Reklama

Siły zbrojne

USA: Katastrofa powietrznego tankowca

Fot. US Marines/Lance Cpl. Andrea Cleopatra Dickerson
Fot. US Marines/Lance Cpl. Andrea Cleopatra Dickerson

Samolot tankowania powietrznego KC-130 należący do US Marines rozbił się w Stanach Zjednoczonych. Zginęło 16 osób.

Według komunikatu US Marine Corps do zdarzenia doszło 10 lipca w hrabstwie Le Flory w stanie Missisipi. W katastrofie zginęło 15 żołnierzy piechoty morskiej i jeden przedstawiciel US Navy, wszyscy którzy byli na pokładzie. Samolot wystartował wcześniej z Marine Corps Air Station Cherry Point.

F-35B KC-130J
F-35B i KC-130J US Marine Corps nad Farnborough, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Na razie nie są znane przyczyny zdarzenia, prowadzone jest dochodzenie. Według doniesień agencyjnych samolot mógł przewozić amunicję, w trakcie pożaru doszło bowiem do serii eksplozji. Pojawiły się też informacje o wybuchu, który miał mieć miejsce jeszcze w trakcie lotu. Kondolencje rodzinom ofiar składają przedstawiciele władz USA, w tym prezydent Donald Trump wraz z małżonką.

Samoloty KC-130, będące odmianą popularnych Herculesów mogą być używane zarówno do tankowania w powietrzu, jak i do przewozu różnego typu ładunków. Kolejne wersje maszyn tego typu są wdrażane do US Marine Corps, oprócz tego są dość popularne wśród użytkowników eksportowych. Ostatnio na zakup najnowszego wariantu KC-130J zdecydowała się Francja.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.