Siły zbrojne

Egipt kupuje Rafale i fregatę FREMM. Na mega kontrakcie Paryż zarobi 5 mld euro

 • Fot Rick Naystatt (US NAVY) Domena Publiczna

Umowa na sprzedaż do Egiptu fregaty „Normandie" i 24 samolotów wielozadaniowych Rafale została podpisana.

Dokument sygnowany 12 lutego br. przez władze Francji i Egiptu przewiduje dostawę uzbrojenia i sprzętu wojskowego za około 5 miliardów euro. Będzie to jednocześnie pierwsza udana sprzedaż zagraniczna samolotów Rafale.

Ostatecznym potwierdzeniem zawartej umowy ma być uroczyste podpisanie 16 lutego br. w Kairze ostatniej strony dokumentu przez prezydenta Egiptu Abdel Fattah Al-Sissi i przedstawiciela władz francuskich: prezydenta François Hollande lub ministra obrony Jean-Yves Le Drian.

Francuskie media wyraźnie wskazują, że szybkość z jaką podpisano porozumienie jest niespotykana. Zaczęło się od spotkania dwustronnego jesienią 2014 r., całe negocjacje trwały trzy miesiące a sprawy dotyczące finansowania zapięto w zeszłym tygodniu, podczas oficjalnej wizyty władz egipskich w Paryżu. Wszystko wskazuje na to, że katalizatorem dla całego postępowania były: pogarszająca się sytuacja w Libii oraz zwiększające się zagrożenie od tzw. państwa islamskiego.

Komentarze (14)

 1. asd

  5mld to trochę dużo, ale jak ich stać?!

  1. Oj

   A dlaczego tak twierdzisz???

 2. jang

  odrywając sie od wynurzeń wybitnych ekspertów od PKB zastanawiam sie czy ta błyskawiczna transakcja jest rezultatem wizyty p Putina w Egipcie.....

 3. Arek

  Skad oni mają kase na takie zakupy?

  1. jj

   Arabia Saudyjska

 4. Alf

  Paryż nie zarobi 5 mld... zarobek = zysk po odliczeniu kosztów. dziwne, że autor napisał "zarobi" - przecież na każdych studiach jest przedmiot: podstawy gospodarki rynkowej i tam uczą na nim, co to jest przychód, koszty, zysk/zarobek itp...

  1. Marcin

   Ty piszesz o zysku końcowego producenta, a autor o zarobku całej francuskiej gospodarki i budżetu łącznie.

 5. dzimiks

  we francji kupuią ale teżw rosji i tak bastion-s-300 tor1 mig29m2,mi-17,mi-35,za około 3miliardów dolarów.

 6. Podbipięta

  1 mld za 24 samoloty,1 mld za fregatę i 1 mld za uzbrojenie / w tym Scalp Naval /. Niezgorszy pakiecik i bardzo szybka dostawa,bo częściowo z półki.

  1. Qba

   3 mld za samoloty.

 7. Snajper

  Tylko patrzeć jak waleczna armia egipska ucieka przed IS w sandałach zostawiając i Rafaele fregate i reszte Abramsów ;)

 8. e-e

  Biedni Egipcjanie sytuacja Iraku z czasów inwazji USA niczego ich nie nauczyła.

 9. Adam

  A my marzymy o zakupie używanych Mirage 2000 i wycofaniu SU-22....

  1. tomicki1914

   My kupujemy wszystko najnowocześniejsze, niewidzialne i najdroższe. Potencjalny przeciwnik nawet nie będzie wiedział jak zwalczać nasz sprzęt bo go nie będzie w stanie zobaczyć.

  2. R

   Pardon ... Kto marzy o zakupie używanych M 2000? A'propos ... U nas na drodze do zakupu stoi tylko niezdecydowanie rządu i obawa przed protestami niezadowolonych grup społecznych. Bo PKB z której bierze się zdolność finansowa, mamy dwukrotnie większe niż Egipt.

 10. edd

  Znając trochę Egipt, to stawiam, że co najmniej miliard z tych pięciu poszedł na łapówki.

 11. Oj

  Nie została podpisana a zostanie podpisana 16.02.2015r......

 12. Qba

  Zanosi się też na kolejne zamówienia z ZEA i Kataru.

 13. księgowy

  Paryż nie zarobi 5mld euro, tylko na tyle opiewa kwota kontraktu. Zarobek to różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną wytworzenia.

 14. j100dulski

  Podczas wizyty Prezydenta Francji zostanie odegrana nowa, fasycynująca interpretacja Marsylianki. Oczekuję, że nie będzie gorsza od hymnu Rosji....