USA wzywają Chiny do zaprzestania "prowokujących działań" na Morzu Południowochińskim

19 kwietnia 2020, 07:38
People's_Republic_of_China,_People's_Liberation_Army_(Navy)_ship_Qiandaohu_(AO_886)_during_Rim_of_the_Pacific_(RIMPAC)_Exercise_2014
Fot. RIMPAC
Reklama

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania "prowokujących działań" na Morzu Południowochińskim. Chiński okręt hydrograficzny miał na tym akwenie przeszkadzać w pracy statkowi malezyjskiego koncernu paliwowego Petronas.

W swoim oświadczeniu Departament Stanu wyraził "zaniepokojenie raportami o powtarzających się prowokacyjnych chińskich działaniach" na Morzu Południowochińskim wobec innych państw roszczących sobie prawa do znajdujących się tam złóż. Wezwano władze w Pekinie do "zaprzestania zastraszania" i "powstrzymania się od prowokowania i destabilizowania". Powołując się na trzy źródła, Reuters donosi, że okręt hydrograficzny ChRL przeszkadzał na Morzu Południowochińskim w pracy statkowi malezyjskiej firmy Petronas.

Kilka dni temu chińska jednostka miała być u wybrzeży Wietnamu, gdzie przed rokiem prowadziła badania nad złożami ropy. Chińskie MSZ zapewniało w tym tygodniu, że to rutynowe działania i oskarżyło władze w Waszyngtonie o próby oczerniania Pekinu. W trakcie pandemii koronawirusa relacje chińsko-amerykańskie są wyjątkowo napięte. U służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych "rośnie przekonanie", że wirus wydostał się z laboratorium w Wuhanie, w środkowych Chinach, ale nie prowadzono tam nad nim badań pod kątem broni biologicznej — pisał portal Fox News.

Prezydent USA Donald Trump ponowił w piątek krytykę Chin. Wyraził pogląd, że podawana przez władze w Pekinie liczba chińskich ofiar śmiertelnych epidemii jest zaniżona. Ocenił też, że w kwestii pochodzenia koronawirusa "dzieje się wiele dziwnych rzeczy" i zapewnił o trwającym śledztwie amerykańskich służb w tej sprawie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
No skąd
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 07:07

USA, wzywają Iran do zaprzestania prowokacji w zatoce Perskiej. USA, wzywają Chiny do zaprzestania prowokacji na morzu Poludniowochinskim. Ale jaja.

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 13:44

NO popatrz nawet sie artykułu jak widzę przeczytac nei chciało:)) Chiny nie prowokuja USA ale znacznei słabsżą malezje, która gdzie wg ciebie lezy??

Ech
niedziela, 19 kwietnia 2020, 23:48

USa ma 10 lotniskowcow kazdy ma po 100 samoltow. CHiny 2 lotskowce kazdy po 20 samoltow. Atoowki 6000 kontra 200-300. To tak jakby banda lysych skinow z bejzbolami i kalachami oskarzyla jakigos kurdupla z malym scyzorykiem ze ten jest agresywny bo wyszedl 2 metry przed wlasna klatka schodowa. DO tego ta banda wlasnie wrocila z kilku podbojow gdzie obabila kilku sasiadow a ten chlopaczek cale zycie nic nie robil raz dal z plaskacza dla psa sasiadow. Ja mam tak dosc hipokryzji ze mnie nosi:

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 13:45

Kolejny co nawet artykułu nei czytał:0 Może zanim znowu wypiszesz jakeiś bajki doczytaj a potem rób z siebei...

jkdfgdfsfg
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 10:48

Piszesz od rzeczy. Artykuł dotyczy tego, że Chińczycy nadużywają siły wobec dużo słabszej Malezji. Ilość lotniskowców i samolotów na lotniskowcach USA niema tu nic do rzeczy.

JÓZEK naucza
niedziela, 19 kwietnia 2020, 18:59

Chiny odpowiadają USA hasłem trąbka ..USA wysyła sygnał jaka trąbka ..Chiny u nas padnie na pandemię promil populacji a w USA. procent populacji ....więc kto będzie obsługiwał amerykański sprzęt ja wszystko padnie a my Chiny mamy bardzo duże rezerwy itu jest sedno sprawy gdy Chiny stracą 300 mln obywateli USA i Rosja będą epizodem a może ktoś wie jak wojować lotniskowcem klasy Regan gdy 10% załogi jeszcze funkcjonuje a reszta nieczynna

dfdgfdhfgdhg
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 10:49

Na pandemię padają głównie ludzie, starzy i schorowani, którzy nie obsługują lotniskowców.

Ogryzek
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 01:50

Klik,i flota San Antonio. Klik i klasa Wasp. Klik i marines USA , royal marines i kangury i kilkanascie lotniskowcow z klockiem maszynek. Wszyscy z motywacja.

poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 15:14

Wszyscy z motywacja. Chorzy na wirusa :)

Chinol
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:05

Widać ze KPCH żąda renegocjacji kontraktów z Petronas I CAŁA prawda

Bosmanz Pucka
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:04

Petronas juz wszystko tam znalazł I moze sprzedać rope chinom Reszta to propaganda komuchy

Fanklub Daviena
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:00

Kiedyś ChRL wydawała 1001 "ostatnie ostrzeżenia" przeciw amerykańskim prowokacjom. Czasy szczęśliwie się zmieniły i teraz niech USA wydają 1000 "ostatnich ostrzeżeń" przeciw Chinom. Już to było, gdy Buszman junior groził Chinom, że wyśle amerykańskie niszczyciele do eskortowania amerykańskich okrętów szpiegowskich, którym Chińczycy odcinali sonary. Niepotrzebnie tym groził, bo jak te niszczyciele wysłał, to Chiny dalej odcinały sonary, nic sobie z niszczycieli nie robiąc i teraz nie ma amerykańskich okrętów szpiegowskich z sonarami w chińskim EEZ, mimo iż USA utrzymuje (wbrew ONZ i reszcie świata), że szpiegowanie w EEZ jest legalne... :)

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 08:26

Funku, naprawdę ci sie te bajki nie znudziły?? Ale zawsze znajdziesz jakis sposób by wszystkich rozbawić:)

Fanklub Bilionera
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 10:19

Bilioner to 'mistrz dowcipu' jest ... ciekawe jest to że on chyba naprawdę myśli że ktoś w to wierzy ... ale czego się spodziewać po kimś kto nie odróżnia miliardów od bilionów ??

Orthodox
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 11:25

Daj człowiekowi w spokoju zarabiać na chleb.

Fanklub Bilionera
środa, 22 kwietnia 2020, 11:29

Hmm ... jeżeli ma dzieci to ok - one nie są niczemu winne ... jeżeli nie ma - to nie ...

Bosmanz Pucka
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:52

HYDROLOGICZNE kutry z Chin i Wietnamu to raczej hydrograficzne

Pentagram
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:49

Fix nareszcie sie obudził Niby NIC konkrernegp Ale widać ze dostali CYNK

Orthodox
niedziela, 19 kwietnia 2020, 14:26

Stany wyartykułowały standardową formułkę zapewne w trosce o interesy sojusznika. Spontanicznie i bezinteresownie. Takie Malezje są potrzebne do wypełnienia szachownicy pionkami. Analogicznie jest w naszej części świata.

zyg
niedziela, 19 kwietnia 2020, 14:24

Komuniści chińscy nie przestają bruździć pomimo światowej pandemii. W HKG wczoraj aresztowano przywódców ruchów obywatelskich, to smutne gdyż jeszcze 25 lat temu to terytorium słynęło z praworządności, minimalnej przestępczości a Hong Kong Police była jedną z trzech najlepszych elitarnych sił policyjnych świata. US obcięło dotacje na WHO i b. słusznie. Obecny szef organizacji wybrany dzięki finansowemu poparciu ChRL, która jednak jest na 16 miejscu jeśli chodzi o kontrybucje finansowe (za m.in. Szwecją, Norwegią, Australią czy Kanadą). Budżet organizacji to USD 2.16mld z czego USA pokrywa z budżetu federalnego USD 120mln kontrybucji obowiązkowej dla członków plus USD 300mln dotacji federalnych. Oprócz tego dotacje prywatne z USA w tym fundacja Gates'ów USD 210 mln czyli łącznie niemal 30 % budżetu organizacji. Dla porównania ChRL płaci łącznie USD 47 milionów (2,2%) , a cieszy się nieproporcjonalnymi wpływami. Stąd laurki wystawiane w siedzibie WHO w Genewie dla rządu ChRL za sposób walki z chińskim wirusem, ale przede wszystkim podobnie jak komuniści chińscy bagatelizowanie pierwszych objawów, cenzura na publikowanie pierwszych ostrzeżeń płynących z Tajwanu (na wskutek presji Pekinu WHO odmawia Tajwanowi prawa członkostwa) oraz nie publikowanie tajwańskich raportów odn metod walki z wirusem które jak do tej pory okazały się najbardziej skuteczne na świecie. Reasumując należy wstrzymać finansowanie tej de facto delegatury KPCh, trolle na tym forum niejednokrotnie podkreślają że wg PKB PPP "ChRL jest NAJWIĘKSZĄ gospodarką świata" (młodszym forumowiczom wyjaśnienie: PKB PPP metodologia statystyki uwielbiana przez komunistów, m.in. wg niej gospodarka Perelu była w gronie Top 10 na świecie, a było to już gdy papier toaletowy był artykułem reglamentowanym/luksusowym ) tak że dwie opcje: albo WHO się oczyszcza i reformuje albo niech ich utrzymuje Pekin, zwłaszcza że to z ChRL pochodzi większość zaraz ostatnich 20 lat (obecnie znów pojawiła się tam ptasia grypa).

...kot
niedziela, 19 kwietnia 2020, 10:45

Mniej wiecej raz w tyodniu na konferencji praswej ministra chinskiej armii wzywaja oni ,,usa do zaprzestania prowokacji na morzu poludniowo chinskim,, dokladnie co tydzie juz nie wiem od kiedy

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 13:47

Kotku, ale Chiny nawet nie próbuja prowokowac USA tylko Malezję wiec daruj sobie załosne manipulacje.

tagore
niedziela, 19 kwietnia 2020, 10:27

Nowe bazy Chin będą istnieć do pierwszego silnego tajfunu w regionie.

WiększeNiżPearlHarbor
niedziela, 19 kwietnia 2020, 14:18

Bo nie wiesz jak wielkie są :) Tajfuny już były, wyspy są.

Tweets Defence24