Wojna na Ukrainie
Chorwacja przekaże Ukrainie wozy do rozminowywania
Chorwacja przekaże Kijowowi specjalne wozy do rozminowywania i zwiększy możliwości dostaw gazu na Ukrainę poprzez rozbudowę swojego terminala LNG - poinformowały w niedzielę chorwackie media, cytując doradcę ds. polityki zagranicznej premiera Andreja Plenkovicia.
„Chorwacja i Ukraina kultywują przyjazne stosunki od lat 90., kiedy Kijów był jedną z pierwszych stolic, które uznały niepodległość Chorwacji. Dziś nasza współpraca została wzmocniona dzięki członkostwu Chorwacji w NATO i Unii Europejskiej” - powiedział w rozmowie z telewizją HRT Mate Granić, specjalny doradca premiera ds. polityki zagranicznej.
W środę w Zagrzebiu premier Chorwacji Andrej Plenković spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Szef chorwackiego rządu zapowiedział wysłanie Ukrainie 12. pakietu pomocy wsparcia wojskowego i zaznaczył, że celem ewentualnych rozmów w sprawie zakończenia walk musi być „osiągnięcie sprawiedliwego pokoju, który weźmie pod uwagę ukraińską integralność terytorialną, w tym prawo do reintegracji Półwyspu Krymskiego i obwodów nielegalnie okupowanych obecnie przez Rosjan”.
Granić przyznał w niedzielę, że jednym z kluczowych tematów rozmowy premierów była współpraca w dziedzinie energetyki. „Chorwacja planuje rozbudowę terminala LNG, co stworzy nowe możliwości dostaw gazu ziemnego na Ukrainę i do innych krajów Europy Środkowej. To strategiczna decyzja, która może przynieść znaczne korzyści ekonomiczne” - wyjawił.
Doradca premiera Plenkovicia skomentował też stosunek Węgier i Słowacji do pomocy udzielanej Ukrainie. „Takie postawy przypominają niebezpieczne okresy historyczne, kiedy władzę przejmowały reżimy populistyczne. Ważne jest, aby pozostać konsekwentnym we wspieraniu Ukrainy” - zaznaczył przedstawiciel chorwackiego rządu.
Chorwacja od lutego 2022 roku przekazała Ukrainie łącznie ok. 300 mln euro w postaci pomocy gospodarczej, finansowej, humanitarnej, rozwojowej i wojskowej. Zagrzeb wspiera Kijów również swoim doświadczeniem w usuwaniu min czy rehabilitacji rannych żołnierzy.
WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!