Wielkie strzelanie do fregaty typu Oliver Hazard Perry [FOTO]

19 sierpnia 2021, 07:41
51384492542_586a932cfd_b
Fregata cel ex- USS “Ingraham” atakowana rakietami 15 sierpnia 2021 r. ma poliginie pacyficznym koło Hawajów. Fot. U.S. Navy
Reklama

Amerykanie zatopili w ramach ćwiczeń swoją fregatę typu Oliver Hazard Perry ex. USS „Ingraham”. Amerykańska marynarka wojenna uznała więc jako bezużyteczny i użyła jako cel okręt, który była ostatnią fregatą wyprodukowaną w USA w swoim typie i był młodszy o około dziewięć lat od polskich okrętów ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”.

Atak na fregatę ex. USS „Ingraham” został przeprowadzony w ramach tzw. „ćwiczenia zatapiania” SINKEX („sinking exercise”), które okresowo jest organizowany na Pacyfiku – głównie na poligonie hawajskim (Hawaiian Islands Operating Area). Tegoroczne ćwiczenie, które odbyło się 15 sierpnia, było interesujące dla polskiej Marynarki Wojennej nie tylko ze względu na wykorzystanie jako celu okrętu typu Oliver Hazard Perry, ale również ze względu na użyte do tego systemy uzbrojenia, w tym pociski przeciwokrętowe NSM.

image
Wyrzutnia NMESIS podczas strzelania na poligonie Pacific Missile Range Facility Barking Sands na Hawajach. Fot. US Marines

Amerykanie zdecydowali się bowiem na przeprowadzenie skoordynowanego, wielokierunkowego ataku różnymi rakietami dalekiego zasięgu z platform należących do:

  • Grupy lotniskowcowej VINCSG (Vinson Carrier Strike Group) z lotniskowcem USS „Carl Vinson”;
  • Sił Podwodnych Pacyfiku (Submarine Forces Pacific);
  • Skrzydła lotniczego 1. Zespołu ekspedycyjnego Marines;
  • dywizji piechoty morskiej, 3. Zespołu ekspedycyjnego Marines;
  • wielodomenowej grupy zadaniowej amerykańskich wojsk lądowych

„Śmiertelna siła bojowa została skutecznie zastosowana w odniesieniu do różnych zagrożeń morskich w ciągu ostatnich dwóch tygodni w symulowanym środowisku w ramach zakrojonych na dużą skalę ćwiczeń marynarki wojennej i fachowo zademonstrowana w niedzielę z użyciem amunicji. Dokładne i skoordynowane uderzenia marynarki wojennej i jednostek działających w ramach sił połączonych doprowadziły do szybkiego zniszczenia i zatonięcia docelowego okrętu oraz stanowią przykład naszej zdolności do zdecydowanego zastosowania siły na morskim teatrze działań bojowych”.

wiceadmirał Steve Koehler - dowódca amerykańskiej 3. Floty 
image
Załoga atomowego, uderzeniowego okrętu podwodnego USS „Chicago” (SSN 721) podczas wprowadzania danych fregaty celu ex- USS “Ingraham” dla systemu strzelania rakietami przeciwokrętowymi AN/UGM-84 Harpoon. Fot. U.S. Navy

W trakcie ataku wykorzystano m.in. dwa pociski przeciwokrętowe NSM (podobne do tych, jakie wykorzystuje Morska Jednostka Rakietowa w Polsce), co najmniej jedną przeciwokrętową rakietę AN/UGM-84 Harpoon wystrzeloną z zanurzonego, atomowego okrętu podwodnego USS „Chicago” (SSN 721) typu Los Angeles oraz co najmniej jeden pocisk AN/AGM-154 JSOW (Joint Stand-Off Weapon) wystrzeloną z samolotu F/A-18E Super Hornet grupy lotniczej lotniskowca USS „Carl Vinson”. W operacji SINKEX wziął też udział morski samolot patrolowy P-8 Poseidon, jednak najprawdopodobniej bez wykorzystania uzbrojenia, ale by wskazywać cel ataku dla innych efektorów.

image
Załadowania rakiety AN/AGM-154 JSOW (Joint Stand-Off Weapon) na samolot /A-18E Super Hornet na pokładzie lotniczym lotniskowca USS „Carl Vinson” podczas „ćwiczenia zatapiania”. Fot. U.S. Navy

Szczególnie interesujący był epizod z użyciem mobilnej wyrzutni lądowej NMESIS (Navy Marine Marine Expeditionary Ship Interdiction System), którą był jedynie zmodyfikowany, czterokołowy lekki pojazd taktyczny JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Pomimo jego niewielkich rozmiarów Amerykanom udało się zainstalować na nim dwa, podnoszone kontenery z rakietami NSM, oraz całe wyposażenie niezbędne do wykonania strzelania. Co więcej jest to system zdalnie sterowany, zarówno podczas przemieszczania się, jak i przy realizowaniu procedur startowych.

image
Wyrzutnia NMESIS podczas transportu na brzeg przez poduszkowiec LCAC. Fot. US Marines

Dzięki takiej konstrukcji Amerykanie mogli przyjąć w trakcie ćwiczenia bardzo realny scenariusz, w którym wyrzutnia rakiet przeciwokrętowych została dostarczona do rejonu działań na pokładzie samolotu oraz na pokładzie poduszkowca desantowego LCAC, który wysadził ją bezpośrednio na nieprzygotowany brzeg. To właśnie z tego brzegu, z doraźnie przygotowanego stanowiska startowego, odpalono pocisk w kierunku celu oddalonego o około 100 Mm (ok. 180 km).

image
Wyrzutnia NMESIS podczas transportu na brzeg przez poduszkowiec LCAC. Fot. US Marines

Celem tym była fregata ex. USS „Ingraham”, która służyła w amerykańskiej marynarce wojennej od 5 sierpnia 1989 roku do 30 stycznia 2015 roku. W ciągu sześciu lat od zakończenia służby zdjęto z niej całe, wrażliwe (niejawne) i możliwe do wykorzystania wyposażenie, a dodatkowo dokonano specjalnych prac przygotowawczych, dopuszczających do zatopienia oczyszczonego w odpowiedni sposób kadłuba w głębiach oceanu. Amerykańska marynarka wojenna podkreśliła w swoim komunikacie, że prace te realizowano „zgodnie z przepisami określonymi i egzekwowanymi przez Agencję Ochrony Środowiska EPA (Environmental Protection Agency) na podstawie ogólnego zezwolenia, które marynarka wojenna posiada zgodnie z ustawą o ochronie, badaniach i sanktuariach morskich (Marine Protection, Research and Sanctuaries Act)”.

image
Start samolotu F/A-18E Super Hornet ze 192. Eskadry VFA grupy lotniczej lotniskowca USS „Carl Vinson” z zadaniem zaatakowania rakietami fregaty celu ex- USS “Ingraham”. Fot. U.S. Navy

Przepisy te wskazują nie tylko, jak powinien być przygotowany i oczyszczony okręt, ale również gdzie konkretnie można przeprowadzić „ćwiczenia zatapiania”. Wymagane jest np., by wykorzystywana jako cel jednostka była zatapiana na akwenie o głębokości nie mniejszej niż 1000 sążni (1829 metrów) i co najmniej 50 Mm od najbliższego brzegu. Trzeba dodatkowo tak sprawdzić akwen, by w czasie faktycznego strzelania nie ucierpieli ludzie i ssaki morskie.

image
Fregata cel ex- USS “Ingraham” atakowana rakietami 15 sierpnia 2021 r. ma poliginie pacyficznym koło Hawajów. Fot. U.S. Navy

Samo „ćwiczenie zatapiania” SINKEX z faktycznym użyciem uzbrojenia było fragmentem większych manewrów LSE 2021 (Large Scale Exercise 2021), w którym wzięło udział 25 000 marines i marynarzy z pięciu flot oraz wszystkich trzech morskich zespołów ekspedycyjnych. W trakcie tych manewrów piechota morska doskonaliła m.in. koncepcję ekspedycyjnych, zaawansowanych operacji bazowych oraz koncepcję operacji przybrzeżnych w spornym środowisku, zapewniających kontrolę na morzu lub egzekwujących odmowę dostępu do morza w pobliżu kluczowych akwenów.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
Polski patriota.
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 09:47

Bez sensu, już lepiej byłoby oddać ją Polsce lub Ukrainie, aby zaatakowała nią Krym.

R
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:25

kiedy u nas my mamy więcej takich celów

Davien
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:29

Istotnie, te wszystskie Sowremienne, Udałoje Kriwaki, można dodac tez Kirowy czy wisienkę na torcie; Kuzniecowa na holu:))

poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 02:26

I strzelać do nich twoimi AIM-120 z 1973 roku.

Davien
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 18:34

No, no , niezłe urojenia fantasy, jak chcesz swoim wyimaginowanym AMRAAM-em stzrelac do okretów:))

BUBA
piątek, 20 sierpnia 2021, 08:03

Trzeba było brać zanim ja rozbroili i przeznaczyli na cel ćwiczebny. Fregata miała 33 lata, Polskie mają po 41 lat. Można by było pływać przez 17 lat, a tak za 9 lat "polskie" OHPy skończa 50 lat na stanie Marynarki Wojenej RP. I Miecznika jeszcze pewie nie bedzie......................................................................................................

Piotr ze Szwecji
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:09

Skoordynowany atak 4 rakietami z 4 stron równocześnie. Klasyka likwidacji okrętów wojennych pozbawionych 360-stopniowej obrony. Taki atak skutecznie będzie niszczył wiele okrętów, na których wszystkie efektory powpychano wyłącznie w dziób kadłuba. Potem wszyscy udają Greka, że te okręty będą się obracać na wodzie z prędkością ponaddźwiękową... Ehem!

Davien
piątek, 20 sierpnia 2021, 13:16

Pietia, i co z tego, dla nowoczesnych pocisków plot to żaden problem, podobnie jak dla radarów zwłaszzca przy systemach jak RIM-116, ESSM/ESSM bl2 CAMM czy MICA VL( ta juz zaliczyła taki sprawdzain w realu na ćwiczeniach:))

Strusiu
czwartek, 19 sierpnia 2021, 18:22

Amerykanie niedawno spalili sobie również wielki , nowoczesny śmigłowcowiec desantowy.Kto bogatemu zabroni.

Nr 0003
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:36

Rakiety na terenówce blokują chińska flotę na Morzu Poludniowochinskim. :)

Extern
czwartek, 19 sierpnia 2021, 23:24

Koncepcja jest świetna i warta skopiowania, szczególnie w naszej sytuacji gdzie będziemy bronić naszego lądu. Niestety nasz MON postanowił ostatnio wydać po miliardzie na upakowanie kosztownych baterii przeciwokrętowej, baterii przeciwlotniczej, wyposażenia do zwalczania okrętów podwodnych, stu wykwalifikowanych specjalistów itd. na jednej metalowej puszce która będzie musiała operować w okolicach lądu przeciwnika, gdzie w pierwszym dniu wojny zostanie rozstrzelana przez lotnictwo i rakiety wylatujące nagle znad linii brzegowej.

X
piątek, 20 sierpnia 2021, 09:10

Dokładnie tak - moje słowa ;) I dlatego pierwszym krokiem w modernizacji MW powinien być zakup okr. podwodnych z rakietami oczywiście.

rob ercik
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:05

Tik tak, może nasze okręty podwodne powinny podpłynąć i poszukać części zamiennych dla ORP Pułaski i Kościuszko?

oczytany
czwartek, 19 sierpnia 2021, 21:00

Jakie okręty podwodne?

rob ercik
piątek, 20 sierpnia 2021, 08:11

No nasze, jesteśmy potęgą regionalną ...

Do ostatniej śrubki i podkładki tylko u siebie
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:53

A dlaczego używają norweskie NSM a nie własne najwłaśniejsze?

Marek1
czwartek, 19 sierpnia 2021, 22:40

Bo USMC zakupiło dla siebie właśnie norweskie NSM-y

Piotr
czwartek, 19 sierpnia 2021, 21:12

Napisane że Harpoon był w użyciu.

mc.
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:47

I taka jest wartość tego "amerykańskiego prezentu"

Danisz
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:58

Okrety OHP zostały przekazane Polsce blisko 20 lat temu - trudno obwiniać Amerykanów, że przez 3 lata rządów SLD, 8 lat rządów PO i w sumie 8 lat rządów PiS nie udało się pozyskać ich następców.

Olender
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:17

Wygląda na to, że nasza Marynarka Wojenna składa się z okrętów celów dla wojsk sojuszniczych... super. Szkoda tylko naszych marynarzy którzy służą na tym złomie

Bogdan
czwartek, 19 sierpnia 2021, 21:21

na codzień pewnie z 50% Polaków jeździ samochodami, które powinny się znaleźć na złomowisku, to dlaczego szkoda marynarzy?. Co lepiej, żeby na w "statki" grali na lądzie?

Monkey
czwartek, 19 sierpnia 2021, 14:55

Czyli Amerykanie pozbywają się nowszych jednostek niż my mamy, a do tego posiadają małych rozmiarów zdalnie sterowane wyrzutnie NSM. Na szczęście proces zastąpienia naszych OHPs jest już we wstępnej fazie, a takie NSM na zdalnie sterowanym JLTV lub podobnym pojeździe to niezły pomysł. Trudniejsze do wykrycia i w razie trafienia przez wroga nie generują strat ludzkich.

takie życie
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:21

podobna sytuacja jak biedny student idzie na koncert rokowy na którym artysta rozbija lepszą gitarę niż jego na którą zbierał lata :)

Monkey
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:31

@takie życie: Bardzo dobre:-)))) Ale z drugiej strony chyba stać nas na lepszy sprzęt niż nasze OHP.

BARON
czwartek, 19 sierpnia 2021, 14:40

Wkrótce ich przestarzała flota samoistnie pójdzie na dno, bez marnowania przestarzałych rakiet. Chyba, że zrobią dobry deal i to złomowisko przekażą polandii za sowite wynagrodzenie

Darek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:50

Co przekażą? Doprecyzuj bo ciekaw mnie rwa ,,wiedza”.

aza
czwartek, 19 sierpnia 2021, 14:09

wp.pl:Dramat w Afganistanie. Gorzkie słowa doświadczonego polskiego snajpera... tralala... Biedn powiedział w pierwszym wywiadzie WCZORAJ...ŻE TAK WŁAŚNIE MNIAŁO BYĆ...jam generał jestem i mam jeden conajmniej wyrok za przywództwo...dowodzenie... rus AD2018 strzalakom na Syberii pokazał że spali a nie odda chinom Mandżurii 5xwielkość Polszy... Trump chciał wojenki z chinami na cilka 200 mld usd... rok paźniej... SARS-COV-2...którego cały świat drży... ale nie taliban... oto odpowiedź usa...cia...pentagonu...Biden starzec senior tera popuścił bąka... ZAPAD-21 a russkij generał zdenerwowany ciut... straszy bombowcami taliban... prezydent Trump wskazał jedynom susznom drogę... rzecz w tym, iż taliban z zapleczem... pakistan sorog let agou... miska ryżu ale bombku atomowu cza nam mieć... i taliban usa Biden TO NIE JEST BŁĄD GUPKI...to jest zamierzone te hammery co ja też mam jednego... to my celowo pozostawili ulatując... my od prawie początku cia my mieli świadomość, że szkolimy taliban jako wcześniej bin ladena do zrobienia wielkie bum pomiędzy rus, kina, india... iran... obyś żył w ciekawych czasach... NASA sorog let pierdu, pierdu.... a kina wysłały rakiete... nabrała se wiadro piachu z Księżyca i dowiezła szczęśliwie na ziem... oj będzie się działo...usa kosztowało 2 bilion usd 20 let okupacji a kina chce wydobyć metale rzadkie a afganistanu o wartości cilka one bilion usd...pisuarrr nie dopuszcza pod suwałki po tytan usa bo to nasze Prusy Wschodnie... ZAPAD-21 SE ZA MIESIĄC RUS BĘDZIE W BERLINIE...ty gupia Angela ty kanclerz Kol und Lech Wałęsa to ty angela ty zakała rodziny germanii ! kochane Polaki waleczne bezbronne wot zginom bo wyszkolone z atrapą kałacha som... zesrajom się jak uwidzom zielonego ludka...

WSK74
czwartek, 19 sierpnia 2021, 13:48

nie mogliśmy się zamienić ? Tylko jak strzelać do Kościuszki lub Puławskiego ? Minęło 30 lat, a my wciąż rozmawiamy o spuściźnie PRL ........

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:35

A po co nam kolejny OHP, do tego rozbrojony z usuniętymi od dawna wyrzutniami rakiet, jak na wszystkich amerykańskich OHP jakie jeszcze zostały.

Marynarz
czwartek, 19 sierpnia 2021, 13:26

AGM-154 JSOW w wersjach użytkowanych operacyjnie pzez USN nie posiada napędu. I chociaż jest klasyfikowany jako pocisk (missile) to raczej trudno pisać o "wystrzeleniu" tej broni przez samolot. Co najwyżej można ją zrzucić, jak bombę szybująca. No chyba, że użyto testowej wersji JSOW-ER z napędem a jeśli tak, to dla mnie to właśnie byłoby bardziej interesującym zdarzeniem, niż użycie NSM.

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:41

Żadna na razie wersja JSOW nie ma napedu a akurat US Navy zamówiła JSOW-ER w 2019r. Maja wejść do słuzby w 2023. Obecnie uzywaja wersji AGM-154C. Raczej chyba na test JSOW-ER za wczesnie jeszcze

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 19 sierpnia 2021, 23:16

Co by nie zamówili to i tak lacie dostaną bęcki od pasterzy z kałachem, nawet gdyby mieli gwiazdę śmierci to i tak kozie syny by im wtłukli i ich pogonili taka jest prawda.

ACAN
piątek, 20 sierpnia 2021, 10:41

Bęcki od pasterzy to ruscy dostali. USA militarnie nie przegrała do puki ich wojska tam były to kozie syny siedzieli w jaskiniach na pograniczu z Pakistanem. Amerykanie przegrali niestety wizerunkowo bo wycofywanie wojsk jest bez organizacji i w panice. Natomiast widać że w jakiś sposób dogadali się z talibami bo ci nie atakują lotniska z którego powadzona jest ewakuacja.

ech ta dzika Montana
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:23

Ale zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże. Gdyby Rosja zachowała się przez te 20 lat jak USA i NATO (+ jeszcze przydupasy) tj. zbroiła i wyposażała talibów to USA musiało by uciekać Afganistanu już 10 lat temu.

Davien
niedziela, 22 sierpnia 2021, 11:41

Rosja to przez 10 lat masowo mordowała Afgańczyków ai tak musieli zwiewać gubiac onuce poganiani Stingerami. A obecnie Rosja sprzedawała broń talibom ale jak widąć boberku ci nie powiedzieli:)

Piotr
piątek, 20 sierpnia 2021, 10:29

A jaka jest proporcja zabitych Amerykanów do zabitych talibów? Mniej więcej taka jak proporcja Niemców do Polaków w Powstaniu Warszawskim?

Masz
czwartek, 19 sierpnia 2021, 13:22

Siedzą razem ściśnieci na okręcie podwodnym tygodniami i noszą maski, naprawdę?

lekarz
czwartek, 19 sierpnia 2021, 20:10

Nie mają masek, ale jak wszyscy rozumni ludzie nie chcący szkodzić sobie i innym, są zaszczepieni.

taka prawda
czwartek, 19 sierpnia 2021, 23:17

najlepszą szczepionka jest ciężka praca i spirytus.

piątek, 20 sierpnia 2021, 18:32

Ostatnie słowa Rosjanina zmarłego na COVID.

czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:08

Pod publikę to robią.

tymm
czwartek, 19 sierpnia 2021, 13:15

na takiej fregacie/celu powinny być aktywne systemy samoobrony - ciekawe jaka byłaby skuteczność i rakiet i np. systemu phalanx

taka prawda
czwartek, 19 sierpnia 2021, 23:19

phalanx przeciwko manewrującym NSM zerowa o ile wcześniej okręt nie zostanie porażony rakietami anty radarowymi bo wtedy phalanxa już niema i tematu nie ma.

Autor
niedziela, 22 sierpnia 2021, 23:09

Przecież w ostatniej fazie lotu, tuż przed uderzeniem nie manewruje bo nie trafi, musi lecieć prosto :-) a phalanx jest/był środkiem zwalczania w ostatniej fazie lotu

woit
czwartek, 19 sierpnia 2021, 13:03

Istotna informacja dla PMW. Nie puszczać naszych OHP na Pacyfik bo...są nieoczyszczone.

Rataj
czwartek, 19 sierpnia 2021, 12:15

Wisielczy czarny humor polskiej MW.

Viktor
czwartek, 19 sierpnia 2021, 11:32

Nasze okręty mają szansę po 23rakietach będą pływać

Kolek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 10:21

I to jest podsumowanie stanu naszej floty oraz Polityków,,tzw panstwowcow i ludzkich Panów!!!"

Darek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 13:50

Co jest podsumowaniem?

Kolek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 14:22

Stan jakość wiek oraz ilość np.rakiet p.o.szt2 w tym jedna uszkodzona dalej wyliczać?

Darek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:54

To dziwne, bo pewnie jak i część tu piszących ma po 15 letnie aby tylko Passaty w których wszelkie kontrolki się świecą na czerwono lib już nawet nie…

AXM
czwartek, 19 sierpnia 2021, 10:10

A w Polsce te bezwartościowe zabytki są trzonem Marynarki Wojennej hahahaha :)

Tweets Defence24