Wielka Brytania: remonty z modyfikacją dla Challengerów 2

30 lipca 2021, 07:51
Challenger 2
Fot. MO Wielkiej Brytanii
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, rozpoczęto proces remontów kapitalnych i modyfikacji czołgów podstawowych Challenger 2 znajdujących się na uzbrojeniu British Army. Ma on na celu utrzymanie w eksploatacji oraz przygotowanie do planowanej ich modernizacji do standardu Challenger 3.

Wspomniane prace serwisowe są prowadzone w ramach standardowego harmonogramu obsługi technicznej wozów tego typu. Po ich zakończeniu wykonana ma zostać także seria modyfikacji w ramach programu Heavy Armour Automotive Improvement Programme (HAAIP), którego celem jest wydłużenie okresu służby liniowej tych czołgów. Program ten będzie nadzorowała resortowa agencja DE&S (Defence Equipment and Support), a realizacją zajmie się joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) podczas gdy spółka Babcock przeprowadzi integracje z wozami.

Zakres prac modyfikacyjnych ma objąć przede wszystkim poprawienie mobilności oraz usprawnienie eksploatacji poszczególnych systemów. Ma to kluczowe znaczenie gdyż tworzy podstawy pod instalacje nowej wieży i podsystemów planowanych do wdrożenia w trakcie modernizacji do standardu Challenger 3. Dodatkowo pierwsze zmodyfikowane w ten sposób pojazdy zostaną wykorzystane jako platformy demonstracyjne i próbne w ramach pierwszego etapu wspomnianej modernizacji. W ramach remontów każdy z czołgów ma zostać rozebrany do gołej skorupy, a wszystkiego jego elementy mają być poddane wszechstronnym próbom i naprawom. Z kolei ulepszenia w ramach programu HAAIP mają dotyczyć zastosowania nowych komponentów w zawieszeniu, silniku i skrzyni biegów.

image
Reklama 

W maju br. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie podpisano umowę na modernizację 148 Challengerów 2 za łączną kwotę 800 mln funtów z terminem realizacji do końca bieżącej dekady. Obecnie w służbie liniowej w British Army znajduje się 227 egzemplarzy Challengerów 2. Dodatkowo od kilkudziesięciu do ponad 100 jest w rezerwie, choć część z wcześniej wycofanych wozów mogło zostać przebudowanych na pojazdy specjalistyczne np. do nauki jazdy. W związku z powyższą decyzją najprawdopodobniej 79 czołgi, które nie będą podlegacćmodernizacji, zostaną wycofane z eksploatacji i zmagazynowane w rezerwie.

W ramach modernizacji czołgi te otrzymają nowe uzbrojenie w postaci najnowszej niemieckiej armaty gładkolufowej kal. 120 mm, czyli Rh 120 L/55A1 kal. 120 mm wraz z nowymi rodzinami amunicji tego kalibru. Dodatkowo cała załoga ma otrzymać nowe termowizyjne urządzenia obserwacyjno-celownicze, a także nowy system kierowania ogniem z autotrackerem. Zainstalowana ma zostać także zupełnie nowa wieża o większej odporności balistycznej z systemem ostrzegania o opromieniowaniu wiązką lasera oraz aktywnym systemem ochrony pojazdu (ASOP) Trophy MV/VPS. Wóz otrzyma też wzmocnione, hydropneumatyczne zawieszenie i inne ulepszenia zwiększające jego mobilność.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Marek L.
wtorek, 7 września 2021, 13:04

To, co jest w tej sprawie BARDZO dziwne, to jest TO, iż poprzednio egzystował jeden prototyp częściowo zmodyfikowanego Challengera-2, "w drodze" do przekształcenia go w prototyp Challengera-3, wyposażony w INNY system ASOP, innego izraelskiego producenta, ELBIT'u (poprzednio: IMI Systems), a mianowicie, "IRON FIST", w jego ciężkiej, czołgowej wersji. Ten "Iron Fist" składał się m.in., z czterech radarów AESA firmy RADA, zamontowanych na wieży, plus z dwóch wyrzutni ciężkich granatów (po 2 w każdej z tych wyrzutni), gdzie była również pełna opcja zwiększenia ilości tych, również zamontowanych na wieży Challengera-3, do trzech tych wyrzutni. Ciężkie systemy ASOP "Iron Fist" mają tę, BARDZO ISTOTNĄ przewagę nad systemami Rafael'a HV "TROPHY", że mając wspólne, bardzo duże możliwości "Soft Kill", ORAZ, bardzo duże możliwości "Hard Kill", dotyczące anihilacji RPG, oraz sterowanych, zarówno tych lekkich, jak i tych ciężkich i dalekosiężnych pocisków p.panc., to systemy ciężkie "IRON FIST" posiadają OPRÓCZ TEGO, to jeszcze pełną możliwość niszczenia silnie ponaddźwiękowych podkalibrowych kinetycznych amunicji czołgowych, czyli tych długich i super-ciężkich "strzał" wolframowych, i tych ze zubożonego uranu. Zdumiewające to jest w związku z tym TO, biorąc pod uwagę, że cena OBU tych systemów HV ASOP jest bardzo zbliżona, iż Britole zdecydowali się "wymienić" system ASOP nieco lepszy, na system ASOP nieco gorszy.......

easyrider
sobota, 31 lipca 2021, 08:12

Czyli jak w 1939 r. mamy więcej czołgów niż UK. Byle historia się nie powtórzyła. Mało zrozumiałym jest dlaczego państwo tak rozwinięte technologicznie nie opracuje własnej armaty czołgowej tylko kupuje od Niemców? Metalurgię mają na wysokim poziomie. Po co im niemiecki produkt? Zrobić lepszy.

Marek L.
wtorek, 7 września 2021, 15:56

Oczywiście, że Britole by to mogli zrobić.... Ale, dla wyprodukowania później JEDYNIE 150 dział czołgowych dla tych Challengerów-3 ???? To się przecież wtedy po prostu ekonomicznie całkowicie NIE OPŁACA.......

Dawid postman
piątek, 30 lipca 2021, 22:07

No tak, dwa tygodnie temu jakiś brytyjski pancerny idiota podał pełna specyfikację czołgu na internetach w związku z war thunder, dostał paręnaście lat. A teraz angole powiadamiają o modernizacji tych czołgów pomimo iż jeszcze parę miesięcy temu chcieli całkowicie rozwiązać siły pancerne

Alaris
sobota, 31 lipca 2021, 14:25

Nie chcieli rozwiązać wojsk pancernych.,, Pogłoski" o tym miały sprowokować dyskusje oraz sprzeciw w społeczeństwie i je zainteresować tematem czołgów, co miało zmobilizować polityków do przeznaczenia odpowiednich funduszy i podjęcia konkretnej decyzji w sprawie modernizacji.

Dropik
piątek, 30 lipca 2021, 10:02

Prawie nowy czołg . Pozostanie tylko ten słabiutki silnik. :P

Polin
piątek, 30 lipca 2021, 16:24

Jaki nowy ? Z datą produkcji 1998 ?

LMed
piątek, 30 lipca 2021, 15:23

No tak. Nowy ale stary. Pewnie mu wyzerują resursy też.

Sssssssss
piątek, 30 lipca 2021, 13:19

W praktyce Challenger 3 będzie nowym czołgiem zbudowanym z wykorzystaniem skorup kadłuba dwójki. Nawet zawieszenie będzie inne niż w dwójce, układ napędowy też przecież będzie nowy.

Onucek
piątek, 30 lipca 2021, 11:59

Prawie nie nowy czołg, prawie robi różnicę.

321
piątek, 30 lipca 2021, 17:13

Polskie T-72 to też prawie nowe czołgi bo odmalowaniu i dodaniu nowego radia :)

Mnemic
piątek, 30 lipca 2021, 13:52

Nie, nie robi.

LMed
piątek, 30 lipca 2021, 15:26

Gwarancja jak na nowy ( z 5 lat minimum) będzie?

piątek, 30 lipca 2021, 14:38

Robi robi, albo jest nowy albo stary.

Tweets Defence24