Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjska wizja żołnierza przyszłości

Fot. rostec.ru
Fot. rostec.ru

Narodowy Uniwersytet Naukowo-Technologiczny w Moskwie MISiS zaprezentował wyposażenie rosyjskiego żołnierza przyszłości, składające się z egzoszkieletu, cyberhełmu z możliwością obserwacji w nocy oraz nowego umundurowania chronionego specjalnymi nakładkami.

Nowe wyposażenie zaprezentowano 6 lipca br. w Narodowym Uniwersytecie Naukowo-Technologicznym w Moskwie, od razu wzbudziło ono zainteresowanie niespotykanymi dotąd w rosyjskiej armii rozwiązaniami. Wcześniej zapowiadano jednak, że powstaną wersje rozwojowe wyposażenia żołnierza przyszłości Ratnik, wprowadzanego do wojsk lądowych w Rosji. Teraz okazało się, że rosyjskie instytuty w sposób ciągły pracują nad tym, co w nieoficjalnych planach oznaczano jako Ratnik-3 lub Ratnik-4.

Czytaj też: Ratnik-2/3. Nowe pokolenie rosyjskiego żołnierza przyszłości.

Elementem centralnym nowego wyposażenia był futurystyczny czarno-biały hełm (kształtem przypominający zamknięty kask motocyklowy) ze szklaną osłoną antybalistyczną. Wewnątrz tej osłony widoczne były specjalne okulary, na których wyświetlane mają być wszystkie informacje niezbędne dla żołnierza podczas prowadzenia działań, zarówno dotyczące pola walki, jak i stanu własnego wyposażenia oraz uzbrojenia (system wizualizacji nie działał, był prezentowany jedynie poprzez rysunek na szkle). W przedniej części hełmu widoczny był standardowy zaczep na gogle noktowizyjne.

Samo umundurowanie miało niespotykany dotąd w rosyjskiej armii kamuflaż oraz elementy osłony, które mają zastąpić obecnie stosowane nakolanniki i nałokietniki. Co więcej, są one rozłożone wyżej i niżej chroniąc np. uda, przedramiona i ramiona. Rosjanie musieli więc zastosować bardzo lekki materiał, nie obciągający munduru. Układ płytek ochronnych, pozwalający na zginanie rąk i nóg, to nie jedyne, unikatowe rozwiązanie proponowane przez MISiS.

Czytaj też: 5 tys. systemów Ratnik dla rosyjskich wojsk rakietowych.

Równie interesująca jest kamizelka kuloodporna nowej generacji, składająca się z kilku nachodzących się na siebie płyt antybalistycznych, zbudowanych jak plaster miodu. Rosjanie zaproponowali tu rozwiązanie stosowane dawniej w zbrojach m.in. przez husarzy, którzy w dolnej części napierśnika mieli od 3 do 5 folg. W rosyjskiej kamizelce są prawdopodobnie cztery takie „folgi”, pozwalające żołnierzowi na pochylanie się do przodu i odchylanie do tyłu.

Uzbrojeniem żołnierza przyszłości ma być karabinek szturmowy, odmienny od tego, jaki jest obecnie wykorzystywany w rosyjskiej armii. Jego cechą charakterystyczną było zastosowanie od razu dwóch luf, pozwalających na strzelanie dwoma rodzajami pocisków. Manekin „ubrany” w całe to wyposażenie trzymał ten karabin mając na dłoniach czarne rękawiczki taktyczne z grubą warstwą ochronną na kłykciach oraz paliczkami bliższymi osłoniętymi specjalnymi nakładkami.

Czytaj też: Walka o Kałasznikowa dla rosyjskiego "żołnierza przyszłości".

Elementem wspomagającym rosyjskiego żołnierza przyszłości podczas poruszania się ma być egzoszkielet. Rosjanie zaproponowali typowe tego typu rozwiązanie z dosyć dużymi butami, przypominającymi sprzęt narciarski. Ich wielkość wynika z faktu, że mają one chronić nogi żołnierza przed kulami, mają zawierać sensory do wykrywania min i być ognioodporne. Buty te były połączone tytanowym szkieletem zakończonym obejmą pasową. Baterie zasilające konstrukcję zostały umieszczone w tylnej części wysokich butów. Poruszanie się ma wspomagać komputer znajdujący się na wyposażeniu żołnierza. Rozwiązanie to zostało opracowane przez Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Budowy Maszyn Precyzyjnych w Moskwie CNIImasz.

Całość zaprezentowana w Moskwie była tak naprawdę jedynie modelem koncepcyjnym. Wizja ta ma być, zgodnie z deklaracjami wystawców, rozwijana przez kilka najbliższych lat, tak by spełniała potrzeby rosyjskiej armii. Ważne w tym wszystkim jest to, że w sprawę zaangażowało się już kilka rosyjskich firm specjalizujących się w różnych elementach wchodzących w skład całego projektu. Koszty badań będą więc rozłożone na kilka podmiotów, co daje szansę na zakończenie prac z sukcesem.

Reklama

Komentarze (12)

  1. Radek79

    To teraz Rusy ostro pojechali z tym wyglądem ,wygląda jak przybysz z kosmosu.Ciekawe czy ich bedzie stac na wprowadzenie tego.

  2. Strategia cysty

    wyświetlacz nahełmowy typu "Rubin" , w butach bojowe onuce. Broń - pepesza tak ta słynna broń skopiowana od Finów w 1941 po "chwalebnej wygranej wojnie zimowej" Napęd elektryczny na ogniwach paliwowych zasilanych bimbrem - znanym paliwie piechoty rosyjskiej W mundurze specjane kieszenie na cebule, słoninę i kartoszki. Ej wy... naiwnie wierzący w propagandę Rosyjską. Jedyne co chroni Rosje to ogrom terytorium, nie do podbicia poza...Chińczykami Wszyscy to wiedzą zachód, ruscy i Chińczycy Bogaty nie napada na biednego bo po c ? Miałby się dzielic z nim swoim bogactwem ? Lepiej kupicod biednego za "paciorki" natomiast uzbrojony biedak to zagrożenie, nie ma nic do stracenia a wszystko do zyskania Strategia cysty - to trzeba na rosje zastosować

    1. Polanski

      Opisujesz wyposażenie WP?

    2. dim

      Tyle, że Rosja nie jest biedakiem. W każdym razie nie dla warstw kierowniczych, ani drobnych przedsiębiorców - chciałbyś być w ich pozycji i przy ich wysokości podatku. Gdy wypływ biedoty (choćby i licznej) na decyzje rosyjskich rządów jest zerowy. A poza tym... to jest tak, jak zauważył Polański.

  3. Wiernyk

    Tak, tak.Wizje, wizje, wizje.Takie same jak nasz PL-01 Concept.

    1. Marek

      Przypominam sobie. jak swego czasu jeden z ich instytutów oświadczył, że szykuje się przełom w technice solarnej , bo opracował baterie słoneczne, które działają w nocy. Baterii oczywiście nie ma do dziś i raczej nie będzie, dlatego przypuszczam, że słusznie prawisz.

  4. WojtekMat

    Autor artykułu przeczy sam sobie. Najpierw opisuje to "cudo" jakby ono faktycznie już istniało a na koniec podaje informacje że to model koncepcyjny . Wychodzi na to że ten "model" ma tyle samo wspólnego z rzeczywistością ci kostium iron-mana.

  5. R3D3

    Rosja znacząco słabnie... ostatnimi wysiłkami próbuje wymieniać stare rakiety (których musi wycofywać coraz więcej) na nowe, wysyła satelity dla zalepienia dawno już powstałych dziur.. nic nowego prócz ulepszonych wzorów dawno powstałego uzbrojenia nie wprowadza lub remontuje starocie (Tu-160)... a jak nad czymś pracują (Armata, T-50) ciągnie się to tak samo jak z naszym MSBS.... po prostu przerwali łańcuch konstrukcji i trudno się podźwignąć... Wyjątkiem jest technika rakietowa (Iskandery, Kalibry też średnie) jedynie... ale dodatkowo dużo pieniędzy nie mają na nowe i na odpowiednią ilość sprzętu... przy takim terytorium bez użycia broni jądrowej są przegrani zarówno z NATO jak i z Chinami już... Oczywiście postępują bardzo pragmatycznie w tej sytuacji: remontują i ulepszają co mają - jako najszybszy i najtańszy sposób podniesienia swoich możliwości oraz robią dużo szumu i zamieszania z nowinkami, aby odstraszać co tam niby mają oni w zanadrzu.. "Rosja nigdy nie jest tak silna ani tak słaba na jaką wygląda" - Otto von Bismarck. Nie podniecajmy się tym projektem... Z racji za słabych baterii (przełomu nie wymyślili) to system jeszcze sci-fi... z racji ciężaru osłon balistycznych i wieku dziecięcego egzoszkieletu - opancerzenie jest zbyt słabe a takie jak by chcieli - zbyt ciężkie i nieporęczne... w kwestii wyposażenia indywidualnego oni zawsze byli z tyłu - stawiając na ilość a nie na jakość.. trudno uwierzyć w zmianę..

    1. dim

      O słabych bateriach może Pan zapomnieć. Po pierwsze, można wymieniać je, na podładowane, co też co pół godziny czynię, w udarowej wiertarce Makita. Kombinezon chronić ma żołnierza i wspomagać podczas natarcia. gdy bojec musi jednak z wozu na krótko, ale często wyjść, nieraz pod niezłym ostrzałem. A jeśli wojsko "zalegnie" gdzieś w trakcie walki, przy niewielkiej ilości ruchu, baterie zużywają mało energii. A przełomu technologicznego ktoś, gdzieś w końcu dokona, siły zbrojne się z nim wtedy dogadają. Po drugie: to, co Panowie często piszecie o "wielkim, silnym NATO", nijak ma się do rzeczywistości. NATO owszem, ma kilku silnych członków, spośród których jednak liczyłbym głównie na Amerykanów. Teoretycznie można też na Brytyjczyków, jednak wcale, poza wyspami, nie aż tak już silnych. Natomiast proste sumowanie możliwości NATO w wojnie z Rosją, jako dodanie liczb poszczególnych krajów, to czysty absurd. Każdy z tych krajów jest w NATO, ale one w żadnym wypadku nie są tam razem, ani nie przeciw Rosji przykład Grecji - Turcji - Cypru, dorzuciłbym do tej grupki Bułgarię, bardzo małe militarnie kraje pomijam w ogóle. Plus oczywiście oczekiwania na decyzje polityków i parlamentów krajów członkowskich. Czyli choć generalnie nie bardzo zgadzam się z polskim MON (i nie chodzi o jedną osobę, a o całą tę hamowniczą machinę), popieram je w kwestii szybszego zbliżenia do USA, jedynej realnej, gotowej sojuszniczej siły. Choć rozciągniętej po całym świecie.

    2. Ja

      Nowego uzbrojenia się nie robi z dnia na dzień.Wszystko trwa latami .WOT ma na testach 40 sztuk MSBS. We wrześniu na MSPO ma zostać podpisana umowa na przezbrojenie Wojsk Obrony Terytorialnej w MSBS.

    3. b

      W przypadku rosyjskim problem to brak kultury technicznej, w obecnych czasach nawet jak cos wykradniesz to nie oznacza, ze da sie rade to skopiowac.

  6. gregorew

    Jakby był w białym kamuflażu to wyglądałby jak szturmowiec Imperium z Gwiezdnych Wojen, hehehe

  7. Logik007

    Szczerze to amatorzy na drukarce 3d robią lepsze atrapy iron mana niż ta ruska zabawka z plastiku :). Ciekawe jaki to komputer misji ma mieć ten zestaw, bo najlepszą, niezawodną radziecką technikę lampową ciężko będzie tak zminiaturyzować...

    1. Raptorek

      A system zarządzania unicum to jest pewnie na lampach ? I niepodepną go do egzoszkieletu bo po co ?

  8. dimitris

    A le setek tysięcy kosztuje wykształcenie + utrzymanie doświadczonego żołnierza specjalisty? Ile trwa lat? Ilu wyszkolonych podobnie należałoby mieć w rezerwie? "Goły mundur", czy nie przeżył się już w okresie I wojny światowej? Jednak dopiero w kilkadziesiąt lat później w wojsku powszechnie pojawiły się kamizelki ochronne. W tym sensie, wojsko jest najbardziej zapóźnioną mentalnie instytucją. ====================== Inna sprawa, czy ruskie robią to dla ochrony ludzi ? Czy tylko by powalczyli o kilka dni dłużej? zajęli jeszcze o kilkaset kilometrów więcej cudzych ziem, nim i tak, zgodnie z planem, zginą ? Oraz żołnierz zginie, ale skafander niech zostaje dla kolejnego. Wspomaganie mięśni by można było lepiej wykorzystać śmierć także starszego, już nie tak sprawnego fizycznie gościa...

  9. Michnik

    Chcąc być bardzo złośliwym to można powiedzieć, że amerykanie takie koncepcje przedstawiają kilka razy do roku przy hollywoodzkich produkcjach... Mimo to wszystko zaczyna się od koncepcji, futurystycznych wizualizacji itp. Jak nasz "sławny" PT001... trzeba być czujnym. :)

  10. gru

    Ten system jest tak samo realny jak PL01.

  11. Zen

    System oparty o lampy typu P.

  12. Geoffrey

    Power Rangers, Iron man - takich "modeli koncepcyjnych" pełna jest światowa kinematografia. Tylko dlaczego w Rosji zajmują się tym instytuty naukowe, a nie studia filmowe? Łatwiej wyciągnąć pieniądze z budżetu.

Reklama