Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

USA: Drugi poduszkowiec LCAC nowej generacji gotowy

Fot. www.textron.com
Fot. www.textron.com

Firma Textron Systems, Marine & Land Systems poinformowała o zakończeniu prób przez pierwszy, seryjny poduszkowiec desantowy nowej generacji LCAC 101, który ma zabezpieczyć przerzut na nieprzygotowany brzeg żołnierzy i sprzętu z dużych, amerykańskich okrętów desantowych doków.

Poduszkowce desantowe typu LCAC 100 zalicza się do jednostek pływających klasy SSC (Ship to Shore Connector). Służą one do szybkiego transportu ludzi i sprzętu z okrętów na brzeg – w tym nawet z jednostek pływających znajdujących się poza horyzontem. Wcześniej wykorzystywano do tego poduszkowce LCAC (Landing Craft, Air Cushion), które były wprowadzone do służby w 1986 roku.

Opracowanie dla nich następców zlecono amerykańskiej firmie Textron Systems, Marine & Land Systems w Slidell w Luizjanie. Rozpoczęty w sierpniu 2010 program o nazwie LCAC Replacement Tactical Assault Connector zakończył się jak na razie wyprodukowaniem dwóch już gotowych poduszkowców. Pierwszy z nich – prototypowy LCAC 100 przeszedł już testy, które rozpoczęły się w 2018 roku i zakończyły 6 grudnia 2019 r.

Najnowsze informacje ze strony firmy Textron wskazują, że druga, seryjna już jednostka oznaczona jako LCAC 101 zakończyła próby akceptacyjne w zeszłym tygodniu, po pomyślnym ukończeniu serii pokazów w porcie i na redzie dla Inspekcji marynarki wojennej INSURV (Board of Inspection and Survey). Testy wykazały zdolność poduszkowca do realizowania stawianych mu zadań w pełnym zakresie prędkości, ładunku i wymagań manewrowych.

Ponieważ inspekcja INSURV jest organem zatwierdzającym dla jednostek pływających oznacza to, że można już rozpocząć przygotowania do dostawy LCAC 101 do US Navy. Jest to bardzo ważny moment całego programu, ponieważ chodzi o pierwszy seryjny poduszkowiec, w którym usunięto niedociągnięcia wykryte podczas prób morskich jednostki prototypowej LCAC 100. Dodatkowo wszyscy mają świadomość, jak trudne zadania będą stawiane tym jednostkom, które mają transportować systemy uzbrojenia i żołnierzy w różnych warunkach środowiskowych z dużych okrętów desantowych na nieprzygotowany brzeg.

W związku z tym, że badania poszczególnych jednostek LCAC przechodzą bez problemu, cały program będzie najprawdopodobniej realizowany bez zakłóceń. Jak na razie w jego trakcie dostarczono do US Navy jeden poduszkowiec LCAC 100 (do bazy morskiej w Panama City), druga jednostka LCAC 101 przeszła z powodzeniem testy, a firma Textron buduje dwanaście kolejnych, takich jednostek z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne dziesięć sztuk.

W poduszkowcach LCAC 100 zachowano ogólny schemat i koncepcję starych jednostek LCAC. Wstępnie zakłada się, że nowe poduszkowce mają być zdolne do transportu co najmniej 74 ton ładunku z prędkością co najmniej 35 w i wysadzania go na nieprzygotowanym brzegu (z dostępem do 80% linii brzegowej na całym świecie). Jednorazowo transportowana grupa Marines wraz z wyposażeniem może liczyć nawet 145 osób.

W tym celu zmieniono układ wewnętrznego ciągu komunikacyjnego poduszkowców. Poprawiono także system napędowy m.in. poprzez wprowadzenie czterech ulepszonych silników Rolls-Royce MT7 opracowanych na bazie silników z pionowzlotów V-22 Osprey.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Fanklub Daviena

    Będą mogli dzięki nim zachodzić przeciwnika od tyłu! Mjr gen. John R. Evans jr nakazał podkomendnym świętowanie "miesiąca LGBT+" i oświadczył, że dzięki gejom i lesbijkom amerykańska armia stała się silniejsza! Zdiagnozował też warunek utrzymania geostrategicznej pozycji USA: "utrzymanie siły jest zależne od otwartości różnorodności inkluzywnej kultury”. Jak wiadomo władze Rosji i Chin są homofobiczne, więc nie mają szans z "inkluzywną kulturą" wojsk USA! :)

    1. Yunior

      więc nie drażnij Pan Pana Daviena

    2. Aneivad bulknuf

      A cokolwiek merytorycznie? Nic? Czyli jak zwykle...

    3. Fanklub Daviena

      To jak USA widzi żołnierzy i marynarzy przyszłości, to niemerytoryczne? W dodatku uwzględniając apele amerykańskich polityków dt. LGBT+ w Polin? :)

  2. Paradoks

    2 silniki RR generuja 4500kW mocy na osprey a ten ma ich 4 Paradoksalnie chyba potrafi latać

  3. Gieniek

    100 na Bałtyk zamiast GAWRONA

    1. Jacek

      500

    2. y

      I gdzie będziesz wysadzał desant?

    3. Bolko z Gliwic

      Bravo Jacku

Reklama