Balistyczny atak w Jemenie. Iran przyznaje się do "rakietowego" wsparcia rebeliantów

7 listopada 2016, 13:57
sanaa
Fot. Ferdinand Reus / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Reklama
Defence24
Defence24

Irańska agencja prasowa Fars poinformowała, że rebeliancki klan Huti dokonał "precyzyjnego" ataku za pomocą irańskiego pocisku balistycznego Zelzal 2.

Zgodnie z podanymi informacjami, atak miał być przeprowadzony w piątek. Celem ataku rakietą Zelzal 2 było zgrupowanie wojsk jemeńskich w Sanie. Nie ma dokładnych danych na temat liczby ofiar ostrzału rakietowego.

Zelzal 2 jest irańskim niekierowanym pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu, mogącym przenosić ładunki wybuchowe o masie 600 kg. Jej zasięg ma wynosić 210 km. Zelzal 2 używany jest zarówno przez wojska irańskie jak i Hezbollah.

Szyiccy rebelianci Huti już wcześniej wielokrotnie przeprowadzali ataki rakietami balistycznymi na cele w Jemenie jak i również skierowane w międzynarodową koalicję, pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. W sierpniu szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif odrzucił oskarżenia USA i Arabii Saudyjskiej jakoby Iran wysyłał do Jemenu pociski rakietowe. Informacja irańskiej agencji prasowej o wykorzystaniu rakiet Zelzal-2 jest pierwszym dowodem, że rząd w Teheranie kłamał o dostawach uzbrojenia.

Agencja powoływała się również na słowa amerykańskiego admirała, że okręty US Navy od kwietnia 2015 roku przechwyciły cztery nielegalne transporty uzbrojenia z Iranu do Jemenu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
mattin
wtorek, 8 listopada 2016, 10:56

Poziom notki tragiczny. Z ciekawości znalazłem oryginalny news agencji fars. Jak byk stoi tam home made zezal 2, czyli lokalny wynalazek wzorowany na prostej irańskiej rakiecie starego typu. Zresztą Jemeńczycy mają sporo takich balistycznych wynalazków. Ani słowa o przechwyconych transportach i słów amerykańskiego admirała, to czysta konfabulacja autora tej notki na defence 24. Totalne bzdury piszecie !

Niniu
poniedziałek, 7 listopada 2016, 21:44

Dlaczego transporty uzbrojenia do Jemenu są nielegalne? Może to interwencja Arabi Saudyjskiej przy wsparciu USA jest nielegalna? A może wcześniejsze wieloletnie ataki amerykańskich dronów na liczne w tym cywilne cele a Jemenie były nielegalne?

sylwester
wtorek, 8 listopada 2016, 10:35

no właśnie dlaczego Iran nie morze dostarczać uzbrojenia zwolennikom Huti a USA mogą dostarczać uzbrojenie Arabii Saudyjskiej , tym bardziej ze kongres nie chciał się zgodzić na to

nie/rozbawiony
wtorek, 8 listopada 2016, 14:01

W kontekście wojny w Jemenie warto jest wspomnieć incydent z dnia 01 października 2016 roku. W rejonie cieśniny Bab el-Mandeb został trafiony pociskiem rakietowym katamaran transportowy Swift. Wymieniona jednostka była wykorzystywana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które uczestniczą w wojnie w Jemenie w ramach tzw. koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Z dostępnych informacji wynika, że rebelianci Huti (Houthi) użyli pocisku przeciwokrętowego, który dostarczony został prawdopodobnie przez Iran.W związku z tym pojawiły się przypuszczenia, że była to rakieta C-802 (Ying-Ji-8) produkcji chińskiej. W kwestii użycia rakiet balistycznych w wonie w Jemenie, to warto przypomnieć, że szyiccy powstańcy poprzednio wykorzystywali pociski OTR-21 Toczka (w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab; w indeksie GRAU: 9K79), pochodzące ze zdobytych arsenałów jemeńskiej armii rządowej. W dniu 14 grudnia 2015 roku w prowincji Ta’izz w Jemenie rakieta tego typu trafiła w obóz wojskowy saudyjskiej koalicji, powodując śmierć ponad 150 żołnierzy. Ocenia się, że Jemen przed wybuchem wojny posiadał tylko około 10 taktycznych zestawów rakietowych Toczka. W związku z powyższym zapasy tych rakiet mogły już ulec wyczerpaniu, stąd mogła wyniknąć potrzeba uzupełnienia ich z innych źródeł, w tym od Islamskiej Republiki Iranu...

znowu rozbawiony
poniedziałek, 7 listopada 2016, 15:18

"Agencja powoływała się również na słowa amerykańskiego admirała, że okręty US Navy od kwietnia 2015 roku przechwyciły cztery nielegalne transporty uzbrojenia z Iranu do Jemenu". Zapewne wspomniany admirał posiada swoje imię i nazwisko, a najlepiej byłoby oczywiście zacytować jego wypowiedź. Ponadto zdecydowanie wskazane jest podawanie konkretnych faktów, a nie opieranie się tylko na jakiś mglistych doniesieniach... Nieprawdaż?

chorąży
poniedziałek, 7 listopada 2016, 14:44

Czeka nas test skuteczności rakiet "patriot". Byleby informacje były rzetelne

Żal
poniedziałek, 7 listopada 2016, 14:31

wstajesz rano i dowiadujesz się że kraj który został objęty sankcjami pod koniec lat 70 XX w ma w arsenale rakiety balistyczne o donośności ponad 200km..a my nadal pracujemy na "PILICĄ" o zasięgu ok 5 km....

Polanski
poniedziałek, 7 listopada 2016, 16:53

Iran był objęty sankcjami od lat 70-tych XX w.? A jakimi? Możesz przybliżyć temat?

Piotr34
poniedziałek, 7 listopada 2016, 16:29

Przeciez to sa zupelnie inne systemy o zupelnie innym przeznaczeniu i zupelnie innych wymaganych parametrach.Ogarnij sie.

jaan
wtorek, 8 listopada 2016, 11:51

To już Hezbollach ma lepszą broń niż nasza armia?

Afgan
poniedziałek, 7 listopada 2016, 22:23

"Celem ataku rakietą Zelzal 2 było zgrupowanie wojsk jemeńskich w Sanie." Z tego co mi wiadomo Sana jest pod kontrolą sił Huti. Czy aby na pewno chodzi o Sane czy o Aden, czyli jedyne duże miasto pozostające pod kontrolą sił koalicji arabskiej?

tryhp3
wtorek, 8 listopada 2016, 09:59

To chodzi o region Sany a nie samo miasto.Tutaj zastosowali uproszczenie.

Tweets Defence24