Więcej rosyjskich żołnierzy w sąsiedztwie Afganistanu

2 sierpnia 2021, 12:28
termez_2
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja zwiększyła do 1800 liczbę swoich żołnierzy zaangażowanych na wspólnych z Uzbekistanem i Tadżykistanem ćwiczeniach wojskowych - podał w poniedziałek dziennik "Izwiestija". Ćwiczenia niedaleko granicy tadżycko-afgańskiej rozpoczną się 5 sierpnia.

Prócz wysłania dodatkowych żołnierzy ministerstwo obrony Rosji zwiększyło dwukrotnie liczbę zaangażowanego sprzętu - do 420 sztuk.

Ćwiczenia trwać będą w dniach 5-10 sierpnia w Tadżykistanie na poligonie Charb-Majdon, 20 km od granicy z Afganistanem. Celem manewrów ma być sprawdzenie gotowości do prowadzenia działań bojowych z zakresu odparcia grup zbrojnych, "które wdarły się na terytorium państwa sojuszniczego" - podało ministerstwo obrony w Moskwie.

Rosja skieruje na ćwiczenia żołnierzy stacjonujących w jej bazie w Tadżykistanie. Na poligonie Charb-Majdon ćwiczyć będą pododdziały pancerne, artyleryjskie i zmechanizowane oraz samodzielnej grupy specjalnego przeznaczenia - głosi komunikat ministerstwa obrony. Uzbekistan wysłał na ćwiczenia dwustu swoich żołnierzy, którzy już przybyli na poligon w Tadżykistanie.

Trójstronne manewry w Tadżykistanie odbędą się w czasie, gdy w Afganistanie trwa ofensywa talibów walczących z siłami rządowymi. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział niedawno, że Rosja zapewni Tadżykistanowi wsparcie wojskowe w razie jakiegokolwiek zagrożenia ze strony Afganistanu.

Rosja utrzymuje w Tadżykistanie swoją największą bazę wojskową za granicą. Siły rosyjskie rozmieszczone są w dwóch miastach - Duszanbe i Bochtarze na południe od tadżyckiej stolicy, około 150 km od afgańskiego Kunduzu. W skład bazy wchodzą jednostki zmechanizowane, pancerne, artyleryjskie, zwiadowcze, a także siły obrony przeciwlotniczej i łączności.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
easyrider
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:04

Trzymajmy kciuki żeby imperialne zapędy cara wciągnęły ich po raz kolejny w afgańskie piekło.

bobry w Montanie są bystrzejsze
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:19

No wy akurat uciekacie z stamtąd z podkulonym ogonem. Co potem-tak samo uciekniecie z Iraku?

easyrider
środa, 4 sierpnia 2021, 19:25

Ano uciekamy. A wy zwialiście w 1989 r. i widać żadnych wniosków.

Niuniu
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:50

Naprawdę ciekawym wydażeniem świadczącym o determinacji władz Uzbekistanu są wspólne ćwiczenia na terenie tego państwa z żołnierzami rosyjskimi. Przypomnę, że Uzbekistan od wielu lat prowadził bardzo konsekwentnie politykę pełnej neutralności. Ma wpisane w konstytucję: zakaz tworzenia obcych baz wojskowych na jego terytorium, zakaz udziału wojsk uzbeckich w jakichkolwiek działaniach poza granicami w tym udziału w ćwiczeniach i misjach pokojowych i humanitarnych. A tu proszę nagle zapraszają do siebie rosyjską armię i do tego wspólne ćwiczenia. Strach przed afganiską islamską rewolucją i wizja Islamskiego Kalifatu działa piorunująco na srodkowo azjatyckich satrapów. Znamienne jest, że ćwiczą wspólnie z Rosją a nie Chinami czy Indiami nie wspominając o USA. USA zresztą bardzo aktywnie zabiegało o utworzenie w Uzbekistanie bazy po ucieczce z Afganistanu.

i tyle w temacie ...
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:54

@Niunia A po co ćwiczyć z USA, które właśnie z podwiniętym ogonem ucieka z Afganistanu ? Indie nie mają tam interesu, Chiny są tam za słabe poza tm mają "problem' Ujgurów, poza tym reaktywują jedwabny szlak i na przekór Turcji zawierają sojusz z Iranem. Ćwiczą z tymi, którzy mogą im realnie pomóc...

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:48

W Uzbekistanie rosyjska baza jest od dawna to jak z tym zakazem

Kot
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:14

Z Afganistanu to uciekaliscie wy Rosjanie zostawiając setki dymiących skorup czołgów i śmigłowców. USA po prostu powiedziało do widzenia i tyle. Skąd biorą takich jak ty..

Kocimiętka
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:22

Ależ mruczku to twoi idole uciekają z podkulonym ogonem teraz zostawiając setki ton broni i amunicji na pastwę Talibów. Rosjanie przynajmniej wszystko sprawne zabrali ze sobą (pomijając miny).

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:50

Kot tak samo sowieci powiedzieli dowodzenia i szybko uciekali tak samo jak teraz USA i tego twoje głupie wpisy nie zmienią

Geopolitisz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:35

złośliwi mówią, że w Genewie Biden nie dał Putinowi Ukrainy, a zamiast niej dał mu Afganistan na otarcie łez :P

Flaccid cock
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:38

Zachodnia Ukraina ma... Czarnobyl, Kijów, skorumpowaną milicję i pełno nacjonalistów. W Afganistanie są potężne zasoby metali ziem rzadkich, ropy i surowców potrzebnych do produkcji stali gatunkowych. Jeśli Putin nie jest szaleńcem (a nie jest) to oczywiste, że bardziej mu się opłaci zajęcie Afganistanu niż Ukrainy.

ito
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:50

Zajmowanie Afganistanu to rozrywka, jak uczy historia, niezdrowa i droga- zapewne Biden by chciał, żeby Rosjanie się w taką operację zaangażowali, ale Rosjanie na specjalnie chętnych nie wyglądają. Za to wykorzystują strach przed Talibami krajów graniczących z Afganistanem i zaufanie, jakie miejscowi mają do Rosji do umacniania swojej obecności w regionie. O Putinie i jego administracji mówi co nieco fakt, że z Talibanem- zakazanym w Rosji jako organizacja terrorystyczna- Rosjanie rozmawiają. W ten sposób może im się udać uzyskać wpływy, których ani ZSRR, ani USA przy użyciu czołgów i śmigłowców bojowych uzyskać nie zdołały.

Polish blues
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:50

Piękna bajka, zaiste

Tweets Defence24