Siły zbrojne
Wielka Brytania: remonty z modyfikacją dla Challengerów 2
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, rozpoczęto proces remontów kapitalnych i modyfikacji czołgów podstawowych Challenger 2 znajdujących się na uzbrojeniu British Army. Ma on na celu utrzymanie w eksploatacji oraz przygotowanie do planowanej ich modernizacji do standardu Challenger 3.
Wspomniane prace serwisowe są prowadzone w ramach standardowego harmonogramu obsługi technicznej wozów tego typu. Po ich zakończeniu wykonana ma zostać także seria modyfikacji w ramach programu Heavy Armour Automotive Improvement Programme (HAAIP), którego celem jest wydłużenie okresu służby liniowej tych czołgów. Program ten będzie nadzorowała resortowa agencja DE&S (Defence Equipment and Support), a realizacją zajmie się joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) podczas gdy spółka Babcock przeprowadzi integracje z wozami.
Zakres prac modyfikacyjnych ma objąć przede wszystkim poprawienie mobilności oraz usprawnienie eksploatacji poszczególnych systemów. Ma to kluczowe znaczenie gdyż tworzy podstawy pod instalacje nowej wieży i podsystemów planowanych do wdrożenia w trakcie modernizacji do standardu Challenger 3. Dodatkowo pierwsze zmodyfikowane w ten sposób pojazdy zostaną wykorzystane jako platformy demonstracyjne i próbne w ramach pierwszego etapu wspomnianej modernizacji. W ramach remontów każdy z czołgów ma zostać rozebrany do gołej skorupy, a wszystkiego jego elementy mają być poddane wszechstronnym próbom i naprawom. Z kolei ulepszenia w ramach programu HAAIP mają dotyczyć zastosowania nowych komponentów w zawieszeniu, silniku i skrzyni biegów.
W maju br. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie podpisano umowę na modernizację 148 Challengerów 2 za łączną kwotę 800 mln funtów z terminem realizacji do końca bieżącej dekady. Obecnie w służbie liniowej w British Army znajduje się 227 egzemplarzy Challengerów 2. Dodatkowo od kilkudziesięciu do ponad 100 jest w rezerwie, choć część z wcześniej wycofanych wozów mogło zostać przebudowanych na pojazdy specjalistyczne np. do nauki jazdy. W związku z powyższą decyzją najprawdopodobniej 79 czołgi, które nie będą podlegacćmodernizacji, zostaną wycofane z eksploatacji i zmagazynowane w rezerwie.
Czytaj też: Problemy z brytyjskim Ajaxem - hałas i wibracje
W ramach modernizacji czołgi te otrzymają nowe uzbrojenie w postaci najnowszej niemieckiej armaty gładkolufowej kal. 120 mm, czyli Rh 120 L/55A1 kal. 120 mm wraz z nowymi rodzinami amunicji tego kalibru. Dodatkowo cała załoga ma otrzymać nowe termowizyjne urządzenia obserwacyjno-celownicze, a także nowy system kierowania ogniem z autotrackerem. Zainstalowana ma zostać także zupełnie nowa wieża o większej odporności balistycznej z systemem ostrzegania o opromieniowaniu wiązką lasera oraz aktywnym systemem ochrony pojazdu (ASOP) Trophy MV/VPS. Wóz otrzyma też wzmocnione, hydropneumatyczne zawieszenie i inne ulepszenia zwiększające jego mobilność.