Su-22M4, Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela

Ostatnia misja warszawskiej "Suki"

Doskonale znana warszawiakom, ale nie tylko, wystawa plenerowa przy Muzeum Wojska Polskiego powoli znika. Eksponaty opuszczają plac przy Alejach Jerozolimskich.

Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli otwarto pod koniec września w 2023 roku. Pokaźnych rozmiarów gmach oraz teren pod wystawę plenerową sukcesywnie zapełniają się eksponatami.

Reklama

Dobrze znany wszystkim pasjonatom polskiego lotnictwa samolot Su-22M4 jeszcze do 2005 roku bronił polskiego nieba. Latał na nim dowódca eskadry 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego, pułkownik Piotr Tusza. W czwartkowy wieczór na naczepie transportowej, bombowiec udał się w swoją ostatnią misję, ulicami Warszawy. Docelowo stanie pośród innych maszyn na plenerowej wystawie pod Cytadelą w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego.

Samolot Su-22 został przetransportowany ze starej siedziby Muzeum Wojska Polskiego przy Al. Jerozolimskich do nowej lokalizacji w Cytadeli Warszawskiej. Maszyna wymaga prac konserwatorskich, odmalowania i odświeżenia. Po ich zakończeniu, wraz z innym sprzętem wojskowym, trafi na ekspozycję plenerową muzeum.
Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego ds. edukacji, wydarzeń i promocji
Su-22 M4, muzeum wojska polskiego, cytadela, transport, bombowiec
Ostatnia misja warszawskiego Su-22M4 "Bell".
Autor. Robert Suchy Defence24

Su-22M4 w kodzie natowskim znany pod nazwą „Fitter” to samolot myśliwsko-bombowy o zmiennej geometrii skrzydeł. Zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Pawła Suchoja, produkowany w ZSRR. Wszedł do służby w 1980 roku (w Polsce w roku 1984).

  • Silnik: 1 silnik turboodrzutowy Ljulka AL-21F-3 z dopalaczem.
  • Masa: własna 10640 kg, startowa maksymalna 19500 kg.
  • Wymiary: rozpiętość skrzydeł zmienna od 10.02 m (mały skos) do 13.65 m (duży skos), długość 19.02 m, wysokość 5.13 m.
  • Prędkość maksymalna: 1850 km/h na dużej wysokości, 1350 km/h na małej wysokości.
  • Zasięg: 2550 km z dodatkowymi zbiornikami paliwa.
  • Pułap: 15 200 m.
  • Uzbrojenie: dwa działka kalibru 30 mm, do 4000 kg uzbrojenia podwieszanego, w tym kierowane pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, bomby, rakiety niekierowane.

W tym roku swoją służbę zakończą wszystkie Su-22 w polskich Siłach Powietrznych. Obecnie służą w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, gdzie w przyszłości będą operować F-35A i FA-50PL.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Przyszłość

    Ogolnie to mysle ze radakcja powinna nie ulegac tej nowej narracji na hejt wzgdem spzretu Rosjskego (zrszta nawet pierogow ruskich) . I dobrze obektwnie opisac (tak jak w tym artykule) Rozumiem ze jest silny nacisk Troli ale redakacja powaznej strony jesli np bedzie artykol o prodykcji np Czolgow Radzickich na licnecji pownna pisac maksmanie obiektwnie. A trole jak trole - szczkaja ale karwana idzie dalej:)

  2. Przyszłość

    A bylem akurat pare dni temu w wawie i majac kilka godzin poszedlem do Muzem tam. Brama uchylona. Patrze Samolt SU - bez skrzdel.... Pan jakis "tu nie mozna wchdzic zamknete" - i powli wyszldem.Lubielem tam zaglodac. I bylo blisko centrym wiec po drodze w sam raz.....Cytadela...chyba dalej....?

    1. Prawdziwy

      Ale zdecydowanie bliżej niż z Gdańska.I delegacji nie trzeba,konspekt niepotrzebny( patrz " Akwarium' Suworowa). .

    2. DanielZakupowy

      Prawdziwy To naprawdę urocze jak sam ze sobą rozmawiasz :)