Reklama

Wojna na Ukrainie

Afrykańscy przywódcy w Kijowie. Patrioty niszczą Kindżały

Start rakiety manewrującej 3M-14 „Kalibr-NK” z fregaty „Admirał Essien” projektu 11356 w grudniu 2019 r.
Start rakiety manewrującej 3M-14 „Kalibr-NK” z fregaty „Admirał Essien” projektu 11356 w grudniu 2019 r.
Autor. mil.ru

Rosjanie przeprowadzili w piątek największy od wielu dni atak rakietowy na Kijów. Według mediów było słychać odgłosy kilku eksplozji w stolicy. Atak odbywa się w czasie wizyty prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy na Ukrainie w ramach afrykańskiej „misji pokojowej”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wcześniej władze Kijowa potwierdziły, że uruchomiono obronę powietrzną w związku z trwającym atakiem rakietowym. Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym.

Zbiegło się to w czasie z wizytą prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, który przybył w piątek na Ukrainę w ramach afrykańskiej „misji pokojowej". Południowoafrykański przywódca ma się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a następnie udać się do Petersburga na spotkanie z Władimirem Putinem. W afrykańską "misję pokojową" zaangażowane są RPA, Zambia, Komory, Kongo, Egipt, Senegal i Uganda.

Reklama

Czytaj też

W czwartek agencja Reutera informowała, że afrykańscy przywódcy planują zaproponować zawieszenie nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Taki środek mógłby zostać wymieniony w inicjatywie zorganizowania rozmów w celu zakończenia wojny. Według agencji Reutera celem tego działania byłaby "budowa zaufania" uczestników potencjalnych rozmów pokojowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Mi24

  Przeciez to byla inscenizacja na potrzeby ukrainskiej propagandy. Prezydent RPA po spotkaniu napisal, ze nie bylo zadnych wybuchow i to wszystko sciema.

 2. Sorien

  Putina kiedyś zapytali czemu zaatakował w 2022 a nie odrazu w 2014 to powiedział że to między innymi dlatego że kindżałów nie było hahaha

 3. CIA forever

  TREŚĆ... ha ha ha... niech pokój u siebie utrzymają....

 4. wert

  strącone nad Kijowem pierwsze Kindżały miały v- 1224 m/s i UKR zdjęli je bez problemów starszymi CRI. Onucowa nie do złapania "wunderwaffe" coś nie popisała się., Nasz IBCS będzie w stanie dobrać najlepszy środek do zniszczenia celów nie zużywając drogich MSE na jakieś Kalibry. Szachidy które to np bez problemów zdejmą patrolujące przestrzeń FA-50

Reklama