Wegetariańska dieta wejdzie do menu sił zbrojnych Korei Południowej

27 grudnia 2020, 13:27
1024px-2015.3.19_육군_수도기계화보병사단_감사나눔_운동_Republic_of_Korea_Army_Capital_Mechanized_Infantry_Division_(16352284283)
Fot. Siły Zbrojne Republiki Korei, commons.wikimedia.org

Już niedługo południowokoreański rekrut będzie miał możliwość jeść w trakcie służby wojskowej posiłki dostosowane do zasad diety wegetariańskiej. Jest to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie wyrażane przez wojskowych służby zasadniczej oraz pojawianie się osób, które są motywowane powodami religijnymi w zakresie wyboru swoich posiłków.

Siły zbrojne Republiki Korei zapowiedziały, że od nowego roku ich żołnierze w trakcie służby będą mieli dostęp również do diety wegetariańskiej. Trzeba pamiętać, że w przypadku tego państwa nadal utrzymywany jest pobór do wojska. Stąd też, rekruci, którzy w cywilu byli wegetarianami mają mieć możliwość otrzymywania pożywienia bez obecności mięsa, jeśli oczywiście będą wyrażali taką wolę.

Na etapie badań poprzedzających przyjęcia do wojska będzie trzeba zadeklarować chęć otrzymywania diety wegetariańskiej. Później tego rodzaju dane, co do preferencji żywieniowych poszczególnych żołnierzy, mają trafiać do poszczególnych jednostek, tak aby móc zarządzać dostawami niezbędnych elementów zbilansowanej diety.

Oprócz wegetarian, nowe przepisy w zakresie wyżywienia mają również objąć muzułmanów służących w południowokoreańskich siłach zbrojnych. Na razie Seul chce, począwszy od lutego 2021 r. zbadać jak duże są potrzeby w tym zakresie. Jednakże, agencja prasowa Yonhap podkreśliła, że resort obrony zaczął zastanawiać się nad wprowadzeniem diety wegetariańskiej oraz dostosowanej do specyfiki religijnej w związku z rosnącym trendem obserwowanym w siłach zbrojnych. Trend dotyczy zachowań żywieniowych, ale też pojawiania się osób z rodzin wielokulturowych, których dieta jest określana przez kwestie natury religijnej.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Piotr
niedziela, 27 grudnia 2020, 19:49

na Północy mają tak już od dawna :p

Andrettoni
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 14:06

Trafna uwaga :)

Riro
niedziela, 27 grudnia 2020, 18:15

Tymczasem w Polsce coraz trudniej na wojskowej stołówce uświadczyć nawet jabłko do obiadu a co tu dopiero mówić o wegetariańskiej diecie!

poniedziałek, 28 grudnia 2020, 03:47

I bardzo dobrze jak ktoś wybrzydza już w stołówce to nie zrobisz z niego żołnierza, odziały lalusiów będą atakować błyszczykiem nieprzyjaciela :)

Racjonalny
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 09:55

Mięso nie jest optymalnym produktem żywnościowym, jest dość cięzkostrawne, może powodować ospałość... w artykule uwypuklono przesłanki religijno światopoglądowe, natomiast w ogóle nie wspomniano czy dieta wegetariańska nie jest lepsza dla wydolności organizmu... nie musi to być pełna dieta wegetariańska...ja osobiście ograniczam mięso znacznie...choć nie wyłączam go w ogóle... lepiej pracuje mi się po obiedzie bezmięsmym

czepialski
wtorek, 29 grudnia 2020, 11:17

Bardzo dobrze że czujesz się na tej diecie dobrze i tak trzymaj jak Ci pasuje. Ale generalnie nie promuj diety wegańskiej bo jest szkodliwa z uwagi na podstawowe braki które organizmowi są niezbędne o witaminie B12 mam nadzieje nie zapominasz bo będą kłopoty i to poważne. Również o odpowiedniej proporcji tłuszczu DHA/EPA których z roślin nie dostarczysz jak również o tak niedocenianych tłuszczach nasyconych w których rozpuszczają się witaminy ADEK. Można by wiele ale na tym zakończę z keto pozdrowieniem pijąc kawę kuloodporną.

Jakub
wtorek, 29 grudnia 2020, 14:27

Dieta wegańska jest jedną najzdrowszych możliwych diet, akceptowaną i polecaną przez najważniejsze organizacje medyczne i dietetyczne (amerykańska Academy of Nutrition and Dietetics czy NHS National Health Service UK). Wielu najlepszych sportowców na świecie przeszło na dietę wegańską (Lewis Hamiltons, Novak Djokovic, Carl Lewsi, Nate Diaz, Daniel Carter, Mike Tyson...). Świetnym źródłem kwasów DHA/EPA są algi (zresztą z alg pozyskują te kwasy ryby) -znacznie lepszym zanieczyszczonych metalami ciężkimi ryb. Witaminę B12 warto suplementować, także na diecie mięsnej, bo niedobory ma od 10% do 90% procent społeczeństwa, w zależności od kraju.

czepialski
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:10

Jak komuś pasuje dieta wegańska to niech ją stosuje i tyle. Zaś promowanie namawianie a co gorsza stosowanie przymusu ekonomicznego moralnego i innych tego typu metod uważam za szkodliwe i godne potępienia. A te zjawiska można zaobserwować w krajach które wymieniłeś. Co do diety wegańskiej nie będę się rozwodził bo za mało miejsca na wyłuszczenie wad tego sposobu odżywiania wystarczający jest argument jak dieta nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu to oznacza że jest niewłaściwa - szkodliwa. Przykład obu krajów wyjątkowo nie trafiony wystarczy zobaczyć jak wygląda ich społeczeństwo a i do niedawna promowały margarynę - truciznę jako najlepszy tłuszcz. Co do sportowców miliony stosuje diety zbilansowane i o czym ma to świadczyć że co. I tak generalnie chyba coś nie tak jak odsyłasz ludzi do apteki po suplementy co by uzupełniali braki witamin które powinni dostarczać w diecie. A i tak ich nie przyswoją bo nie dostarczają tłuszczu nasyconego lub nie konwertują jednej formy na drugą. I to na tyle.

Tweets Defence24