Reklama

Wiadomości

Rumunia kupuje haubice K9

Armatohaubica samobieżna K9 i wóz amunicyjny K10.
Armatohaubica samobieżna K9 i wóz amunicyjny K10.
Autor. Hanwha

Koncern Hanwha Aerospace zawarł umowę z rządem Rumunii, na dostawy systemów artylerii samobieżnej.

Reklama

Umowa ma wartość około 1 mld dolarów, dotyczy dostawy 54 armato haubic samobieżnych K9, a także 36 opancerzonych transporterów amunicji K10, w pakiecie są również kołowe pojazdy wsparcia i amunicja. Dostawy pierwszych wozów mają rozpocząć się w 2027 roku, a cały kontrakt ma zostać zrealizowany w ciągu pięciu lat od podpisania.

Czytaj też

Większość AHS K9 ma być wyprodukowanych w Rumunii, państwo to uzyska również zdolności do serwisowania kupionego sprzętu wojskowego, przy udziale lokalnego przemysłu. Co więcej, Hanwha Aerospace oferuje armii rumuńskiej również ciężki bojowy wóz piechoty Redback. Rumunia będzie dziesiątym użytkownikiem K9 oraz trzecim użytkownikiem eksportowym wozów K10, obok Australii i Norwegii.

Czytaj też

Realizacja kontraktu pozwoli Rumunii na wprowadzenie do swoich sił zbrojnych zdolności wykorzystania artylerii z amunicją kalibru 155 mm o donośności ponad 40 km (i ponad 50 km przy wykorzystaniu amunicji specjalnej). Wóz amunicyjny K10 przewozi 104 pociski i 504 modułowe ładunki miotające 155 mm, pozwalając na zautomatyzowane ładowanie w warunkach zagrożenia.

Ten znaczący kontrakt, pozwoli na dalsze zacieśnianie strategicznego partnerstwa pomiędzy naszymi państwami. Umowa ta to nie tylko pojazdy artyleryjskie, ale także pojazdy wsparcia i amunicję, prezentując zdolności Hanwha Aerospace do dostarczenia pełnego pakietu rozwiązań obronnych, bazujących na wysokich technologiach i dużym potencjale przemysłowym.
Jae-il Son, CEO Hanwha Aerospace
Reklama
Hanwha Aerospace jest zaangażowana w maksymalizację korzyści dla rumuńskiego przemysłu obronnego, poprzez różnego rodzaju programy lokalizacyjne, w co zaliczyć należy lokalną produkcję sprzętu wojskowego, zatrudnienie lokalnych pracowników, transfer technologii, a także budowę lokalnego Centrum Doskonałości dla Konserwacji, Remontów i Napraw (MRO), w nowej lokalizacji w Rumunii.
Peter Bae, Viceprezes Hanwha Aerospace Europe
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Future

  Rumunia umie negocjować jak widać, jeszcze wyjdzie że u nich będziemy serwisować polskie K9. Na pewno będą części z fabryki Hanwy budowanej tetaz w Polsce

  1. mick8791

   Hanwa nie buduje o cenie ŻADNEJ fabryki w Polsce! Jeżeli już to zgodnie z ustaleniami K9 będą produkowane w HSW! To po pierwsze. Po drugie HSW odpowiada również za serwis polskich K9. Najpierw chłopie wiedzą, a dopiero później komentarze!

 2. wojghan

  A mogli kupić Kraby. Ale my wolimy za darmo oddawać Ukrainie niż sprzedawać.

  1. Davien3

   Nie mogli bo Polska nawet w przetargu nie dała rady wystapić

 3. Opornik

  Większość z 54? I tworzenie całej linii produkcyjnej w takiej sytuacji jest opłacalne? Trochę mnie to dziwi.

  1. Golf

   Jaka linia ?? To będzie montaż z części przywiezionych z Korei a może i z Polski !

Reklama