Wiadomości
Projekt MON: kwalifikacja wojskowa od lutego do kwietnia 2024
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia obejmie 230 tys. osób, głownie mężczyzn urodzonych w roku 2005 – przewiduje projekt rozporządzenia MON opublikowany 26 września przez Rządowe Centrum Legislacji.
Rocznikiem podstawowym mają być mężczyźni 19-letni; do kwalifikacji mają się stawić także mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy jeszcze nie stawili się do kwalifikacji wojskowej i nie orzeczono wobec nich kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; osoby które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2024 r.
Ponowne wezwanie tych osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności "A", "D" lub "E".
Czytaj też
Do stawienia się przed komisją będą zobowiązane także osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2024 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji wystąpią o jej zmianę.
Czytaj też
Kwalifikacja obejmie ponadto kobiety urodzone w latach 1997-2005, mające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub naukę w przewidzianych ustawą zawodach. Chodzi o zawody medyczne, weterynaryjne, morskie i lotnicze, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów i tłumaczy.
Czytaj też
Wezwane zostaną także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Resort zakłada, że będzie działać 390 powiatowych komisji lekarskich orzekających o ok. 30 do 35 osób dziennie. Na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji jednocześnie mają działać nie więcej niż 2-3 komisje.
Projekt dotyczy rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny która zastąpiła kilkanaście ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony.
Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Kwalifikacja zastąpiła w 2009 r. pobór w związku z profesjonalizacją armii.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie