Reklama

Geopolityka

Iran jednak kupuje Su-35

Su-35
Su-35
Autor. United Aircraft Corporation

Rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-35 zostaną zakupione przez Iran. Po raz pierwszy potwierdziło to, choć nieoficjalnie, źródło irańskie. Jest to niejako przyznanie się do zwiększenia współpracy wojskowej z Rosją w czasie trwającej już wojny w Ukrainie.

Reklama

Na temat przyjęcia na uzbrojenia samolotów Su-35 wypowiedział się członek parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Shahriyar Heydari. Powiedział on, że maszyny te pojawią się w Iranie na początku roku. Chodzi jednak o rok irański, który jest liczony wg kalendarza księżycowego i w tym roku wypada 20 marca.

Reklama

Su-35 miałyby więc znaleźć się w posiadaniu Teheranu najwcześniej za dwa miesiące. Jednocześnie nie podano oficjalnie ile miałoby to być samolotów. Prawdopodobna jest jednak liczba 24, czyli byłyby to wszystkie maszyny Su-35S wyprodukowane wcześniej dla Egiptu jednak ostatecznie nieprzyjęte przez to państwo.

Czytaj też

Egipt zamówił Su-35 w 2019 roku, jednak ostatecznie wycofał się z umowy. Oficjalnie, z uwagi na wojnę w Ukrainie. Nieoficjalnie może chodzić o naciski USA, które skutecznie od 2017 roku blokują sprzedaż rosyjskiego uzbrojenia w różnych miejscach na świecie. Program eksportu Su-35 był jednym z tych, które ucierpiały najbardziej. Storpedowana została sprzedaż tej maszyny najpierw do Indonezji (chodziło o 11 samolotów), a teraz do Egiptu (24 sztuki za około 2 mld USD). W jednym i drugim przypadku w miejsce rosyjskich samolotów państwa te zakupiły francuskie Dassault Rafale. Co ciekawe, źródła egipskie twierdzą, ze rezygnacja z Su-35S mogła nastąpić po przeprowadzonych testach porównawczych z Rafale (służących już w Egipcie). W ich trakcie miało się okazać, że francuski samolot bije na głowę konstrukcję rosyjską.

Reklama

Nie jest jasne czy Iran weźmie wszystkie 24 samoloty, magazynowane obecnie w Komsomolskiu nad Amurem. Jednak biorąc pod uwagę wysokie potrzeby lotnictwa Iranu wydaje się to prawdopodobne. Irańczycy mają bowiem obecnie wyłącznie przestarzałe samoloty bojowe za wyjątkiem 19 MiGów-29 dostarczonych w latach 90. i ponad 20 bombowców Su-24. Tymczasem etatowo flota irańskich samolotów to ponad 200 maszyn z czego większość wymaga pilnej wymiany.

Czytaj też

Zgodnie ze źródłami irańskimi porozumienie z Rosją ma objąć nie tylko samoloty, ale także śmigłowce, systemy obrony powietrznej i inne rakietowe. Nie są znane dokładne wartości tych porozumień (wg wywiadu ukraińskiego zawartych 26 lipca 2022 roku), ale wydaje się, ze w zamian Rosjanie mają otrzymywać systemy bezzałogowe, w tym drony samobójcze Szahir-131/136 ale także rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

Reklama

Komentarze (13)

 1. orwel1984

  Iran podpisal JCPOA- umowe z UE, Chinami, USa , po czym USA zerwaly wlasne zobawiazania i wlasne umowe ktra nazucala Iranowi pewne zachwania - ktre to Iran wypelnil. Czyli jaki sens wypelniac zobowiazania jesli USa nie respektuje tych umow? (Do tych co pisza o stawianiu na zlego konia) WIec lepiej na kogos kto nie klamie. A co do SU35. Skoro ONZ znioslo juz sankcje na bron dla Iran to formalnie nie ma przeciwskazan. Z koleii przklad Egiptu pokazuje jak naciski wplwaja na male kraje.

  1. Wewo

   orwel1984 vel wolnypowolny lepiej napisz ile kont masz tutaj? 5 co najmniej naliczyłem.

 2. Rainman184

  Iran jako kraj jawnie wspierający rosję , symbolicznie chociaż powinien być wykluczony z jakich kolwiek rywalizacji sportowych , a jakoś o tym cisza

 3. Alibi

  Porażka. Rosyjski samoloty z chińskim komputerem.

  1. orwel1984

   F35 - tez ma CHinskie elementy. Nie pamietam ale cos z metalami zadkimi zwiazne.

  2. Furlong

   Jest chyba różnica między używaniem chińskiego komputera a magnesu (właśnie to było pochodzenia chińskiego w f35).

 4. Zaratustra

  Z całym szacunkiem, ale „19 MiGów-29 dostarczonych w latach 90. i ponad 20 bombowców Su-24” to również skład węgla i papy a nie nowoczesne samoloty bojowe. Jedyna opcja Persów na nowe myśliwce to przytulić się do rosji albo Chin. Dostali na pewno korzystną ofertę na te zakurzone Suchoje, rosja potrzebuje i gotówki i dronów.

 5. Monkey

  Irańczycy nie są głupkami. Zakupili Su-35 ponieważ mimo wszystkich wad jest to lepsza maszyna niż te, które już mają. A Rosja zarobi, a także dostanie broń. Takie są skutki polityki Trumpa.

  1. Artem

   A ja myślałem, że to skutek produkcji gazów cieplarnianych, które niektórym uderzają do głowy...

  2. Esteban

   Nie dość, że lepsza od tego co mają, to jeszcze najlepsza jaką mogą kupić :⁠-⁠D Po za Su, pizostają im konstrukcje z Pakistanu i chyba tyle bo Korea Północna raczej samolotów nie produkuje. Nooo ja cię, są powody do dumy :⁠-⁠D

 6. rwd

  Ukraina nic na tym nie zyska, bo co piąty Żyd w Izraelu pochodzi z Rosji i to oni będą blokować wszelką pomoc dla Kijowa a siła ich jest znacznie większa niż to wynika ze zwykłej arytmetyki.

  1. GB

   Co 5 Żyd w Izraelu pochodzi z ZSRR, a więc także z Ukrainy, nie tylko z Rosji.

  2. Sorien

   Głównym powodem dla którego Żydzi nie pomagają UA jest fakt że boją się że po takiej pomocy zemsta zmartwychwstajacego ZSRR mogła by być taka że wysłali by gotowa broń atomowa Iranowi

  3. orwel1984

   Dzis w Krakowie w hostelu spotaklem grupe Ukraincow ktrzy zostali zawroceni juz z lotniska w Tel Al vivie- mimo ze mieli paszporty. Dziwczny mowily ze ok 20 obwateli Ukrainskich zostalo wydalonych choc mieli wszystko jak trzeba.

 7. placek23

  Zadziwiający jest upór publicystów w powtarzaniu historii o testach porównawczych, której źródłem wcale nie jest Egipt lecz mało znany portal z państwa trzeciego. Hinduski bodajże, albo jeszcze inny. Gdzie miały odbyć się te testy, jeśli ani jednego Su-35 nikt nigdy w Egipcie nie widział, Za to jest wiele zdjęć spotterskich potwierdzających, że samoloty te cały czas znajdowały się na terytorium Rosji. To co? Rafale przyleciały do Rosji na testy?

 8. Kobuz

  "Prawdopodobna jest jednak liczba 24, czyli byłyby to wszystkie maszyny Su-35S wyprodukowane wcześniej dla Egiptu jednak ostatecznie nieprzyjęte przez to państwo." "Co ciekawe, źródła egipskie twierdzą, ze rezygnacja z Su-35S mogła nastąpić po przeprowadzonych testach porównawczych z Rafale (służących już w Egipcie). W ich trakcie miało się okazać, że francuski samolot bije na głowę konstrukcję rosyjską." Skoro ich nie przyjeli to w jaki sposób dokonano porównania?

 9. Kleofas03

  Haha 😂😂 totalny brak części zamiennych Jak widać na wojnie

 10. kowalsky

  Fenomenem Polski jest posiadanie tylu analityków i specjalistów od lotnictwa wojskowego gdy polski przemysł nie jest w stanie opracować i wyprodukować od 30-stu lat jakiegokolwiek samolotu dla wojska. "Mamy gadane" ...

 11. Jerzy

  Już widzę jak USA znosi sankcję i Iran sprzedaje do Europy ropę i gaz w zamian za Eurofightery - Iran jest pod ścianą i stoi przed wyborem kupić SU-35 albo dalej eksploatować 50-letnie F-5 i F-4.

 12. easyrider

  Jeżeli liczą, że te SU i rosyjskie rakiety plot zapobiegną rozwaleniu ich instalacji nuklearnych to są bardzo naiwni. Popełnili strategiczny błąd, stawiając na Rosję. Trzeba było zaoferować pomoc Ukrainie i zyskać zgodę na sprzedaż gazu i ropy do Europy. Rosja to ich rywal polityczny i gospodarczy a przed reakcją Izraela i USA w związku z budową broni nuklearnej, nie ochroni ich. Postawili na złego konia.

  1. Pseudonim

   Żart , postawili na jedynego konia , żadnej pętli USA nie poluzuje bo bogacacy się Iran to zagrożenie dla izra ziom

  2. Rusmongol

   Iran to zagrożenie dla sunnitów ziom. Nie tylko Izraela.

  3. Sevard

   Postawili na konia, który wpędzi ich w jeszcze większe problemy. Wyjdą na tym tak, jak Ormianie. Gdy przyjdzie co do czego, to żadnej pomocy z Rosji mieć nie będą, a te SU też wiele im nie pomogą. Pomijając ich wartość bojową, to jest ich po prostu za mało. A to, że wartość bojowa jest taka sobie, to potwierdziły testy indyjskie i egipskie. W testach egipskich wyszsło, że radar SU-35 da się bardzo łatwo zagłuszyć, a Rafale nie ma żadnego problemu z namierzeniem i zestrzeleniem SU-35. Teoretycznie to samoloty z tej samej generacji, ale jeśli chodzi o walkę elektroniczną, to SU-35 jest sporo do tyłu.

 13. GB

  Dla Iranu jest to z pewnością wzmocnienie. Ale jak Irańczycy pogonią kapłanów to nawiążą normalne stosunki z Zachodem, a wtedy wywiad sobie dokładnie obejrzy te Su-35....

  1. Czytelnik D24

   Wywiad już je sobie oglądał bo na początku wojny na Ukrainie zdaje się że jakiś został zestrzelony.

  2. ImNoRockefeller

   A co tam jest oglądać? Rzekomy cud techniki posowieckiej jak mityczny SU-57. Do najnowszych konstrukcji zachodnich to pewnie podjazdu nie ma, Zapewne Europejska generacja 4/4+ miała by nieźle statystyki przeciwko Su-35 skoro na UA. spadają...

Reklama