Reklama

Siły zbrojne

USA: Start wielomiliardowego programu morskich transportowców

Wizja artystyczna okrętu zaopatrzeniowego spełniającego wymagania programu TAO-205 – fot. NASSCO
Wizja artystyczna okrętu zaopatrzeniowego spełniającego wymagania programu TAO-205 – fot. NASSCO

Koncern General Dynamics otrzymał od amerykańskiej marynarki wojennej zamówienie na budowę pierwszych sześciu okrętów zaopatrzeniowych typu John Levis w ramach programu T-AO 205. W sumie ma powstać aż siedemnaście takich jednostek, które mają zapewnić amerykańskiej flocie dostawy na morzu paliw i innych materiałów potrzebnych do wykonywania zadań bez zwijania do portów.

Jak na razie stocznia General Dynamics NASSCO (National Steel and Shipbuilding Company) otrzymała 640,2 miliona dolarów na budowę pierwszego w serii okrętu. Elementy i wyposażenie dla pozostałych pięciu okrętów typu John Levis, znanych wcześniej jako TAO(X), mogą zwiększyć to zamówienie kilkakrotnie.

Pieniądze na drugą taką jednostkę maja zostać zaplanowane w roku finansowym FY2017, a kontrakt ma być podpisany w roku fiskalnym FY2018. Pierwszych sześć okrętów typu John Levis ma zostać oddanych do 2025 roku. Cała seria siedemnastu jednostek powstanie do 2036 r.

Będą to transportowce paliwa i zaopatrzenia, które operując z prędkością 20 w mogą przewozić do 25 milionów litrów paliwa okrętowego i lotniczego (w tym biopaliwa).

Reklama

Komentarze

    Reklama