Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wenezuela: prezydent Nicolás Maduro tworzy prorządowe bojówki

fot. www.continental.com.ar
fot. www.continental.com.ar

Prezydent Nicolás Maduro nakazał utworzenie „bojówek robotniczych”, które będą miały za zadanie obronę Rewolucji Boliwariańskiej w Wenezueli.Najwyższym dowódcom w Wenezueli zostało wyznaczone zadanie stworzenia „boliwariańskich bojówek robotniczych”, które mają być częścią „Boliwariańskiej Milicji Narodowej”. Prezydent ma nadzieje, że do oddziałów wstąpi nawet 2 miliony robotników, gotowych do obrony „niepodległości, ojczyzny i Rewolucji Boliwariańskiej”.

Więcej: Wenezuela: nieznaczne zwycięstwo Nicolasa Maduro w wyborach prezydenckich

Nowe bojówki uzupełnią istniejące już oddziały, które zostały założone przez Chugo Chaveza w 2005 roku. W ich szeregach jest obecnie ok. 130 tysięcy członków, jednak kwestią sporną pozostaje odpowiedź na pytanie czy są dobrze uzbrojeni i odpowiednio wyszkoleni do walki. Od początku tworzenia tych formacji były także wątpliwości czy nowe jednostki są pod dostateczną kontrolą narodowej armii  i samego prezydenta.

Więcej: Wenezuela instaluje rakietowe systemy S-300

Podczas transmitowanego przez wenezuelską telewizję przemówienia nowy prezydent nie powiedział przeciwko komu lub czemu tworzone są oddziały, oświadczył jedynie, że mają one umocnić „sojusz między wojskiem a klasa robotniczą”. Media spekulują, że prezydent zmuszony był do takich kroków w w wyniku napięć z generalicją, dlatego za wszelką cenę chce poprawić swoją pozycję wśród wojskowych elit. Biorąc także pod uwagę fakt, wybuchu przemocy po wyborach prezydenckich istnieje zagrożenie, że utworzenie prorządowych bojówek zwiększy prawdopodobieństwo kolejnych ataków.

(MR)

 

Komentarze