Reklama

Geopolityka

Afryka przywiezie pokój dla Europy?

unia afrykańska, ukraina, rosja
Autor. au.int

Afrykańscy przywódcy przylecą do Kijowa i Moskwy w celu omówienia planu pokojowego mającego zakończyć trwającą już od ponad roku wojnę. Wcześniej jednak delegaci z Afryki będą przejeżdżać przez Polskę, a część z nich spota się prezydentem Andrzejem Dudą.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Według informacji jakie uzyskało Defence24.pl delegacja składającej się głównie z prezydentów kilku krajów afrykańskich dzisiaj przybywa do Polski, skąd dzień później wyruszy do Kijowa w celu rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Następnie ma wrócić do Polski i z naszego kraju wyruszy ona do Petersburga na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W Polsce prezydenci Zambii, RPA oraz Komorów spotkają się z Andrzejem Dudą w celu omówienia nie tylko sytuacji na Ukrainie ale także rozmów o rozwoju wspólnych relacji państwowych. Kraje te nie są przypadkowe, Zambia obecnie jest jednym z najbardziej prozachodnich państw na kontynencie afrykańskim, RPA przewodniczy całej delegacji zaś Komory są krajem przewodniczącym Unii Afrykańskiej.

Czytaj też

Kraje które wysłały swoje delegacje to:

Reklama
  • Zambia (prezydent)
  • RPA (prezydent)
  • Uganda (premier)
  • Komory (prezydent)
  • Egipt (premier)
  • Senegal (prezydent)
  • Republika Kongo (delegat)

Czytaj też

Jest to tym samym największa delegacja państw afrykańskich jakie przybędą do Europy Środkowo-Wschodniej w historii. Może dziwić fakt braku kilku kluczowych dla Afryki państw, jak Maroko czy Algieria. Pierwszy z wymienionych krajów po cichu wspiera Ukrainę przekazując jej m.in. 20 czołgów T-72 (wariantu M1 lub B). Niemniej, delegacja pokazuje, jak ważnym wydarzeniem dla Afryki jest wojna na Ukrainie, która od ponad roku oddziałuje na ten kontynent. Zwłaszcza pod kątem znacznego zmniejszenia przepływu towarów od obu krajów. Dotyczy to zwłaszcza żywności co powoduje jeszcze większy kryzys dla ludności tego kontynentu. W celu próby zażegnania konfliktu wybrane kraje afrykańskie opracowały plan pokojowy, który jednak nie został udostępniony do publicznego odczytu.

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (6)

  1. Macminik

    Jeśli dotychczas Rosja nie szczególnie wzruszyła się ryzykiem głodu w Afryce, wątpię aby ta delegacja cokolwiek wskórała poza wizytą tu i tam.

    1. ostatni

      Glod wynikiem Zachodnich sankci. Ponieaz Rosja dosyracza 80% zboza do Afryki . Sankcje na Rosje i transprt powduja glud. W TV Ci tego nie powiedza ale sankcje maja takie lasnie kosnekwcje- glod w afrce, zwyzki cen i infakcje, upadek firm. Marzeniecie emeryrow. Co nie - ze nie brzmi tak fajnie jak w TV mowia ? MOwia ze to daje POKOJ a nie głud. Czyz nie ciekawe? A NA Kubie 62 lara sancki i jak duzo POKOJU i malo glodu tam.

  2. Golf

    Chłopaki przylecą szukać nowych szlaków dla migrantów ! Białoruś - lipa bo płot. Może jak zaczną latać do Kijowa to łatwiej będzie przeniknąć przez słabo chronioną granicę na zachód. Zresztą juz teraz co drugi zatrzymany kierowca-przemytnik to obywatel Ukrainy.

    1. papa lebel

      Loty do Kijowa chwilowo wstrzymane (nie dotyczy rakiet i aeromopedów) - jakby co to dzwoń na kreml do kacapstanu....

  3. Kalrin

    Strzelam że ten plan pokojowy jest tak samo niesamowity jak ten z Indii, Chin, Brazylii czy samej Rosji. Uznanie aneksji okupowanych terytoriów i demilitaryzacja Ukrainy.

    1. Adam S.

      Też tak myślę. Plan pokojowy pt. "Dejcie wincyj zboża, zamiast bawić się w jakąś tam przereklamowaną wolność"

    2. papa lebel

      Adam S. - można jeszcze uzupełnić: "....bo się nam prole burzą."

  4. leiter84

    Brakuje tylko ekspertów od pokoju z Sudanu, Somalii i Erytrei ;)

    1. Rusmongol

      Czyli de fakto kumpli agenta kgb i f@szystowskiej Rosji.

  5. Vladip

    i dobrze. po pierwsze te kraje zobaczą na Ukrainie co robi Rosja, potem pojadą wysłuchać kilku kłamstw Putina, a po drodze może uda się z nimi ubić jakiś interes.

  6. Czarny Ziutek

    Podczas gdy UE odmówiła finansowania przesyłu nadwyżek zboża do Afryki, Polska powinna dogadać się sama z wybranymi krajami i to finansować. Z dobrze wybranymi partnerami mogłoby się to w przyszłości opłacić.

Reklama