Wideo

BWP Borsuk

SKANER Defence24: Gen. Gromadziński o przyszłości "Zmechu" i rozwoju Borsuka

Zapraszamy do rozmowy z Generałem broni Jarosławem Gromadzińskim, która dotyczy wojsk zmechanizowanych, ich stanu obecnego, wyzwań i perspektyw rozwoju, a także genezy programu bojowego wozu piechoty Borsuk.

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. Alsecco

    Bla, bla, bla.....wiadomo kasa ma iść do "sponsorów" i lobbystów. PGZ ma Borsuka - wojsko chce kupić 1400 szt. - wystarczy to rozpocząć, a w czasie kilku lat opracować i wdrożyć na jego bazie ciężki BWP.. Ale nie.......będziem kupować, Ach, jakże chciałbym być na etacie takiej komisji - 10 lat pier...... w stołek. Tyle w temacie.

  2. RGB

    My mamy już ciężki BWP, nazywa się Borsuk. Borsuk według informacji D24 przy 6-ciu parach kół nośnych ma 35 ton nośności. Dla porównania CV90 MKIII ma również 35 ton nośności, Bradley ma 33 tony nośności, a to są BWPy klasyfikowane bezwzględnie jako ciężkie. Wiemy że zmiana gąsienic ze stalowych na Polimerowe daje dwie tony oszczędności na masie. Usuniecie modułów pływakowych to również przynajmniej tona do zaoszczędzenia. W 2023 roku HSW zaproponowała że doda dodatkową parę kół nośnych, co zwiększyłoby nośność podwozia do prawie 42 ton. Dla przypomnienia pojazdy takie jak CV90, AS21, ASCOD czy Tulpar mają po 7 par kół nośnych. Trzeba by oczywiście ściąć ten amfibijny dziób żeby lepiej wyważyć bryłę pojazdu, Powinniśmy się trzymać własnych konstrukcji, a jeśli już chcemy wejść z kimś w spółkę to wejść w program przyszłego BWP który będą budować Skandynawowie. Możemy tu zaproponować podwozie hydropneumatyczne, wieże bezzałogową i być może nawet zbudować ją w oparciu o Boforsa 40/57.

  3. Future

    Olbrzymi zakup ah-64 Apache wyssał pieniądze z budżetu zakupów. Stąd perturbacje z zamówieniem Borsuka. Wydaliśmy dużo kasy na Apache i teraz jest nacisk na obniżenie ceny Borsuka przy małym zamówieniu. Mówi się że też program Orka jest przesuwany z powodu Apacha. Miejmy nadzieję że ktoś kiedyś wytłumaczy ten sens zakupu. Cóż nam że jesteśmy drugą potęgą na świecie w tej broni, skoro brakuje teraz na pozostałe.

    1. Nihoo

      Nie wydaliśmy jeszcze kasy na Apache, bo jeszcze nic nie zapłaciliśmy. Więc pisanie że zakup śmigieł "wyssał pieniądze z budżetu" czy też "Orka przesuwana z powodu Apacha" to nadinterpretacja. Tak samo nie jesteśmy drugą potęgą na świecie w tej broni, bo jeszcze długie lata nie będziemy mieli ani jednej sztuki.

  4. wsw13

    Mądrego warto posłuchać.

  5. TC

    Jest laikiem od spraw wojskowych, ale zastanawiam się bo nikt tego tematu nie porusza, czy Borsuka nie można dodatkowo opancerzyć kosztem utraty pływalności, i otrzymać już gotowy polski ciężki bwp. Jedna platforma dla lekkich i ciężkich bwp, jedna logistyka, jeden rodzaj szkolenia. A odnośnie zwiększenia siły rażenia o czym mówił Pan Generał to w ZSW 30 jest opcją wymiany armaty na 40

    1. staryPolak

      taki był plan HSW, zaczęli pracować na cięzkim kończąc Borsuka. Silnik ma nadwyżki mocy więc zwiększenie opancerzenie jest możliwe. Nie wiem co tam się stało że teraz cisza wokól tego. Gorzej że i wokół Borsuka cisza. Ktoś za granicą chce się upaść zamówieniem na 1400 szt wozów piechoty? Czy to agentury mają aż taki wpływ? Bo historia (NIE)zamawienia Borsuków przestaje być śmieszna.

    2. Nihoo

      Również jestem laikiem, ale tak "na chłopski rozum" widzę problem w zawieszeniu. Może być nieprzystosowane do większego obciążenia. A dodanie dodatkowego pancerza to przecież duży ciężar, który będzie działał na zawieszenie.

    3. Golf

      Jeśli do Syrenki dodasz nowe koła i mocniejszy silnik...to nadal będzie Syrenka ! Inny kształt wanny, inne rozmiary. Borsuk to Borsuk...i niech takim pozostanie.

  6. Ryszard56

    Czyli Borsuk poszedł sie rypać,a czemu nowe Abramsy nie maja systemu obrony aktywnej??

    1. Golf

      Bo zamawia się je oddzielnie. dasz kasę...to domówią !!

  7. Remov

    Czyli Borsuka nie będzie

    1. WisniaPL

      Borsuk już jest produkowany. Myślisz, że wojsko chce umierać w BWP1? Oczywiście, że będzie Borsuk. Nie będzie zgody na inny BWP.

    2. Patryk.

      Wszyscy "zaklinamy deszcz" i czekamy na Borsuka. Ale im bardziej zaklinamy, tym bardziej go nie ma. Chyba po doświadczeniach z Ukrainy część wojska przemyślało sprawę i już nie chce pływającego, a druga część nie ma takiej siły, żeby zamówić (casus Kryla). Sami muszą się zdecydować, albo politycy w końcu zadecydują za nich. A w HSW na pewno nie produkują Borsuków dla wojska - tylko te kilka sztuk do testów i pokazów.

    3. nyx

      Problemem jest cena borsuka i ilość zamówionych borsuków... hsw musi sobie wliczyć w cenę koszt opracowania prototypów i budowy lini produkcyjnej bo jak tego nie zrobi to nie będzie jej stać na opracowanie kolejnych wozów. Jeżeli MON zamówi 150 szt to te dodatkowe koszty rozłożą się na 150, a jeżeli zamówi 500 to koszt borsuka spadnie bo te dodatkowe koszty opracowanie prototypu i budowy linii produkcyjnej rozłożą się na większa ilość egzemplarzy. Produkcja ruszyła już prawie rok temu na własny koszt HSW... Podejrzewam, że albo będą to egzemplarze do testów w innych krajach, albo jako prototypy pod inne systemy wieżowe np. Rak lub SA-35mm. Być może HSW w porozumieniu z MON rozważa też wysłać kilka na Ukrainę, a może będą to egzemplarze dla WP.

  8. user_1051580

    ROZWALA TE CZOLGI I BWP DRONAMI UDERZENIOWYMI szybko i Skutecznie jak na UKRAINIE tysiace czolgow to ZLOM na polu walki..... gdzie SYSTEMY ANTY DRONOWE...

    1. WisniaPL

      Na Ukrainie tysiące czołgow dronami? XD nic takiego się nie dzieje. Tysiąc rosyjskich może tak. Systemy antydronowe są i będą kupowane. Tak jak i drony myśliwskie. No i zagłuszarki.

    2. Był czas_3 dekady

      WisniaPL@- ." Systemy antydronowe są i będą kupowane" Masz na myśli te systemy ustawiane na trójnożnych statywach? Nie o takie wojsku chodzi tylko o takie do osłony wojska w marszu, a takich właśnie BRAK!

  9. lekko zaawansowany

    CBWP Borsuk+ z panelami mógłby mieć nawet armatę 40mm w standardzie. Panele był by odpowiednio grube by móc na nich zainstalować kostki pancerza reaktywnego pangolin. Panele były by doczepiane w punktach które były by zintegrowane w pancerzu standardowym pływającego borsuka. Np przykręcane w 5 punktach stronami do pancerza podstawowego przez 3 osobowa załogę na polu walki . Konfiguracja była by dobrerana elastycznie w zależności od potrzeb. Przykładowo 1 Przeprawa z marszu przez rzekę NPBWP Borsuk 2 zdobycie przyczółku na drugim brzegu 3 konwersja na polu bitwy do CBWP Borsuk+ 4 Kontynuacja natarcia z zaskoczenia i wykorzystanie manewru 5 Konstrukcja Pływająca mobilna z elastyczną opcja rekonfiguracji opancerzenia na polu walki w wejście ciężka. 6 Logistyczna perełka

  10. TC

    Czy Borsuka nie można dodatkowo opancerzyć kosztem utraty pływalności , wymienić armatę na 40 i mamy gotowy polski ciężki bwp.? Czy może tu chodzi o skasowanie prowizji za umowę?

    1. user_1076537

      Nie powinno się. To nie kwestia dodawania opancerzenia, a balansu między stopniem ochrony a manewrowością

  11. lekko zaawansowany

    NPBWP Borsuk powinien być już spawany w 1 umowie dla brygady tak z ok 200szt i wcielony do 16 Dywizji operującej na mazurach. Opracować panele z pangolinem do wzmocnienia opancerzenia w sposób elastyczny w zależności od potrzeb pola walki. Konwersja między NPBWP Borsuk<=>CBWP Borsuk+ w ciągu 1-3h i mamy ujednolicenie, manewrowość mobilność i elastyczność oraz prostą logistykę pola walki

  12. Tarantula

    Ostatni generał który miał autorytet u żołnierzy który zbudował na normalnych warunkach a nie według zasady j...bać karać nie wyróżniać

  13. AdSumus

    Z tego co Pan Generał powiedział wnoszę. Nie ma sensu ciężki BWP na zagranicznym podwoziu.

  14. Antonioo

    Sukces ma wielu ojców