Reklama

Wojna na Ukrainie

Duże dostawy amunicji dla Rosji z Iranu

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Pod koniec stycznia Iran dostarczył Rosji około 100 mln nabojów i około 300 tys. różnego typu pocisków, m.in. artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych; uzbrojenie, które zostało przekazane drogą morską, jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą - poinformowała w środę brytyjska telewizja Sky News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak wynika z analizy ruchu statków na wodach Morza Kaspijskiego, dwie jednostki pływające pod rosyjską banderą i przewożące około 200 kontenerów z uzbrojeniem opuściły 10 stycznia irański port Amirabad. Dwa dni później zatrzymały się na kilka dni u wybrzeży Turkmenistanu, a następnie 27 stycznia dotarły do Astrachania w Rosji. 3 lutego statki udały się w dalszy rejs - przekazała Sky News za własnymi źródłami zastrzegającymi sobie anonimowość.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Oprócz około 100 mln nabojów do pistoletów, karabinów maszynowych i karabinków szturmowych, Rosja sprowadziła z Iranu również około 300 tys. granatów, pocisków moździerzowych, artyleryjskich i przeciwpancernych oraz 10 tys. kamizelek kuloodpornych i hełmów. Władze w Moskwie miały zapłacić za te dostawy gotówką. Dokładna kwota nie jest znana, lecz informatorzy brytyjskiej telewizji ocenili ją jako "znaczącą".

Reklama

Czytaj też

Iran stanął po niewłaściwej stronie historii; symptomatyczne jest jednak to, że agresor traci podczas wojny tak wiele amunicji, że musi poszukiwać wsparcia u "koalicji słabych państw", czyli w Iranie lub Korei Północnej - ocenił w rozmowie ze Sky News ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko.

Jak podkreślono w środowej analizie, wsparcie z Iranu nie wystarczy rosyjskim wojskom na długo, ponieważ - według różnych szacunków - siły najeźdźców zużywają na froncie od 20 tys. do nawet 70 tys. pocisków artyleryjskich w ciągu doby.

Czytaj też

W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony.

Czytaj też

Państwa zachodnie, m.in. USA, od kilku miesięcy ostrzegają, że współpraca zbrojeniowa Iranu z Rosją może zostać rozszerzona i objąć też m.in. dostawy pocisków rakietowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Krzysztof Jerzyna

  Rosja płaci cash-em :-) I to mi się podoba a nie jakieś bezgotówkowe wynalazki mające z ludzi zrobić niewolników czy przelewy poprzez amerykański system kontroli nad tym co kto i z kim robi i za ile. Pięknie się ten świat kręci. Coraz bliżej końca zielonych papierków tworzonych z powietrza i ludzkiego cierpienia.

  1. Rusmongol

   Paci cashem z dojena społeczeństwa i zysków czerpanych z kradzionych innym ziem. Mnie to nie imponuje. Rosja ma cash na mordowane cywili u sąsiadów a w kraju rosjanie żyją 10 lat krócej niż obywatele UE cz USA. Chorują na gruzlice, WZW 3x częściej niż Europejczycy a hiv rozwija się tam jak w Zimbabwe. Brawo Rosja 🤪

  2. papa lebel

   Jak to się podoba - to czemu tu jeszcze siedzisz? Jak mówią na Ukrainie: Czemodan - wokzał - rossija. No chyba, że już jesteś na miejscu:)

 2. Sorien

  Ja bym się nie cieszył że zaraz im zabraknie amunicji.... Teraz pewnie są w takiej sytuacji że w magazynach się prawie skończyło , produkcja nie nadąża więc trzeba Luke wypełnić z tym że pewnie z każdym tygodniem możliwość produkcji zwykłych naboi do każdego rodzaju kalibru wzrasta

  1. Chinol

   Pewnie masz racje. Ale przeciwna strona *(UKraina) ma dostawy z 42 najbagarszych krakow swiata. To duza roznic.a. Z samego USa pula razem wynosi 120 milardow dolarow uzdrwoinia. Zapewne z tego Irany to kilka baniek.

  2. Krzysztof Jerzyna

   Chinol, magazyny tych 42 państw już świecą pustkami. Europejskie kraje NATO są wyczyszczone do gołego, Amerykanie płaczą że rząd narusza żelazne rezerwy. To z tego powodu odkopali zapasy na pustyni w Izraelu. Leżały tam ponad 50 lat. Bez tego już by było po wojnie.

  3. Rusmongol

   Z czego są wyczyszczone? Te magazyny? Ukraina nie dostała większości zaawansowanego u bronią nato. A nato nie stawia na haubice jak prymitywne faszysci z Rosji. NATO opiera doktrynę wojenną na innych środkach walki.

 3. Monkey

  Iran to nie takie słabe państwo. sam Trump odwołał atak na nich 15 minut przed jego rozpoczęciem. I to na Twitterze:-)))) Ciekawe zaś, co Ukraińcy powiedzą, jak się okaże, że ChRL też zacznie dostarczać amunicję. Tez nazwą ich słabym państwem? Takiego ambasadora to wysłałbym na szkolenie w zakresie dyplomacji. Iran i KRL-D to sojusznicy Chin, a zdaje się, iż prezydent Zełeński ostatnio mówił, iż chciałby się spotkać z prezydentem Xi. No, wypowiedzi jego ambasadora mu w tym nie pomogą, jak tak dalej pójdzie.

 4. szczebelek

  Z tempem jakim FR zużywa amunicję to już jej nie ma w magazynach...

  1. Chinol

   jesli wierzyc mediom - to dostawy z Iranu - na tydzien wystracza

 5. Chinol

  "staneli po zlej stronie historii" - z tym to nigdy nie wiadomo. "Histrie pisza zwtyciescy:[" - to co my wiemy o histrii to zzwcaj maniplacje. Prawie kazdy temat falszwany. Prosty przyklad - w Indiach w czasie 2 Wojny swiatwej Hitrel Obiecal ze gdy wygra z Anglikami da Indiam WOlnosc. Do dzis wiec w Indiach Hitrel kojarzony jest z WOlnoscia. Ostanio premier Modi pubicznie go pochwalil co w Eurpie dalo Afere. Histrej jest zly. Z Koleii Brytyjczycy - poprzez zle zarzadzanie zabili kilka milinow Indusow w latach 30 stych i 40. Gdy Gandhi chcial gadac z Cherchilem - ten powiedzia;l "Z malpami nie rozmawiam". Histria zas upraszcza - Cherchil WILNSC I DOBRO, Hitrel - zlo - mogbym gadac taak cala noc.

  1. Rusmongol

   Mógł byś tak cała noc i ani razu nie napisał byś o tym ile faszystowska dzicz z Rosji wymordowała i zaglodziła. A za 10 lat będziesz opowiadał jak to wspaniała Rosja chciała na ukrainie bronić biednych Rosjan a nazisci z ukrainy i zachodu ja napadli.

  2. kaczkodan

   W tym powiedzeniu chodzi o to, że stanęli po stronie przeciwnej do tej co historię pisze.

  3. Rusmongol

   A jak tam strzelanie do jeńców wojennych?

 6. kaczkodan

  No cóż, a pewnie za jakiś czas pojawią się duże dostawy amunicji z Chin do Iranu. Numer z zamianą działa nie tylko po naszej stronie konfliktu.

Reklama