Reklama

Siły zbrojne

USA: Piraci pomylili okręt ze statkiem i dostali dożywocie

Paląca się łódź motorowa piratów w pobliżu zaatakowanego wcześniej okrętu desantowego USS „Ashland” – fot. Jason R. Zalasky/US Navy
Paląca się łódź motorowa piratów w pobliżu zaatakowanego wcześniej okrętu desantowego USS „Ashland” – fot. Jason R. Zalasky/US Navy

Dwóch somalijskich piratów, którzy ostrzelali w 2010 roku amerykański okręt desantowy z karabinków AK-47 zostało skazanych na dożywocie. Trzeci otrzymał wyrok 33 lat więzienia.

Do ataku doszło w kwietniu 2010 r. na Zatoce Adeńskiej 330 Mm od Dżibuti. Siedmiu somalijskich piratów na szybkiej łodzi motorowej pomyliło amerykański okręt desantowy USS Ashland (LSD-48) typu Whidbey Island z cywilnym statkiem transportowym i próbowało z bronią dokonać jego abordażu. Kiedy jednak otworzyli ogień z karabinków AK-47 z okrętu oddano dwa strzały z armaty Mk-38 Mod 2 kalibru 25 mm, które zabiły jednego z Somalijczyków i resztę zniechęciły do jakichkolwiek działań.

Piraci zostali później aresztowani i postawieni przed sądem stanu Wirginia w Norfolk. Początkowo pięciu z nich otrzymało wyroki więzienia od 30 do 40 lat. Były to pierwsze ukarane akty piractwa w Norfolk od ponad 150 lat.

Prokuratura złożyła jednak apelację i sąd federalny uchylił poprzednie wyroki. Dwóch z piratów: Abdi Razaq Abshir Osman i Mohamad Abdi Jama na zostało skazanych dożywocie, a trzeci - Mohamed Ali Said - na 33 lata więzienia. Pozostała dwójka oskarżonych Somalijczyków: Abdicasiis Cabaase i Mohamed Farah jeszcze oczekują na swoje rozprawy.

Reklama

Komentarze (11)

 1. poi

  Nieczytaci, niepisaci a poza tym nawet Zegarmistrz Światła im nie pomógł. ...Akbar nie zawsze jest wielki dla idiotów, ale prawdą jest iż kilka sztuk więcej 25 mm "darów bożych" wiele by uprościło w kwestii piractwa.

 2. Sid

  Było ich siedmiu, jeden zginął,pięciu usłyszało wyroki, a co się stało z siódmym?

  1. dinnggo

   Agent CIA

 3. Marek1

  Idiotyzm. Po jaka cholerę wydano milion USD na dostarczenie tych debili do USA, proces(6 lat ?!?!?!) i kolejny milion na ich utrzymanie w pierdlu ??? Wystarczyło oddać 22 strzały z działka, a nie ...2. Ale KTO bogatemu zabroni być głupszym niż kilo gwoździ ?? Potem durne jankesy się dziwią, ze z nich cały świat się śmieje ... Ps. Ale te somalijskie przygłupy swój cel osiągnęli - są w USA. Za parę lat lewackie głąby z org. pomocowych ich z pudła wyciągną i zrobią przykładnymi obywatelami USA ;-))))

 4. molek

  Mogli dostać karę śmierci na miejscu. I tak sporo szczęścia mieli.

 5. Afgan

  Dziwię się, że nie dostali krzesła elektrycznego. Amerykańskie prawo przewiduje taką karę za to co zrobili i taka kara byłaby zdecydowanie bardziej adekwatna i odstraszająca przede wszystkim. Teraz mają zapewniony dożywotni wikt i opierunek na koszt amerykańskiego podatnika. Ech, ta polityczna poprawność.

 6. Gość

  Tak do Ameryki bez wizy, zielonej karty i bez obywatelstwa na całe życie ? Toż to szok.!

 7. turpin

  No to mieli szczęście. Jeszcze za Sojuza piraci wrzeszcząc i kropiąc z kałachów wesoło płynęli do celu, którym - z bliska - okazał się być sowiecki niszczyciel Aleksander Newski. Sądzić potem już kogo nie było.

  1. Davien

   A skąd ty wytrzasnąłeś tego Newskiego jak żaden z okrętów typu 956, Udałoj ani Kashin się tak nie nazywał?? Ta nazwę nosi okręt typu 955 a nie niszczyciel.

 8. Marek

  Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że tym Somalijczykom dobry Allach w głowie nieźle musiał pomieszać. Bo do tego, żeby pomylić okręt desantowy z cywilnym statkiem naprawdę trzeba gigantycznego idioty. Dodam tutaj tylko tyle, że ci "wierni" i tak mają szczęście. Gdyby trafili na rosyjski okręt wojenny, to pewnie zamiast sądu, zostaliby wsadzeni do pontonu bez wioseł, prowiantu i picia na środku Zatoki Adeńskiej.

  1. Kiks

   Oni często nawet z klami nie potrafią skorzystać, bo nigdy nie widzieli jej w życiu. To czego oczekujesz.

 9. Radek

  I to są wyroki sądowe jak się należy! wiadomo, że osobnik w najbliższym czasie nie zagrozi już nikomu bo nie dostał wyroku 'w zawieszeniu' itp

  1. Marek

   Jak się należy? Żartujesz chyba? Teraz wychodzi na to, że dwóch nierozgarniętych islamskich bandziorów do śmierci będzie żyło sobie na koszt amerykańskiego podatnika w warunkach lepszych niż mieli u siebie w domu. Trzeci będzie bujał się tak przez trzydzieści lat. Należyte wyroki byłyby dopiero wówczas, gdyby karę odbywali w zgodnym z rodzimymi standardami pudle.

  2. klopotek

   Poczytaj sobie Radek chociażby polski kodeks karny, a później się zastanów, czy za akt piractwa na morzu można dostać wyrok w zawieszeniu.

 10. CTF-151

  Stąd nowe powiedzenie piratów somalijskich: "Oopsie daisy!" N.b. wg starej tradycji RN złapanych piratów pakowano do klatek które wywieszano przy wejściu do portu gdzie ich bielejące szkielety skutecznie odstraszały potencjalnych naśladowców?

  1. Marek

   Co bardziej znanych. Dla byle jakich szkoda było klatek. Wystarczał do tego zbożnego celu kawałek liny i okrętowa reja. Teraz z tym byłby kłopot. Rej nie ma, a nicpoń mylący okręt wojenny z handlową łajbą, powieszony byle jak na dźwigu okrętowym, zakłócałby poczucie estetyki.

 11. Pirat

  A może to byli lokalni patrioci chcący zaprotestować przeciw naruszeniu ich wód terytorialnych przez amerykański okręt wojenny.

Reklama