Więcej transporterów Boxer dla Bundeswehry. Zmodernizowane Leopardy jeszcze w tym roku

4 listopada 2014, 13:48
Transportery Boxer były używane w Afganistanie. Fot. Tech. Sgt. Florian Krumbach/RC North Public Affairs/isafmedia/flickr.

Siły zbrojne Niemiec mogą otrzymać ponad 130 dodatkowych transporterów opancerzonych Boxer, między innymi w związku z kryzysem na Ukrainie. Jeszcze w bieżącym roku do Bundeswehry trafią pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard 2A7 – pisze Die Welt. W celu odbudowy zdolności niemieckiej armii konieczne jest jednak zwiększenie wydatków obronnych.

Reklama

Jak donosi Die Welt, przedstawiciele partii koalicji rządowej w komisji obrony Bundestagu opowiadają się za pozyskaniem dodatkowych transporterów opancerzonych Boxer. Wartość potencjalnego kontraktu wynosi około 620 milionów euro, a jego zakres może objąć dostawę 131 maszyn. Dążenie do zakupu większej liczby Boxerów powiązywane jest z kryzysem spowodowanym działaniami Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

Ministerstwo obrony Republiki Federalnej nie podjęło jednak decyzji o pozyskaniu transporterów. Zwrócono uwagę, że transakcja nie jest objęta obecnymi planami finansowymi. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami o bardzo złym stanie technicznym wyposażenia Bundeswehry w chwili obecnej jedynie 70 ze 180 pojazdów wykorzystywanych przez siły zbrojne jest zdolnych do wykonywania zadań operacyjnych.

Niemiecki dziennik pisze jednak, że parlamentarzyści ponawiają apele o pozyskanie dodatkowych transporterów z uwagi na „strukturalne” niedostatki zdolności sił zbrojnych. Wcześniej przedstawiciele władz Republiki Federalnej zapowiadali, że od 2016 roku mogą zostać zwiększone nakłady na obronę narodową, między innymi w celu zakupów nowego wyposażenia, a także części zamiennych. Jeszcze w bieżącym roku do Bundeswehry mają natomiast trafić zmodernizowane czołgi Leopard 2A7. Pod uwagę brane jest rozszerzenie zakresu modernizacji pojazdów tego typu.

„Suddeutsche Zeitung” podaje z kolei, że w wypadku utrzymania planowanego poziomu finansowania niemieckiej armii w perspektywie od 2016 roku problemy z zachowaniem odpowiedniego stopnia gotowości bojowej mogą ulec pogłębieniu. Dotyczy to między innymi samolotów bojowych Eurofighter. Jeżeli władze Republiki Federalnej nie zdecydują się na podwyższenie wydatków na obronę, w przeciągu kilku lat może stanąć pod znakiem zapytania nawet możliwość wystawiania odpowiedniej liczby par dyżurnych przeznaczonych do przechwytywania samolotów naruszających przestrzeń powietrzną. W dłuższej perspektywie istnieje ryzyko całkowitej utraty zdolności Bundeswehry w konkretnych obszarach.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli niemieckiego rządu w „średnim okresie czasu” wydatki obronne mogą zostać podwyższone, co powinno pozwolić na poprawę sytuacji sprzętowej Bundeswehry. Przeciwko przeznaczaniu dodatkowych środków do dyspozycji resortu obrony opowiada się opozycja, w tym przedstawiciele Zielonych i partii Die Linke. Jeżeli rząd federalny nie podejmie decyzji o zwiększeniu budżetu wojskowego, zdolności Niemiec do realizacji zobowiązań wobec NATO staną pod bardzo dużym znakiem zapytania.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Dragal
wtorek, 4 listopada 2014, 16:46

Nie wierze w to co tutaj jest napisane. Niemcy, najwiekszy kraj UE i najbogatszy w calej UE, ktory ma 200mld EUR nadwyzki w wymianie zagranicznej ma gorsze problemy niz Polska?! Wydaje sie raczej, ze Niemcy prowadza jakas polityke niejawnych zbrojen. Utrzymuja wizerunek braku gotowosci, a pewnie po cichu w tajnych fabrykach produkuja najnowsze uzbrojenie. Wcale nie zdziwie sie gdyby wszystkie moduly Leo2A7 byly gotowe w magazynach i zamontowane w ciagu doby na wszystkich czolgach 2A6, czy 2A5. To samo dotyczy rakiet plot, ktore rzekomo sa dopiero rozwijane... Fakt, Niemcy najprawdopodobniej beda mialy dodatkowe 3 dni na przygotowania (czas przejazdu czolgow przez Polske), w tym celu powinni przyslac jeszcze ze 300 Leopardow w ver. 2A6. Zreszta kluczowa role odegra wywiad wojskowy, ktory powinien zapewnic wieksza ilosc czasu na przygotowania.

Boruta
czwartek, 6 listopada 2014, 12:20

Kto mówi, że gorsze? A żeby zrobić z A5 A7 trzeba armatę wymienić.

[sic!]
wtorek, 4 listopada 2014, 22:46

Na niekorzyść Bundeswehry nie bierzesz pod uwagę wpływu środowisk politycznych (pacyfiści, LGBT etc) A na korzyść potencjału ich przemysłu, jak się rozpędzą w produkcji to będą produkować czołgi jak "parówki" Zresztą wzmianka o wywiadzie także celna, po co utrzymywać wielką armie skoro jakikolwiek konflikt jest nieprawdopodobny?

culineo
środa, 5 listopada 2014, 07:22

Patria AMV czy Boxer, który lepszy?

NATOwnik
środa, 5 listopada 2014, 10:41

Dwa najlepsze KTO na swiecie, a ktory "lepszy" to zalezy do czego! AMV jest w wersji plywajacej i jest to najlepsza taka platforma na swiecie - bez dwoch zdan. Boxer nie uznaje zadnych kompromisow i pancerz jest najwazniejszy, dlatego oczywiscie nie plywa. Jeden to bardzo dobrze opancerzony plywajcy KTO a drugi bezkompromisowy, potezny "ladowy" KTO - to w jednym zdaniu!

Jasio > culineo
środa, 5 listopada 2014, 10:13

Uwzględniając opinie ekspertów i dane techniczne wraz z parametrami, to KTO Boxer jest o jedną klasę wyżej, niż KTO Patria AMV, choć trzeba pamiętać, że wymagania techniczne sił zbrojnych różnych państw na świecie są bardzo zróżnicowane.

123
środa, 5 listopada 2014, 08:29

Boxer ma lepszy pancerz Ale AMV jest przestronniejszy, tańszy i lepiej sprawuje sie w terenie (bo lżejszy)

ursus 5215
sobota, 13 grudnia 2014, 20:16

Niemcy się nie oglądają na sąsiadów robią swoje najlepiej jak potrafią...

Mati
wtorek, 4 listopada 2014, 16:09

W Polsce sieje sie propagande jaka to modernizacja wielka i tylko przetargi, dywagacje, konferencje itd. Niemcy (bardzo sie o kondycje ich armii martwiono) potrafili bez taniego PR w bardzo krotkim czasie podjac decyzje o waznych i dobrych zakupach. Ale przeciez to Niemcy, niemiecka precyzja, a nie Polska....

Piotr Kraczkowski
wtorek, 4 listopada 2014, 14:42

Nie rozumiem dlaczego nie dokupią kolejnych Pum...

tank_buster
wtorek, 4 listopada 2014, 17:39

Ponieważ: 1. Puma jest droższa. 2. Boxer w przeciwieństwie do Pumy jest pojazdem modułowym - chcesz nim wykonywać inne zadanie to wymieniasz moduł i tyle, Pumę by trzeba było przebudować, co jest droższe i dłużej by trwało. Nie bój się, Niemcy potrafią liczyć i wiedzą, co się bardziej opłaca kupować i mieć.

Tyberios
wtorek, 4 listopada 2014, 16:38

Bo za dużo zainwestowano w Boxera by go teraz nie kupować, choć podobno najdroższy jest na świecie a żeby jakiś super to niezbyt. To trzeba brać by miejsca pracy utrzymać i rynek żeby się kręcił. A może i kiedyś go dopracują albo i zmodernizują... bo o zejście z ceny to nie podejrzewam.

NATOwnik
wtorek, 4 listopada 2014, 16:32

Panie Piotrze, cenie Pana za fachowe i proeuropejskie(niemieckie) wypowiedzi kontrastujace do wiekszosci komentarzy z mottem "Hurra, bierzemy, bo amerykanskie", ale... Powiem tak: 350 poteznych i ciezkich Pum to raczej wystarczajaco i jak zajdzie taka potrzeba za kilka lat(jak juz bedzie troche tego modelu w uzyciu) zawsze mozna domowic kilka sztuk! Boxer to pozadna platforma i mam tylko nadzieje, ze te dodatkowe beda tym razem tez z wieza 30mm itp - producent pokazywal rozne wersje ciezkouzbrojone na targach i nie jest to zaden problem. Potrzeba tylko checi a tu w DE niestety stoja bardzo czesto "lesne dziady" z bylego BWB na drodze - ma byc co oni chca a nie co sama armia chce! Pzdr

Piotr Kraczkowski
wtorek, 4 listopada 2014, 15:44

Podszywa się pan pod moje nazwisko, to nieładnie. ___Do rzeczy: RFN ma bwp Marder od ponad 30 lat i pojęła decyzję o wycofaniu wszystkich bwp Marder, każdy zostanie zastąpiony przez bwp Puma. Ilość kupowany Pum wynika z ilości jednostek zmechanizowanych. Nie "dokupuje się kolejnych Pum" aby je tak sobie mieć, lecz aby je używać, choć oczywiście będą w magazynach jakieś zapasy. Wielkość tych zapasów zależy min. od szybkości produkcji jednej Pumy, być może są tu też jakieś międzynarodowe umowy. ___Zastąpienie Mardera Pumą już obgadano. Zastępowanie Leoparda 2a6 nowym Leopardem 2a7 to nowa decyzja, przy której nie ma potrzeby rozwodzenia się o Pumach. Przy okazji: wnętrze BMP-3 i T-90 pokazuje w 1080p rosyjski Poligon: 2x Bmp-3: http://www.youtube.com/watch?v=xiYPox6Hycg 3x T-90: http://www.youtube.com/watch?v=z_gyrnZy8qg Uważam, że instynkt samozachowawczy powinien wymusić na nas przejście na Leopardy 2a7 oraz Pumy i helikoptery Airbusa: przeciw-czołgowy "Tygrys UH" oraz transportowy Caracal, a odłożenie kupna łodzi podowodnych o 10 lat. I porzucenie kretyńskich rojeń o polskiej broni atomowej.

123
wtorek, 4 listopada 2014, 15:36

Bo 350 im wystarczy... (żeby jeszcze do nich mieli 350 leopardów) Za to 272 Boxerów nie... Jak zwiększa ilość do 400 Boxerów a potem przezbroją w np LANCE RC to będą mieli i 750 BWPów znacznie lepszych niż to co może mieć Rosja...

pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki
wtorek, 4 listopada 2014, 21:02

wygląda na to ,że sprawność sprzętowa Budeswehry powoli osiąga stan panzerwaffe z zimy przełomu roku 41/42 ; Guderian z Gallandem muszą się turlać w swech grobach...

podbipieta
czwartek, 6 listopada 2014, 08:14

A von Manstein turlając się opracowywać nową strategię.

ja
wtorek, 4 listopada 2014, 18:06

BOXER-CUDO BEZ KOMPROMISÓW! Uczcie się decydenci od nich bo bezpieczeństwo żołnierzy, skuteczność i wyższość ich sprzętu nad sprzętem potencjalnego przeciwnika jest dla nich NAJWAŻNIEJSZA!!!

Tweets Defence24