Reklama

Wojna na Ukrainie

Flagi wracają na swoje miejsce, ukraińskie wojsko w Chersoniu!

Autor. Defence24

Ukraińskie wojsko wkroczyło do Chersonia. Na budynki administracyjne powróciły niebiesko-żółte flagi. Już wczoraj w nocy ukraińskie SSO toczyło walki z „mobikami” na terenie miasta.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że Chersoń wraca w ukraińskie ręcę. Wczoraj w nocy Rosjanie wysadzili most antonowski, choć nie wszystkie jednostki zdołały się wycofać na lewy brzeg. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wojska rosyjskie pozostawią sprzęt przyczyniając się do akcji "Russian Lend Lease".

Reklama
Reklama

Od wczoraj obserwujemy błyskawiczne wyzwalanie miejscowości na froncie południowym. Obwód mikołajowski został calkowicie wyzwolony, a miejscowości w obwodzie chersońskim zostały odbijane bez większego oporu. Zawodowa armia została wcześniej wycofana, a w ich miejsce wysłano świeżo zmobilizowanych.

Ministersto obrony Federacji Rosyjskiej potwierdziło wycofanie się z prawego brzegu, choć według naszych informacji na prawym brzegu nadal pozostaje stusunkowo duża liczba rosyjskich wojskowych.

Dziś rano zakończono transfer jednostek rosyjskich sił zbrojnych na lewy brzeg Dniepru. Na prawym brzegu nie było sprzętu ani broni, nie było strat personelu.
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Reklama

Komentarze (9)

 1. Jukelo57

  mobilizacja RUSów trwa nadal - plotkuje się o 1,2 mln sztuk. Przemysł zbrojeniowy RUSów pracuje 24/7 w trybie wojennym. RUS nie rokuje zakończenia wojny. Zmieniają taktykę na jedno wielkie uderzenie przełamujące front tak jak to robili w II WŚ - nie będą czekać na zimę bo pogoda w UA nie jest najgorsza ( brak deszczy jak w PL ).

 2. Starszy pan

  A my dalej mld dolarów na zakupy z półki wcale nie lepszych k9 i parodi samolotu myśliwskiego zwanych Fa50, a przecież można było zainwestować w idealne na drony polski systemy plot lufowe i rakietowe bardzo małego zasięgu

  1. Pirat

   Lepiej inwestować w artylerię i rakiety dalekiego zasięgu. I tak właśnie robimy.

  2. Otas

   Oczywiscie, że K9 jest lepszy od Kraba - ma automat ładowania i 3 osobową załogę. FA-50PL będzie bardzo dobrym samolotem do zadań jakie przed nim są stawiane - tanie air, policing i nośnik pocisków dalekiego zasięgu. Interoperacyjność z F-35 i wpięcie w IBCS to prawdziwy game changer.

  3. Anty 50 C-cali

   Starszy...A Poszukiwacze Historii (nie)dawno nie wyłuszczyli jak to Niemcy pod Iłżą....zmusili do kapitulacji prawie 20 000 uzbrojonego luda, w upalnym wrześniu/39? Przy brakach zaopatrzenia takiej masy - w tym w prozaiczną wodę?! Za to mieli Niemcy przewagę ogniową, w tym czołgi zwane - nomen Omen - "twarde" z Czech. A robili swoje panzery?! Robili. Teraz 2022 i hiMARS napada, CELNEGO snariada gromada. Owoce ruskich pracy "z"jada. A co do "parodii" to Su-szka25 dalej "inwestuje" w rakiety - NIEKIEROWANE- bardzo małego zasięgu, za to z wielkim "Z" wymalowanym

 3. Michu

  Jedyne logiczne wytłumaczenie wycofania się ruskich z chersonia to plan "dużego odcięcia" wojsk ukraińskich na wschodnim brzegu Dniepru. Uwolnili dużo wyszkolonych żołnierzy. Uderzą wzdłuż Dniepru od północy i południa. Będą chcieli odciąć wszystkie siły na lewym brzegu Dniepru od zaopatrzenia i będą chcieli przejąć sprzęt.

  1. Jankowski

   Albo odciąć w końcu dostawy z Polski. Dziwi mnie, że do tej pory tego nie zrobili.

  2. Jaszczur

   Z tego co dziś widać ruscy przeszli do kontrofensywy i weszli na samej północy frontu około 30 km w głąb i oparli się na rzece Oskil znowu zbliżając się do kupiańska . Wiedzieli że nie utrzymają się za rzeką skupia się na wschódzie

  3. QVX

   Powtarzasz plan kacapów z przełomu marca i kwietnia. Nie wyszedł wtedy przy lepszym stosunku sił...

 4. Szwejk85/87

  Starannie oczyścić teren z min i dywetsantów !!! Rozmieścić opl, odtworzyć infrastrukturę cywilną, uruchomić przemysł !!! Dać ludziom pracę i pracować na PKB. Takie to wszystko proste i logiczne na Pradze południe, wieczorkiem, po kolacji. Wierzę że Ukraińcy, mimo wszystko dadzą radę. To pracowici i uparci ludzie. Jeśli kacapy nie były w stanie ich zniszczyć przez trzysta lat, to napewno dadzą radę zbudować swoje państwo !

 5. Mondry015

  Ruska cywilizacja zostawiła grupy żołnierzy czekających na promy . EXTRA

  1. DON MARZZONI

   Jak mają hrywny to popłyną. Jak nie to do tiurmy. Bedą na wymianę. Coś za lekko poszło. Podejrzane. Doświadczeni wrócą na tyły i będą szkolić. Chyba, ze to jakiś układ USA-FR. Za to SZU zwolnią pewnie duża część z tych 17 brygad lub ich elementów w inny rejon. Mam nadzieję, że cały ciężki sprzęt onuc został nienaruszony, wraz z listami From Russia with love....

 6. bc

  Duży i mądry sukces Ukraińców, imo punkt zwrotny tej wojny z wielu powodów. Już w lecie było oczywiste że to tylko kwestia czasu a orki zostaną wyparte, już wtedy powinni się wycofać ale putler jest na to za tępy. Sun Zi klaszcze.

 7. Jaszczur

  Muszę przyznać że się myliłem i nie powiem bo jestem trochę w szoku jak łatwo ruscy bez walki oddali najbardziej strategiczny teren tej wojny . Ale to pokazuje tylko tyle że ruscy doskonale wiedzą że na froncie wojny nie wygrają i jedyne co im zostaje i co będą robić z całych sił to staranie się rozwalić cały system energetyczny UA by im załamać morale . Podjerzewam że w poniedziałek będzie albo jeszcze w weekend jakiś większy atak by przykryć ten blamaż. Putin będzie chciał wygrać tą wojnę na tyłach jak I WŚ

  1. GB

   Przyznam że też się myliłem gdyż uważałem że o ile będą się cofać to z Chersonia zrobią drugi Stalingrad. Generalnie bardzo duży sukces Ukrainy i spora klęska polityczno-wojskowa Rosji. Na zachodnim brzegu Dniepru i szerzej wszędzie musi być bardzo źle militarnie dla Rosji. Kolejna noc bez ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną?

  2. ALB

   Jaszczur - czy ja dobrze pamiętam , że jeszcze parę dni temu mówiłeś, że prędzej dojdzie do ataku na Mikołajów niż wyzwolenia Chersonia ? Że dostawa mobików na front zatrzymała Ukraińską ofensywę ?? No ale plus, że potrafiłeś się przyznać do błędu. Szczerze, to nie wierzyłem ,że ruscy wycofają się z Chersonia bez walki - oznacza to tylko jedno - jest u nich naprawdę bardzo źle....

  3. GB

   Od kilku dni nie było ataku infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Chodzą plotki że wysłannik Putina do Iranu -Patruszew - nic tam nie osiągnął. A bez iranskich dronów i rakiet nie będzie dalszych ataków. Ale to plotki. Jeśli to zmyłka to taki duży atak zobaczymy niedługo, z tym że z każdym dniem Ukraina naprawia system energetyczny i wzmacnia swoją OPL.

 8. Pirat

  Szybko Moskale uciekają. Ale czy wszystkie oddziały mały czas się wycofać?

 9. Jankowski

  NO, skoro tak dobrze idzie to teraz szybka reorganizacja i ofensywa na Zakerzonie. Nie ma na co czekać, niech wszystkie ziemie wrócą do Macierzy.

Reklama