Reklama

Wojna na Ukrainie

484. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraina wojna Rosja
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

484 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 22 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy przeszli do ataku w lesie sieriebrianskim na południowy-zachód od Kreminnej . Udało im się znowu zbliżyć do wsi Kuzmine i Dibrowa . Odparli również ataki przeciwnika w rejonie Syńkiwki . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU ponownie odparły ataki rosyjskie pod Orichowo-Wasyliwką , w kierunku Iwaniwskiego i Biłej Hory . Brak informacji o zmianach pod Kliszczyjiwką , Berchiwką i Jahidnym . Ukraińcy przeszli do ataku pod Biłohoriwką (celem jest odrzucenie Rosjan spod tej miejscowości). W Bachmucie SOU zniszczyły kilka niewielkich grup piechoty przeciwnika, często z wykorzystaniem artylerii. Na południe od miasta Ukraińcy porazili rosyjski ciężki moździerz samobieżny 2S3 „Tulpan". SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Siewiernym , Awdijiwką , Pierwomajskiem , w Marince , pod Pobiedą i Nowomychajliwką . 21 czerwca elementy ukraińskiej 79. Brygady Wojsk Desantowo-Szturmowych wyparły przeciwnika z jednej z pozycji pod Krasnohoriwką . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. Artyleria SOU ostrzelała cele w okupowanej Gorłówce .

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: trwają ciężkie walki pod wsią Robotyne . Nie ustają boje o Żerebiankę . Ukraińcy atakują pozycje rosyjskie w rejonie Riwnopila i pod Staromajorskim . SOU znowu odparły ataki przeciwnika pod Wuhłedarem , Makariwką i Piatychatkami . Żołnierze ukraińskiej 128. Brygady Górsko-Szturmowej zniszczyli ogniem artylerii rosyjski system minowania narzutowego. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości, wiele z nich z wykorzystaniem artylerii samobieżnej i lotnictwa. Artyleria ukraińska zniszczyła m.in. miejsce koncentracji oddziałów przeciwnika pod Staromajorskim .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 10 miejscowości, w tym Chersoń . Nad ranem 22 czerwca Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na most drogowy pod Czonharem , jeden z tych, które łączą Krym z obwodem chersońskim.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały osiem miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim oraz 11 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego, w tym Charków . Rosjanie wystrzelili ttrzy rakiety „Kindżał", trzy Ch-22 i cztery drony kamikadze Shahed 131/136. Ukraińska opl/oprak zestrzeliła trzy „mopedy". W nocy zbombardowany został Krzywy Róg . Rosjanie mieli podjąć kolejną próbę zniszczenia tamy pod tym miastem.

Podsumowanie:

Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia aktywnych działań zaczepnych przez stronę ukraińską na odcinku zaporosko-wuhłedarskim nie zauważono przełamania frontu ani ogromnych postępów terenowych. Ukraińcy nadal walczą w pasie przełamania. Nie można jednak stwierdzić, że SOU nic nie osiągnęły. Wiele wskazuje na to, że obserwujemy fazę kształtowania pola walki, a nie generalne uderzenie. Przesłankami za taką tezą są fakty licznych ostrzałów zaplecza rosyjskiego (obiekty infrastruktury kolejowej i drogowej, składy zaopatrzenia, punkty dowodzenia, miejsca koncentracji wrogich rezerw), „polowanie" na wrogą artylerię lufową i rakietową, względnie ostrożne działania zaangażowanych oddziałów, a także trzymanie większości rezerw na tyłach. Ukraińcy "odkrajają" okupowany teren niczym salami. Taka taktyka jest wymuszona okolicznościami (brak zdecydowanej przewagi w powietrzu, mocno zaminowany teren, kilka linii umocnień).

Prawdopodobnie SOU chcą też sprowokować SZ FR do wysłania większości swych odwodów na front lub do strefy przyfrontowej. Tam Ukraińcy będą mogli je związać walką i spróbować wykrwawić. Ponadto jednostki rosyjskie znajdujące się blisko frontu będą miały problem z manewrowaniem. W sytuacji, gdy to SOU mają przewagę w zakresie rozpoznania i precyzyjnego rażenia zaplecza przeciwnika, przemieszczanie się oddziałów rosyjskich z jednego odcinka frontu na drugi będzie utrudnione, gdyż związki taktyczne będą narażone na ostrzał ukraiński.

Rosjanie sami również starają się sprowokować Ukraińców do „nerwowych ruchów" rezerwami. Temu zapewne służyły bardziej intensywne niż dotychczas ataki i ostrzały artyleryjskie na odcinku słobożańskim. Nie przyniosły one jednak ani większych zmian na linii frontu, a na dodatek SOU nie wykorzystały tam swych odwodów.

Niestety, najeźdźcy mają w zanadrzu jeszcze inne sposoby na pokrzyżowanie planów Ukraińcom, lub chociaż opóźnienie ich działań. Na tle wysadzenia tamy w Nowej Kachowce na początku czerwca niepokojące są doniesienia o zaminowaniu przez Rosjan budynków na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. Wskazują one jednak też na to, że Rosjanie liczą się z utratą tej części Ukrainy.

Trzeba też dodać, że najeźdźcom doskwierają problemy z dowozem zaopatrzenia. Szczególnie bolesny ma być problem żywności i wody, które są dostarczane w niedostatecznej ilości (SOU również się z tym borykają, ale skala ich wyzwań jest mniejsza). Pojawiły się też doniesienia o niedostatkach paliwa w niektórych jednostkach. Nieprawdziwe okazały się na razie doniesienia o rosnącej liczbie przypadków cholery w szeregach rosyjskich w obwodzie chersońskim i na Krymie, ale nie można wykluczyć, że mogą niedługo wystąpić, gdyż pogorszyły się warunki sanitarne.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Andy61

  A dzis jest 26.06 - poczytajcie swoje wypociny...jesli wam odrobine wstyd to juz jest nadzieja ;))

 2. Mumia

  Wagner kontroluje Woronież, wojsko poddało się bez wystrzałów.

 3. GB

  Ukraincy mieli wejść do Bachmuty. Są podobno jeńcy.

 4. GB

  Strielkow podaję że regularne wojsko nie chce walczyć z wagnerowcami i sklada broń. Mówi o 180 żołnierzach póki co.

 5. GB

  Sami ruscy potwierdzają zniszczenie 2 Mi-8 (w wersji walki elektronicznej) i 1 Mi-35... Masakra, przy czym te 2 Mi-8 raczej nie atakowały wagnerowcow bo są niezbrojone....

 6. GB

  Strielkow podaje że Wagnerowcy weszli do Woroneza bez oporu. Przy okazji tam jest ważna baza ruskich sił powietrznych z bombowcami Su-34. Jeśli ta jednostka przeszła na stronę Prigozina to robi się coraz ciekawiej.

 7. GB

  Rostow zajęty przez wagnerowciw I jest to duży sukces Progozina. Do tego chwali się że zestrzelił 3 rządowe śmigłowce. Na filmiku widziałem wystrzał z MANPADS, ale bez efektów. Na drugim był dym i mówią że to zestrzelony rządowy śmigłowiec. Były filmiki na których słuchać było strzały i smugi pocisków. Jest filmik z kolumna pojazdów wagnerowcow w kierunku Moskwy.

 8. piter4440

  Jest ciekawie podobno lotnictwo ma pozwolenie na otwarcie ognia do PKW. Już nie mogę się doczekać jutrzejszych wypocin grzybka aka Igor aka onuca.

 9. Igor Aretano

  GB - czy to "gosydarstvennaja bezopasnost"? ;) Wielu w Europie czeka na wojnę domową w Rosji. I nadal jej nie ma. Też czekają na rewolucję, śmierć Putina…

  1. Kustosz

   Śmierć Putinka? a po co , przecież on tak wspaniale prowadzi Rosję do upadku

  2. Carolus

   A co? Będzie żył wiecznie?

  3. GB

   Rosgwardia postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej. Ruska prokuratura wszczyna śledztwo przeciwko Prigozinowi. Póki co na ulicach Rostowa masa wozów rosgwardii, choć nie wiem dlaczego akurat tam. Przed chwilą uzyskałem dopiero dostęp do internetu. Nie wiem co się działo w ciągu ostatniej godziny.

 10. GB

  Trzeba jednak pamiętać iż Prigozin chciał pocisków od Szojgu to je dostał.... wprost na pozycję własnej jednostki...hahahahaha

 11. GB

  Zdaję się Prigozin wypowiedział wojne Szojgu....

 12. GB

  Prigozin powiedział że w wyniku tego ataku zginęła olbrzymią liczba wagnerowcow. I zdecyduje jak odpowiedzieć. Czyżby wstęp do wojny domowej w Rosji?

 13. GB

  Był atak arakietowy na jednostkę wagnerowcow. Prigozin mówi że od tyłu i wskazuje na ruskie ministerstwo obrony.... Ma być dużo 200 i 300. Jest filmik z jakimś płonącym rozbitym obozem na dowód.... Ruscy strzelają do ruskich??? W Rostowie ma być do 1500 rosyjskich żołnierzy sił specjalnych. Mówi się że przeciwko wagnerowcom....

 14. asymetria

  "Ukraińcy porazili rosyjski ciężki moździerz samobieżny 2S3 „Tulpan". " - a ten Tlulinap stal jako cel - czy wczesiej razil kogos czes? Bo czytajac te tekstu ma sie wraznie jakby tylko jedna stroan walczla a droga ciagle zero ?

 15. Prezes Polski

  tak sobie patrzę na tę ukraińską ofensywę i widzę, że oni atakują w miejscach, w których przełamanie obrony przyniosłoby najwięcej korzyści. Tak się składa, że ruscy myślą tak samo, dlatego linie obrony w tych miejscach mają najlepiej rozbudowane. Szczególnie słabo to wygląda na kierunkach Wasyliwka, Tokmak, Bilmak-Berdiańsk. Ruscy mają tam po trzy linie obrony, linie okrężne wokół miast. Nie wiem czy to ma sens. Może powinni postawić na atak na północ od Doniecka i po ew. przełamaniu zrobić zwrot na południe. Może chodzi Ukraińcom o odciągnięcie sił ruskich od kierunku Ługańsk. Zobaczymy. Na razie słabo to wygląda.

  1. Wolfik16

   Wygląda tak, jak zapowiadali sami Ukraińcy, chociażby Podolak. Większość z nas jednak ma jednak w pamięci łomot jaki sowiety zebrały pod Charkowem i dlatego myśli życzeniowo. Ukraińcy wiedzą co robią. Trochę wiary.

  2. Prezes Polski

   Wolfik16 ja cały czas mam nadzieję, że to, co się teraz dzieje to wielka zmyła. Ukraińcy chcą ściągnąć więcej sił ruskich na Zaporoże, a potem uderzą pod Donieckiem. Teoretycznie po zniszczeniu tamy w Kachowce, nawet przez Dniepr w wielu miejscach dałoby się przejść. Poziom wody tak niski, że gdzie kiedyś rzeka była na kilometr, teraz wystarczą mosty pontonowe.

  3. asymetria

   A co ma nasza wiara do tego? Po co miec wiare? Jesli wierzysz ze jednych zginelo 100 tys a drugich Zero - pomoze to komus z tych co naprawde na froncie sie zabijaja? Przed kompem siedziec i pisac kazdy moze.

 16. Szwejk85/87

  Bardzo mi się podoba ten sposób walki Ukraińców. Nie próbują wielkich szturmów, nie pchają się na ślepo do przodu. Powolutku wybijają najeźdźców i systematycznie cisną do przodu. Mam nadzieję, że nieuniknione straty Ukraińców nie doprowadzą do zatrzymania ofensywy. Drugi problem to amunicja artyleryjska, jeśli zacznie się kończyć, ofensywa zakończy się w połowie drogi. Ścisłych danych jeszcze długo nie poznamy, ale wygląda na to, że Ukraińcom udaje się uniknąć większych strat w ludziach, a sprzęt to sobie wyprodukują, kupią, albo dostaną. Szkoda, że to tak powoli idzie, ale z drugiej strony, tak się gra jak przeciwnik pozwala. Jak Ukraińcy wyplączą się z pół minowych i fortyfikacji polowych, powinno im iść szybciej...

 17. Macorr

  A propo jeszcz domniemanej smierci Piegowa. Koles widoczny (ubrany nie jak żołnierz a bardziej dziennikarz, ale nadal z kałachem w reku) na filmiku napatacza się na Ukraińskiego operatora jak amator i dostaje serie. Analizowaliśmy z kolegami ten filmik i jeden z nich zwrócił uwagę na to że słuchać dialog: - Artur? i odpowiedź : -Da. Doszliśmy do wniosku że domniemany Wargonzo probował zidentyfikować osobe po jego prawej, a Ukraińciec podchwycił i po rosyjsku odpowiedział Da, zamiast po Ukraińsku po prostu - "Tak". I dlatego rudy poszedł jak do swego i dostał sporo ołowiu z zaskoczenia..

  1. asymetria

   Wes pod uwage ze fimiki sie publikuje w czasie wojny infrmacyjnej - NAJLESZE z NAJLESZCH - takie ktre maja jakas wplnac na pubicznsc. Wiec ze 100 akcji - gdzie np 30% konczy sie nie powdznie, 30% neutralnie i 30^ jakims sukesem pubikuje sie Naj naj naj lepsz. I to dotyczy obu stron

  2. papa lebel

   ... a wyszedł w końcu "na kontakt" czy nie...?

  3. Macorr

   @ asymetria - dzięki Kapitanie Oczywisty....

Reklama