Reklama

Wiadomości

Rumunia zbuduje z Niemcami fabrykę prochu

Fot.: ETA+/Unsplash
Fot.: ETA+/Unsplash

Rumuńskie przedsiębiorstwo ROMARM i niemiecki Rheinmetall będą realizować projekt budowy fabryki prochu – powiadomiły rumuńskie media. Komisja Europejska przeznaczyła na tę inwestycję 47 mln euro w ramach programu na rzecz zwiększenia produkcji amunicji.

Reklama

Minister gospodarki Rumunii Radu Oprea zapowiadał w piątek w telewizji Digi24, że będzie to „najskuteczniejszy proch na świecie”. Oprea mówił też, że projekt wspólnej fabryki jest na etapie przygotowań, a niemieccy technicy już przyjeżdżali do Rumunii. W wywiadzie dla Radia Europa Libera Oprea powiadomił, że ministerstwo przygotowuje ustawę, która pozwoliłaby przyspieszyć procedurę uzyskania zgód na budowę obiektów dla przemysłu zbrojeniowego.

Reklama

Jak przyznało Radio Europa Libera, na razie nie wiadomo, gdzie mogłaby powstać fabryka. Jedną z możliwych lokalizacji jest Fagaras, ponieważ w przeszłości istniały tam już zakłady produkcji prochu. Portal Defenseromania.ro ocenił, że wsparcie UE to dobry znak w kontekście upadku i degradacji zakładów produkcji prochu w kraju po 1990 roku. Media w Rumunii zwracają również uwagę, że Rumunia jest obecnie zmuszona do importowania prochu z Serbii, pozostającej w bliskich relacjach z Rosją.

Rumuńskie źródła nie precyzują całkowitej wartości inwestycji oraz możliwych terminów jej powstania. KE zdecydowała w piątek o przekazaniu 500 mln euro europejskim firmom zbrojeniowym na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, która ma uzupełnić zapasy własne, a także zostać przeznaczona na pomoc Ukrainie. Wśród beneficjentów jest jedna firma z Polski – zakłady Dezamet, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej - która otrzyma z tej puli około 2,1 mln euro.

Reklama

Decyzja KE ma umożliwić europejskiemu przemysłowi obronnemu zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2 mln pocisków rocznie do końca 2025 roku. Obecnie te moce są szacowane na nieco ponad 1 mln rocznie. Środki unijne mają też pobudzić dodatkowe inwestycje ze strony przemysłu poprzez współfinansowanie, co ma przełożyć się na łączną kwotę inwestycji o wartości około 1,4 mld euro.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Paweł P.

    za 47 baniek, to mogą sobie budować...

  2. ciekawy1

    Gdzie polskie możliwości kooperacji z państwami bałtyckimi, Czechami, Rumunią? Powinniśmy sami wychodzić z inicjatywą i tworzyć takie rozwiązania równolegle do polskich zakładów. Teraz nadchodzi okres rozwoju zbrojeniówki, czy znowu go prześpimy. Mieliśmy przewagę, ponieważ cały czas u nas funkcjonowały zakłady zbrojeniowe (może czasami na zasadzie manufaktury ale jednak..) Teraz tracimy tę przewagę na własne życzenie? Obawiam się, że tracimy na tym istotny procent wzrostu PKB. Z racji dojścia do rządu strony proeuropejskiej sceny politycznej aż się prosi o uruchomienie dodatkowych inicjatyw równolegle do polskiego przemysłu (który musi pozostać oczywiście niezależny).

    1. Essex

      Zeby miec jakakolwiek inicjatywe trzeba miec na to wiedze, wizje i kase. Nie kase z koreanskuch kreytow ani nsdmiernego flugu. Trzeba wiedziec jak die zarzadza firma a nie byc z nadania politycznego tylko z ambicja wzbogacenia siebie i rodxiny. U nasctego nie ma. Sa jakues fantazje i wieczne zale ze xnowu nas ktos wyrolowal.

    2. Buczacza

      Ale, że kase z koreanskuch kreytow .Do tego nsdmiernego flugu.die i rodxiny nas tego. Oprócz tego jakues xzowu. Jednym słowem nihil novi..

  3. szczebelek

    Polska bez inwestycji niemieckich firm na swoim terytorium 2 mln euro natomiast Węgry i Rumunia gdzie takowe są odpowiednio 27 i 47 mln euro jeszcze nikt rozumie ligi interesy są najważniejsze?

    1. MiP

      Trzeba było nie kłócić się z cała UE przez 8 lat a teraz zdziwieni że UE nas olewa

    2. szczekun

      Węgry i Rumunia budowa nowych zakładów od podstaw u nas doinwestowanie istniejącego, wystarczy czytać z zrozumieniem.

    3. Gregorius

      He? Przez 8 lat było plucie i robienie pod górę Niemcom, nie zamówiono , a wręcz wykluczano wszelkie niemieckie możliwości kontraktow zbrojeniowych i mieli by robic u nas inwestycje?

Reklama