Reklama

Wojna na Ukrainie

Francja i Niemcy wzywają kraje afrykańskie do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie

Autor. Catherine Colonna/Twitter

Jak podaje ugandyjski serwis Monitor, szefowe dyplomacji Francji Catherine Colonna i Niemiec Annalena Baerbock wezwały w piątek na konferencji prasowej w Addis Abebie kraje afrykańskie do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

13 stycznia wysłanniczki z Paryża i Berlina przemawiały na konferencji prasowej wraz z szefem Komisji Unii Afrykańskiej Moussą Faki Mahamatem na zakończenie ich dwudniowej wizyty w Etiopii. Wezwały kraje afrykańskie do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie, jednocześnie naciskając na głębsze więzi między Unią Europejską a krajami na całym kontynencie.

Czytaj też

„Ważne jest, aby pamiętać, że jest agresor i atakowany, i ważne jest, aby każdy powiedział agresorowi, że musi przestać" – powiedziała francuska minister Catherine Colonna. „Mamy wspólne interesy i oczekiwania wobec naszych afrykańskich przyjaciół" — dodała główna dyplomatka Francji na konferencji prasowej w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Reklama

Wezwanie zostało powtórzone przez jej niemiecką odpowiedniczkę Annalenę Baerbock, która powiedziała, że pokój w Europie jest pod rosyjskim ostrzałem. „Potrzebujemy was, potrzebujemy Afryki, aby bronić pokoju" – powiedziała Baerbock.

Czytaj też

Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami pszenicy i innych zbóż do Afryki, a wpływ wojny był odczuwalny na całym kontynencie w postaci gwałtownego wzrostu cen paliwa, zboża i nawozów. „Widzimy skutki tej brutalnej rosyjskiej wojny na całym świecie, a zwłaszcza w Afryce" – powiedziała Baerbock, dodając, że Rosja używa zboża jako broni.

Czytaj też

Apel został sprowokowany przez zachowawczą postawę afrykańskich polityków. Wiele krajów afrykańskich wykazało niechęć do potępienia rosyjskiej inwazji, wstrzymując się od głosu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie przyjęcia rezolucji wzywającej Rosję do wypłaty Ukrainie reparacji wojennych.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Palmel

  wystarczy zobaczyć jak wyglądają wyniki głosowań w ONZ-zecie starające się potepić Rosję i mapę Afryki opublikowaną parę dni temu na stronie głównej WP z wpływami Rosji na terenie Afryki

 2. easyrider

  My potrzebujemy Afryki by bronić pokoju? Im już całkiem mózgi wyjadło. Cały XIX i część XX wieku drenowali Afrykę. Potem zrobili jej sztuczne granice nie uwzględniając granic etnicznych. W efekcie zafundowali im wojny domowe, walkę o władzę, zamachy stanu etc. Korumpując lokalnych watażków żeby kupować za bezcen surowce dodali im w pakiecie ubóstwo. Jako produkt końcowy zyskali rzesze ludzi napływających do nich na darmowy socjal. I oni teraz chcą afrykańskiej aktywności w dziedzinie, którą Afryka ma głęboko w czarnej d... ? Kompletny, kolejny odlot Macrona i Scholza.

 3. Esteban

  Cytując klasyka .. " nie potrzebuje szczęścia, potrzebuje amunicji..." więc Niemiaszki mogłyby nieco realniej podejść do kwestii pomocy.

 4. leiter84

  Ukraina potrzebuje broni, w tym czołgów Leo, a nie słów poparcia od jakiegoś Dżibuti. Zachowanie Niemiec jest nie tylko zachowawcze, a wręcz komiczne.

Reklama