Wielka ewakuacja Amerykanów z Afganistanu. Wsparcie Marines i spadochroniarzy

13 sierpnia 2021, 12:03
US_Marines_firing_M4s_in_Helmand_province_Afghanistan
Fot. Sgt. Pete Thibodeau/Wikimedia (domena publiczna)
Reklama

Stany Zjednoczone wzmocnią siły w Afganistanie i regionie – ale tylko na chwilę i by zabezpieczyć ewakuację swoich wojsk i większości personelu dyplomatycznego z zajmowanego przez talibów kraju. W tym celu bezpośrednio do Afganistanu wysyłają 3000 żołnierzy z trzech batalionów, a w bliskie sąsiedztwie ma znajdować się brygada spadochroniarzy, złożona nawet z 4000 osób.

Podczas konferencji prasowej w Pentagonie, która miała miejsce 12 sierpnia, rzecznik Departamentu Obrony USA John F. Kirby ogłosił, że do regionu, będącego pod zarządem dowództwa  U.S. Central Command (a więc Afganistanu i państw Bliskiego Wschodu) zostaną wysłane dodatkowe jednostki sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Amerykanie dążą do dalszego utrzymania misji dyplomatycznej w Kabulu, niemniej w związku z narastającą ofensywą Talibanu zdecydowali się na wycofanie większej liczby osób z personelu ambasady.

Co dokładniej więc ma zostać przerzucone? Kirby powiedział, że będą to dwa bataliony Korpusu Piechoty Morskiej USA oraz jeden batalion US Army. Łącznie w tym wypadku będzie 3000 żołnierzy. One powinny już zmierzać na lotnisko w Kabulu, gdyż jak wspomniał rzecznik – czas ich przerzutu wynosi od jednej do dwóch dób. Zajmą się bezpośrednim wsparciem stacjonującej tam 650-osobowej grupy US Army, która już od dłuższego czasu zabezpiecza ewakuację i konwojuje część dyplomatów na lotnisko.

Niemniej warto zauważyć, że w trybie alarmowym do Kuwejtu ściągana jest niewskazana z nazwy brygada spadochroniarzy, z garnizonu w Fort Bragg (z 82. Dywizji Powietrznodesantowej). Ma ona zapewnić dodatkowe wsparcie, na wypadek niepomyślnego obrotu spraw w Kabulu. Niemal cztery tysiące żołnierzy zjawią się w Kuwejcie najwcześniej w weekend.

Ponadto w gotowości będzie tysiąc osób personelu specjalistycznego, w tym lekarzy czy żandarmerii wojskowej, którzy zajmą się obsługą imigrantów, składających wnioski o specjalne wizy. Oznacza to, że wraz z ostatnimi żołnierzami amerykańskimi Afganistan opuści również duża liczba afgańskich współpracowników, tłumaczy i informatorów.

Reklama
Reklama

Jak się okazuje, łącznie Pentagon w te działania 8000 osób personelu cywilnego i wojskowego. Będą podkomendnymi kontradmirała Petera Vasely'ego, który objął dowodzenie nad amerykańskimi wojskami w Afganistanie w lipcu bieżącego roku, by nadzorować proces ewakuacji armii. Przybywające jednostki są w pełni uzbrojone, więc gdy zajdzie potrzeba samoobrony, to mogą odpowiedzieć ogniem w stronę potencjalnych agresorów.

Do końca sierpnia USA postarają wycofać się z kraju, dotrzymując obietnicy prezydenta Joe Bidena, który powiedział, że do dnia 11 września 2021 roku, w 20 lat po atakach na World Trade Center, wszyscy amerykańscy, a zarazem NATO-wscy żołnierze opuszczą Afganistan. W parze z tą operacją idzie kontrofensywa bojowników Talibanu, którzy z dnia na dzień zdobywają coraz to więcej prowincji. W piątek przed południem świat obiegła informacja, że oni zajęli trzynastą stolicę jednego z regionów – Laszkargah (prowincja Helmand) – oddalonego od Kabulu o 600 kilometrów. W dniu wczorajszym analogiczna sytuacja dotyczyła Ghazni, która jest w pewnym stopniu niemal podstołeczną miejscowością – po zdobyciu Ghazni, talibowie mają do Kabulu zaledwie 150 kilometrów.

W związku z niesamowicie niestabilną sytuacją w Afganistanie, w ubiegłym tygodniu Pakistan ogłosił, że w niemal dziewięćdziesięciu procentach ma ukończone podwójne ogrodzenie przygraniczne. Decyzja o przyśpieszeniu budowanego od 2017 roku płotu wiązała się z powodu przejmowania posterunków granicznych przez talibów. Bariera ma również w teorii chronić pakistańskie ziemie od afgańskich uchodźców i dezerterujących żołnierzy, których to w ostatnich tygodniach przybywa coraz to więcej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
Niuniu
niedziela, 15 sierpnia 2021, 07:11

Associated Press donosi, że ​​talibowie wkroczyli do Dżalalabadu, centrum administracyjnego wschodniej prowincji Nangarhar, który wraz z Kabulem do niedawna pozostawał jednym z dwóch głównych miast kontrolowanych przez władze. France Presse, powołując się na miejscowego mieszkańca, napisała, że ​​radykałowie zajęli miasto bez walki. Tam już nikt nie myśli o walce z Talibami. Wszyscy wieją a ponieważ jest już na ucieczkę za późno to przynajmniej prubują zapunktować u Brodaczy. Te 3 tysiące amerykańskich żołnierzy nic nie zmieni. Gdy ostatnie ich oddziały będą tam wysiadać z samolotów ich miejsca będą zajmować ci co przylatują tam dziś. Mam przy okazji pytanie. Ilu Polaków jest jeszcze w Afganistanie - żołnierzy z ochrony ambasady, samych dyplomatów, pracowników różnych polskich agencji i misji humanitarnych? Ilu jest w Kabulu skąd jeszcze jest szansa na ucieczkę a ilu w "terenie" odciętch od możliwości ewakuacji? Czy ktoś w ogóle u Nas to ogarnia?

yaro
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:46

Maazar-i-Szarif poddane bez walki 209. Korpus armijny ANA wieje do Uzbekistanu. Stopień wyszkolenia tej armii poraża, żadnych morale, widać, że te całe wojsko istniała tylko dzięki bagnetów NATO.

KAR
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:43

Tak się kończy szerzenie demokracji liberalnej wśród państw, które tego nie chcą. W państwach arabskich itp. to nie przejdzie. 20-lat w Afganistanie poszło jak krew w piach.

Ech
sobota, 14 sierpnia 2021, 15:29

Pokaz sily. Ale mysle ze skoro my tracac 44 zolnierzy walczylismy po srodnie USa, to teraz jako sojusznik pownnsmy pomoc im tez uciekac. I Mysle ze Davien sie zgdzi tez tym razem. Ze dobry sojusznik jest na dobre i na zle. Wtedy gdy sie dostaje manto tez. Swoja droga ewakuacja zalezy nie od spadochroniarzy a od lotnictwa. mocy transprtowych no i tego czy amerykanei zaczna dawac wizy dla dawnych tlumaczy i ich rodzin.

Linek
sobota, 14 sierpnia 2021, 11:11

Ucieczka

yaro
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:30

Talibowie mają już ok. godzinę drogi do Kabulu. Amerykanie przeprowadzają pełną ewakuację ambasady. ---- czyli Wietnam 2.0

Kamil
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:12

Amerykańscy demokraci poświęcili zabitych żołnierzy koalicji dla swojej lewackiej polityki.

Rosol
niedziela, 15 sierpnia 2021, 19:08

Już Trump zapowiedział wycofanie wojsk z afganistanu.Tak że trochę czytaj kolego

Ach
sobota, 14 sierpnia 2021, 22:09

Tramp rozpoczął wycofywanie wojska ! Ale to Bidona wina?

Rmn
sobota, 14 sierpnia 2021, 10:53

W punkt.

xxx-lucyfer
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:19

Bidet chciał swoją wojnę, to teraz będzie ją miał.

Riddler
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:16

Kolejny sukces amerykanów. Każdy kto stawia na USA automatycznie wygrywa. Czas, żeby dotarło to do naszych decydentów. Ile można być tak naiwnym? TYLKO USA!

Ciekawy
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:45

Rosja też w Afganistanie przegrała. Więc na kogo stawiasz?

Ech ta dzika Montana
sobota, 14 sierpnia 2021, 13:01

Nie Rosja tylko ZSRR to podstawowa różnica. Poza tym wtedy mudżahedinów wspierało bronią, amunicja i wyposażeniem oraz wszystkim co możliwe prawie całe NATO z USA na czele i jeszcze kilka państw. Teraz zaś całe NATO wspierało USA a Rosja była praktycznie całkowicie neutralna i to niezwyciężone USA razem z całym NATO ucieka z podkulonym ogonem jak z Wietnamu. Gdyby Rosja zachowywała się tak jak wtedy USA to Amerykanie musieliby uciekać z Afganistanu już 10 lat temu. A i jeszcze jedno: po wycofaniu się ZSRR afgański rząd przetrwał ponad 3 lata, ten z amerykańskiego nadania jak widać nie przetrwa 3 miesięcy.

Ech ta dzika Montana
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 20:36

Zdecydowanie biję się w piersi, moja wina, moja bardzo wielka wina. Z tym afgańskim rządem z amerykańskiego nadania i tymi trzema miesiącami jak widać dramatycznie przesadziłem. Padł tak błyskawicznie że nawet "ostatni amerykański bagnet" będący jego gwarantem nie zdążył odlecieć z Kabulu.

easyrider
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:57

Analogia z Sajgonu nasuwa się sama. 20 lat wojny jak krew w piach. Zysk tylko dla koncernów. Polityczna totalna klęska. Szkolenie sił rządowych potrzebne jak świni siodło. Część z tych przeszkolonych zasili teraz szeregi Talibów, a potem znajdzie się jako niby-uchodźcy w Europie, w tym i u nas. Otworzyliśmy kolejną puszkę Pandory. To dla nas ostatni sygnał ostrzegawczy by zneutralizować neomarksistowskie elity i wziąć rozpasane społeczeństwa na nieco krótszą smycz. Dopiero wówczas możemy myśleć o przeciwstawieniu się tej inwazji Afryki i Azji na Europę. Za kolejnych 20 la już żadnych komentarzy nie napiszemy, bo z naszej cywilizacji nie będzie co zbierać.

Polak
niedziela, 15 sierpnia 2021, 08:51

W punkt!

qwerty
sobota, 14 sierpnia 2021, 12:06

Przecież o to chodziło, aby koncerny zyskały.

easyrider
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:05

Komu chodziło? Tobie? Mnie na pewno nie.

Rmn
sobota, 14 sierpnia 2021, 10:54

W punkt.

Piotr.
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:47

Może za kilka lat pójdą do opery w Moskwie?

pk
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:42

Nie zdziwiłbym się jakby poprosili polskich spadochroniarzy o wsparcie. Niedawno w Rumunii razem skakali.

We
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:04

Na naszych oczach powstaje najwieksza fabryka narkotyków na świecie. Afgańskie zioło zaleje Europę i świat.

Rafal
piątek, 13 sierpnia 2021, 23:54

Do Ciebie juz chyba dotarlo.

Do we
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:20

Zioło to narkotyk?

easyrider
niedziela, 15 sierpnia 2021, 19:14

A co? Słodycze?

You
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:13

Wielu twierdzi że nigdy nie przestała pracować...

bender
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:24

Gdyby chodziło o zioło, to pewnie światu wyszłoby na zdrowie. Niestety chodzi o mak.

fe2
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:18

Viatnam 2.0

Chemik
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:04

To taki Wietnam bis. Jedyne cywilizowane wyjście to bomba atomowa na Afganistan.

Muminek
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:48

Jedyne wyjście to aby afgańczycy walczyli o własny kraj ... a jak mają to w 'niedopowiedzeniu' to niech będą niewolnikami talibów ... żenada - uzbrojeni w zachodni spieprzają na widok taliba na ośle lub w terenówce ...

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:59

Dokładnie. Wycofać się, a potem działać tak, by stworzyć jednolity ruch oporu przeciwko talibom. Ale taki, który zjednoczy tych ludzi w coś na kształt większej wspólnoty, a nie tylko w chwilowy sojusz plemion. Im brakuje wspólnego mianownika, takiego jak np. tożsamość narodowa - coś, co maja np. państwa w Europie. Wygrać z talibami mogliby tylko w ten sposób, że zobaczyli by w sobie część wspólną, która by przeważyła nad tożsamością klanową, ale jej jednocześnie by nie zniszczyła - bo to jest ich tradycja.

Jacek
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:02

No teraz dopiero sytuacja przypomina Wietnam choć Talibowie nie mają tej siły co komuna.

S
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:42

Asymetryczne wojny z partyzantami są trudne do wygrania. Ale teraz nastąpi zmiana ról. To talibowie przejmą władzę, co oznacza że nie będą się mogli już kryć. A skoro będą musieli wystąpić otwarcie to łatwo będzie ich bombardować.

piątek, 13 sierpnia 2021, 14:38

Afganistan wygrał z NATO.?.haha a przeca większość obywateli NATO ma kibel w domu...niesamowite

y
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:23

Za to większość Rosjan nie ma!

S
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:48

A jak tam u ciebie w Odessie, masz kibel?

rewq
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:25

Być może 13 września cały Afganistan i Kabul znajdą się pod panowaniem Talibów. Zostanie przejęty porzucony sprzęt wojskowy armii afgańskiej. To wskazuje na bezsilność zachodu wobec tej sytuacji, a więc też i na scenariusz możliwego upadku cywilizacji zachodniej w przyszłości. Obecnie jest to niemożliwe z powodu dźwigni technologicznej, jaką dysponuje zachód. Jednak technologie i informacje powoli wyciekają. Człowiek walczący w imię religii jest w stanie poświęcić życie. Człowiek walczący o państwo świeckie chce uratować swoje życie. W przyszłości państwa religijne przetrwają, państwa świeckie upadną.

Polak
niedziela, 15 sierpnia 2021, 08:54

Dokładnie! Dziwne że nie wszyscy to rozumieją

JOK3R
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:53

W odległej przyszłości na przykład nie będzie religii, bo ludzie zauważą dokąd zaprowadziła ich cała dotychczasowa aktywność - do dewastacji planety i coraz potężniejszych w skutkach katastrof naturalnych. Dzieje się to wszystko pomimo istnienia religii, które jak widać przez te setki lat nie pomogły rozwiązać problemów, w tym momencie już zagrażających istnieniu ludzkości. Zdziwiony?

yy
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:43

W Rosji radzieckiej religię usunięto,dokąd to zaprowadziło?Zdziwiony?

x95
sobota, 14 sierpnia 2021, 12:46

W tej chwili Rosja jest państwem gdzie religia odgrywa dużą rolę. I to jest olbrzymia różnica w stosunku do ZSRR - jak pierwszy raz to zobaczyłem zszokowany, widząc wielką procesję w centrum współczesnej Moskwy.

Mariusz
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:09

Nie rozumiesz religii i dlatego się tak wypowiadasz. Zaskoczony?

bender
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:25

Wytłumaczysz nam maluczkim? Z chęcią poczytam spodziewając się naprawdę dobrej zabawy.

Ech
sobota, 14 sierpnia 2021, 15:53

Generalnie z posrod 4763 cywilizacji i kultr zbadanych nie bylo ani jednek bez religii. Proby byly i w ZSRR za Hitrela, i za Mao. Nei wyszlo wcale lepiej. Takze w Oswieceniu byl taki pomysl i wcale nie jesty tak ze ateistyczny swiat jest bardziej pokojowy i humanitarny. Wrecz sa przeslanki ze jest gozej.

10
sobota, 14 sierpnia 2021, 00:09

Zabawę będziesz miał na sądzie ostatecznym ;)

bender
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:03

Wpadaj na defence24 częściej, a dowiesz się, że nowoczesne armie zmierzają w stronę dronizacji pola walki. Fanatyków religijnych będą lutowały roboty. Co więcej, edukacja religijna, w odróżnieniu od naukowej, być może przygotowuje do życia po śmierci (choć mocno w to wątpię), ale na pewno nie zapewnia podstaw pozwalających na zrozumienie i rozwój technologii. Czyli to, co nazwałeś dźwignią technologiczną, będzie się powiększać, nie zmniejszać.

ok
sobota, 14 sierpnia 2021, 15:55

Lekka wiekszosc noblistow byla wierzaca.

ja
sobota, 14 sierpnia 2021, 15:54

ostatni beda pierwszymi

rewq
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:40

To że będzie się powiększać dźwignia technologiczna zależy od tego czy będą dzieci i czy będą chciały się uczyć a nie bawić. Niech Pan wytłumaczy dziecku dlaczego nie powinno się kraść, np. tworząc lipny startup do wyciągania dotacji na innowacje.

bender
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:25

To jakieś kompletne nieporozumienie. 95% startupów pada, bo nie dostają finansowania. Żeby przekonać prywatnych inwestorów lub zostać beneficjentem programu publicznego trzeba się naprawdę nieźle postarać, mieć genialny pomysł i biznesplan. Jeśli znane są Ci przypadki nepotyzmu lub korupcji, że czyjeś dzieci dostają publiczne pieniądze, to nie wiąż tego z wysokimi technologiami, tylko z patologią od 6 lat u władzy w Polsce.

Jacek
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:01

Obok technologii trzeba mieć jeszcze przemysł i gospodarkę. Przepis na babkę bez pieca jest bezużyteczny.

rewq
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:44

Armia USA chce też wdrożyć drukarki 3d do produkcji broni. To nie wymaga dużego przemysłu.

Tadziu
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:24

780 informatorów wg cnn

Piotr
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:18

Można się było tego spodziewać.

Piotr ze Szwecji
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:18

Nie tylko, że można było. To był oczekiwany koniec od samego początku tej amerykańskiej inwazji. Ktoś żył w obłokach obłudy i kłamstwa? Szczególnie kiedy Amerykanie odtrąbili całemu światu, że zgnoją etniczne milicje Afganów i zepchną na bok budując ową "nowoczesną 300 tys" Armię Afganistanu?

Piotr ze Szwecji
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:10

Ucieczka! Panika! Ratuj się ten kto jeszcze może! Afganistan już padł! Tak, jak przy próbie blokowania Nordstream 2, twarz pana Bidena wszędzie wyziera.

Ach
sobota, 14 sierpnia 2021, 22:16

Nie zapominaj że to Tramp się poddał talibom ;)

Tweets Defence24