Reklama

Siły zbrojne

USA: Ponad sto milionów dolarów na „stare” radary okrętowe

Montaż anteny radaru AN/SPS-58 na lotniskowcu USS „Abraham Lincoln” - fot. US Navy
Montaż anteny radaru AN/SPS-58 na lotniskowcu USS „Abraham Lincoln” - fot. US Navy

Spółka Harris Corporation otrzymała czteroletni kontrakt za 113 milionów dolarów na modernizację trójwspółrzędnych radarów obserwacyjnych AN/SPS-48 dalekiego zasięgu, które są wykorzystywane m.in. na amerykańskich lotniskowcach.

Umowa podpisana z dowództwem NAVSEA (U.S. Naval Sea Systems Command) przewiduje unowocześnienie stacji radiolokacyjnych SPS-48 z wersji „E” do wersji „G” w ramach programu ROAR (Radar Obsolescence and Availability Recovery). Przy czym założono, że pierwsza transza środków w wysokości 39 milionów dolarów zostanie przekazana już w roku finansowym 2016.

„Nowy” radar - AN/SPS-48G będzie nadal wykorzystywał pasywną antenę ścianową, jednak wymienione zostaną jego „wnętrzności” w tym m.in. nadajnik – z lampowego na całkowicie półprzewodnikowy. Wprowadzone zmiany mają nie tylko zwiększyć możliwości operacyjne stacji, ale również poprawić jej niezawodność i zmniejszyć koszty eksploatacji.

Dzięki modernizacji zakłada się wykorzystanie tych radarów na pokładzie amerykańskich okrętów jeszcze do 2050 r. To bardzo odważna decyzja, ponieważ stacje AN/SPS-48 są wykorzystywane przede wszystkim na największych jednostkach pływających US Navy: lotniskowcach, śmigłowcowcach oraz różnego typu, dużych okrętach amfibijnych. Radary te dostarczają pełny obraz sytuacji powietrznej, potrzebny m.in. do prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz do kierowania ruchem lotniczym.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. jacenty

    lampowe radary w USA były do tej pory ?? to nie może być prawda

    1. Davien

      Lampowy był nadajnik w antenie PESA a nie sam radar.

    2. X

      A co w tym złego? Akurat w nadajniku lampy sprawują się bardzo dobrze. Gdyby były w odbiorniku to bym się zdziwił, bo o ile przy pracy z dużą mocą (np. końcowe stopnie mocy nadajnika) lampy radzą sobie dobrze (są m.in. odporniejsze na przeciążenia, ale mają mniejszą sprawność niż półprzewodniki i potrzebują wysokich napięć), o tyle w przypadku słabych sygnałów, a przede wszystkim takie mamy w odbiorniku, ustępują wyraźnie pod względem parametrów półprzewodnikom.

    3. renard_astucieux

      Lampy są bardziej odporne na efekty użycia broni jądrowej