f-35 i dokupić eskadrę- 16 szt. tych myśliwców. Kolejka się wydłuża a my kupujemy FA-50 które jak napisałeś są nieporozumieniem.. PS My mamy kupować lepszy sprzęt a nie porównywalny z Mig-29.

  3. Adam S.

   Pewnie że szkoda. Ale wygląda na to, że pewnych spraw nie da się przyspieszyć, bo ludzie muszą przywyknąć do tego, że ich świat się nieodwracalnie zmienił.

 15. Edmund

  Podaje informacje o której może nie wszyscy wiedzą. USA w swojej decyzji dotyczącej przekazania określonego sprzętu wojskowego opiera się w pierwszym rzędzie na odpowiedziach Sztucznej Inteligencji (AI). To ona podaje jaki sprzęt i kiedy przekazany na Ukrainę nie spowoduje eskalacji użycia broni atomowej przez Rosję. Jak na razie to się sprawdza. Nie jest to więc opinia Prezydenta USA, Kongresu czy Pentagonu ale wynik zaawansowanej analizy dokonanej przez AI. Z tego wynika, że taką eskalację mogłyby spowodować rakiety o zasięgu 300 km albo samoloty zachodnie z bronią dalekiego zasięgu.

  1. Zenek2

   A procesory do obsługi AI dostarczyli Reptylianie.

  2. Adam S.

   Aha, jak Sztuczna Inteligencja, to na pewno ma rację :) A nie działa już tekst o "amerykańskich naukowcach"? Poza tym, w rosji jest tylko sztuczna inteligencja, napędzana etanolem. Naturalna została wymieniona na białe Łady.

 16. DRB

  No i dobrze. Powinniśmy dokupić prawdziwych samolotów, a nie sie ich pozbywać - te koreańskie na partyzantów, to szkoda w ogóle komentować. UKr chcą wszystkiego za darmo, a nasi się wyrywają, sami się rozbrając. Oddanie choć jednego F16 byłoby zdradą. USA pokazuje jak robi się biznes - my Ukr 300 czołgów za darmo, a oni nam sprzedają (i całe szczęście, że je kupujemy) abramasy z niewielkim rabatem. A myśliwców na rynku nie ma - na wszystko trzeba czekać, a nie pozbywać się, bo tak chcą Ukr. Nasz interes, to wyłącznie Ukr jako bufor wrogi Rosji - i dlatego w obronie im można pomóc, ale Rosji i tak nie pokonają i będą się musieli jakoś dogadać. A USA wpawdzie może liczyć, że im się uda, ale też tak myśleli w Afganistanie. Co wyszło wszyscy widzieliśmy.

 17. Alibi

  Szkolenia pilotów Ukraińskich na F-16 mogą odrywać się w Polsce.

 18. NAVY

  W każdej bajce jest ziarenko prawdy !

 19. DENIS

  Rozmawiajmy o przekazaniu migów oraz su-25 pod warunkiem otrzymania innych maszyn w stosunku 1:1. . Damy tym przykłąd innycm państwom które mają inny typy maszyn. Docelowo Polska posiadać minimum 200 maszyn bojowych różnego typu

  1. ziolo

   A skąd weźmiemy su-25?

  2. szczebelek

   Mamy su-22 xd

 20. cywilnycywil

  A jak było z Krabami? Ile oficjalnie daliśmy Ukrainie a ile poszło w rzeczywistości?

  1. Kremlin

   72. Ale (zgodnie z komentarzem z Davos) CIĄGLE WYSYŁAMY KOLEJNE.

  2. RAF

   cywilnycywil@ Na pewno nie poszlo tyle ile mowi niejaki Wolski i jemu podobni "eksperci".

  3. Anty 50 C-cali

   SZUKAJ I ZNAJDZIESZ ; " $65 million contract with Poland for 72 Krab self-propelled howitzers, of which the first 18 have been “donated” and delivered and are taking their place along the embattled front" TŁUMACZĘ : 18 daliśmy, jak Niemcy gepardy plot. Jak znasz inne kwoty w dolcach, za resztę Kraba - dawaj

 21. rwd

  Nie wierzę w niezdementowane wiadomości. Powiedział kiedyś gościu z wrogiego kraju.

  1. RAF

   rwd@ To wolny kraj, mozesz wierzyc w co chcesz, nawet w najwieksze bzdury.

 22. Piotrgra

  Testowanie opinii społecznej na temat wysłania samolotów bojowych których w rozsądnym terminie po prostu nie da się zastąpić zakończone. Marzyciele z rządu oczekiwali, że Wujek Sam da za nie F35... Wybuch śmiechu zza oceanu podziałał orzeźwiająco, jeszcze lepiej wycena z USA.

  1. Hmmm.

   Dokładnie tak to widzę.

  2. RAF

   Piotrgra@ Moze tobie sie marzyly takie wymianki bo nikomu innemu to do glowy nie przyszlo.

 23. Hmmm.

  Tak. Vox populi z doraźnych sondaży dotarł i teraz trzeba będzie robić kocie ruchy. Ależ my mamy słabe państwo, naprawdę żal patrzeć.

  1. Rupert

   To była zwykła plotka, a wszyscy się rzucili do komentowania. Najpierw polecą(jeśli już) MiGi.

  2. Hmmm.

   @Rupert, ukraińcy puścili tę plotkę tak samo, jak tę o leopardach, a nasze media rzekomo narodowe, zabrały się za urabianie głów. Proszę cię... Po prostu zauważyli, co się dzieje w mediach społecznościowych. Poza tym odpowiedź Skórkiewicza nie jest zamykająca temat, a wymijająca.

  3. RAF

   Hmmm.@ Nawet jesli wzieli pod uwage opinie publiczna w tej kwestii (w co watpie) to dobrze, a slabe panstwo (.panstwo z tektury) to bylo za poprzedniej ekipy.

 24. easyrider

  Prawidłowo. Nowoczesne samoloty wraz z odpowiednim uzbrojeniem muszą być przekazane Ukrainie ale nas na to nie stać. Mamy ich po prostu za mało. Samoloty powinny przekazać te państwa, które i tak hołdują pacyfizmowi i rozbrajają się od lat: Niemcy, Belgowie, Holendrzy, Szwedzi, Francuzi, Kanadyjczycy. Im i tak się do niczego nie przydadzą bo ich społeczeństwa nie mają woli walki. Już dawno oddali swoje kraje imigrantom. Całość powinni koordynować Amerykanie.

 25. hermanaryk

  Jeśli Francja przekaże Ukraińcom parę mirage'y, Śpiący Joe szybciutko zmieni zdanie, inaczej Lockheed Martin wykopie go z Białego Domu :)

Reklama