USA sprzedają broń na kredyt. "Utrzymać eksport"

6 sierpnia 2020, 13:05
200108-F-GD475-021A
Fot. US Air Force Staff Sgt. Jarrod Vickers
Reklama

Amerykanie chcą być bardziej elastyczni jeśli chodzi o finansowanie obecnych kontraktów zbrojeniowych ze swymi zagranicznymi sojusznikami. Co więcej, mają oferować cały szereg nowych możliwości finansowania kolejnych zakupów w przyszłości, tak aby utrzymać wysoki poziom eksportu w sferze wyrobów przemysłu zbrojeniowego. Wszystko w oparciu o bardzo indywidualne podejście do każdego zagranicznego partnera.

Pandemia uderzyła i będzie uderzała w budżety obronne wielu państw na świecie. Dotyczy to również tych, którzy stanowią grupę istotnych klientów amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Wobec takiej sytuacji, Stany Zjednoczone rozważają różne możliwości ułatwiające utrzymanie obecnych kontraktów zbrojeniowych z zagranicznymi partnerami.

Jednym z nich, jest zdaniem portalu Defense News, umożliwienie zagranicznym odbiorcom państwowym finansowania zamówień na broń i wyposażenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem nowej polityki kredytowej. Zaś w przypadku obecnych kontraktów, także możliwość rozciągnięcia w czasie płatności względem wcześniejszych harmonogramów spłat. Tego rodzaju koncepcja ma być wskazana przez ustępującego szefa amerykańskiej Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego gen. Charlesa Hoopera.

Jego zdaniem, kluczowe ma być odpowiednie bezpośrednie współpracowanie z sojusznikami, mając na uwadze stan ich finansów w sytuacji pandemicznej i postpandemicznej. Wszystko po to, aby nadal mogli realizować trwające i szukać nowych zamówień w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym. Trzeba zaznaczyć, że już od marca w ramach DSCA działa między-agencyjna grupa robocza (Grupa Planowania Operacji, ang. Operations Planning Group), której zadaniem stało się uzyskanie jak najlepszego obrazu makrotrendów globalnych w kontekście pandemii i jej skutków. To ona ma dać nie tylko obraz wyzwań, ale również tworzyć możliwe rozwiązania, gwarantujące minimalizację efektów choroby m.in. na kwestie zbrojeniowe.

Według rozmowy portalu Defense News z generałem Ch. Hooperem, już teraz do strony amerykańskiej trafiają prośby od innych państw, żeby dokonać analiz kwestii finansowania kontraktów zbrojeniowych w kontekście skutków COVID19. To może być największym wyzwaniem przed jakim stanęła następczyni generała czyli Heidi Grant. Szczególnie, że państwa Bliskiego Wschodu naturalnie zainteresowane amerykańskim uzbrojeniem tracą znaczne dochody z eksportu surowców energetycznych. Zaś część sojuszników w Azji i na Pacyfiku już teraz miała zapowiedzieć przesunięcie części pieniędzy w budżetach z kwestii związanych z obronnością na inne, niewojskowe cele.

Otwarte jest pytanie, czy z tego rodzaju rozwiązań skorzystają również inni sojusznicy, w tym będąca jednym z głównych odbiorców amerykańskiego sprzętu w Europie Środkowo-Wschodniej Polska. Warszawa w ostatnich latach zawarła umowy w systemie FMS o szacowanej wartości nawet około 10 mld dolarów, uwzględniając pierwszą fazę programu Wisła, zakupione niedawno myśliwce F-35A w programie Harpia (łącznie ponad 9 mld USD), ale też baterie rakietowe ziemia-ziemia HIMARS oraz pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia do myśliwców F-16. 

JR/JP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
Andrettoni
wtorek, 8 września 2020, 00:09

Szczerze mówiąc przydałby się kredyt 0 procent albo nawet z ujemnym oprocentowaniem. Na razie to jest tak, że mamy za własne pieniądze zbudować armię, która przyjmie pierwsze uderzenie i poniesie największe straty. Inne kraje NATO robią dobre interesy sprzedając nam sprzęt i licencje, ale same nie bardzo inwestują we własne armie. Ostatnio doszedłem do wniosku, że jeżeli wycofanie wojsk USA z Niemiec nie podziała jak kubeł zimnej wody, to powinniśmy na Niemców wylać kolejny kubeł. Przydałoby się opracować i dostarczyć Niemcom plan Obrony Polski w oparciu o Karpaty. Po prostu nasze wojsko wycofa się na południe Polski, a pasem nadmorskim Rosjanie w 7 dni dojadą do Berlina. Nasze wojska uderza na flankę rosyjską dopiero jak reszta NATO będzie walczyć - o ile uderzą. Jeżeli za czasów ZSRR zachodnie Niemcy umiały się bronić od pierwszego dnia, to teraz powinno im wystarczyć 7 dni. Na dzień dzisiejszy Europa jest rozbrojona, czasy mobilizacji są absurdalne, a wydatki poniżej krytyki. Wszystko dlatego, że uważają, że my Rosjan spowolnimy, a Amerykanie ich rozbiją. Reszta dołoży się wedle "możliwości i ochoty", a największa gospodarka to "pacyfiści" . Niech sobie będą pacyfistami, tylko niech wyłożą kasę na obronę, bo inaczej im wpuścimy ruskich do Berlina.

jw
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:37

Zaginela bez wiesci lajba do ukladania rurki po dnie baltyku ciekawe ile makiet stoi w magazynach zamiast prawdziwych tankow bo prawdziwe to Amerykanie w Iraku wystrzelali a reszte Izrael w Syrii ot i cala ich potyga 50 letnie rakiety z glowicami do straszenia zostaly i tyle.

sobota, 8 sierpnia 2020, 17:56

tak, a czołgi z tektury matole. pisowczykowska kampania dobrej zmiany jak nieudolna sanacja przed wojną

Zawisza_Zielony
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:07

Coś czuje, że za kolejne zdjęcia Dudy z Trumpem, kredyt będą jeszcze moje wnuki spłacać

jkkk
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:27

ale prawda....polać można.

mobilny
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:29

No lepiej bym tego nie ujął.....a cóż za offset....honey

ziew
czwartek, 6 sierpnia 2020, 23:49

Ameryka się sypie. Największe przedsiębiorstwo w USA - Boeing, jest na skraju bankructwa. Musieli anulować zakup Embraera, nie produkują 737, zamykają produkcję 747, zwolnili tempo całej reszty i błagaja rząd o uratowanie ich z długów. Nic dziwnego że muszą wciągac coraz to nowe kraje "sojusznicze" w spirale długu. Niestety Polska sie już w niej znajduje. Zamiast na rozwój i inwestycje płacimy im niewiarygodny haracz w zamian za to że u nas stacjonują i moga wyjść w dowolnej chwili. Chiny już wyszły z dołka po koronawirusie, a populacja USA jest tak durna że duża część nie wierzy że wirus jest w ogóle groźny i nie stosuje się do żadnych zaleceń. Dzięki czemu skończą ten rok pod kreską i upadek znaczenia USA politycznie i gospodarczo jeszcze przyśpieszy.

Fanek kacapków
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:13

Spadający prestiż i znaczenie międzynarodowe Rosji jest faktem, z którym rusofilom /trolom/ tu obecnym trudno się pogodzić, stąd te wieczne żale i uszczypliwe uwagi pod adresem obecnego hegemona. Tak się składa, że USA olewają rosję Putina, pomimo istnienia rzekomego sojuszu rusko-chińskiego, w którym to ruscy widzą szansę bycia języczkiem u wagi w strategicznej grze o prymat. Tyle, że zapominają o jednym: w tej grze pomiędzy hegemonem a pretendentem ruscy kompletnie się nie liczą. Dla Chin są podupadającą, rdzewiejącą, ale użyteczną tanią stacją benzynową. Dla USA ruskie ze swoją nieefektywną gospodarką stanowią jedynie zagrożenie dla Europy Wschodniej i nigdzie więcej, Pozwalając Putinowi grać w ruskie warcaby na Bliskim Wschodzie, w Libii i gdziekolwiek jeszcze, Amerykanie i Chińczycy grają własne szachy nie licząc się z BYŁYM ruskim arcymistrzem zupełnie

Urko
wtorek, 11 sierpnia 2020, 13:06

Tyle że Ruscy mają już gotową szczepionkę na COVID i jak na razie tylko oni. To chyba podniesie trochę ich prestiż, gdy trzeba się będzie ustawiać w kolejce po lekarstwo na tzw. pandemię...

Maru
środa, 12 sierpnia 2020, 13:52

Tak mają szczepionkę, oczywiście.

ziew
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:08

Prostą bo prostą, ale już testują ja klinicznie. Będzie dostępna zanim w USA zdecydują się czy noszenie maseczki chroni czy raczej zagraża zdrowiu.

dasdsfsdfds
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:42

Na tym polega Ameryka, jedno się sypie inne się rozwija. Może i Boeing jest w kłopotach (być może z nich wyjdzie jak wdroży do linii nowy bombowiec), ale już na arenę wchodzi Tesla, SpaceX, etc.

ziew
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:10

Tesla jak i SpaceX jadą na rządowych dotacjach. Tesla nie produkuje wystarczająco samochodów żeby się spłacić i dostaje pomoc federalną i stanową. Ich akcje to jeden wielki bąbel. Przedsiębiorstwa Muska nie są rentowne bez gigantycznej panstwowej pomocy którą otrzymują.

kabanos
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:10

Rosja zgodziła sie sprzedać su-35 Indonezji za . . . olej palmowy i słodycze Transakcja nie doszła do skutku bo wujek sam pogroził palcem. Oni oddadzą te cuda techniki bez analogów w miru za woszebijki ( tu dla tych co niewidzą o co chodzi odsyłam do lektury: "Zapiski oficera armii czerwonej" Sergiusza Piaseckiego)

qwert
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:08

Cóż złego w wymianie barterowej? Gdyby można było kupić takie Suczki w rozliczeniu za nasze polskie kartofle czy jabłka to był by biznes stulecia

Olej rustrolla
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:08

Kpisz czy o drogę pytasz? Nie wiesz co my robimy z ruskim sprzętem? Złomujemy!

qwert
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:03

To akurat wiem, Mykoła ,złomujecie bo wam jankes każe i nie macie nic do powiedzenia, w zamian dostajecie ich demobil i rachunek za serwis

fw
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:43

Ruskie w czasach zimnej wojny dostarczały Arabom broń na kredyt. Kończyło się to tym że tylko 10% tych kredytów była spłacana, a broń i tak była niszczona przez Izrael. Odbiorcami zachodniej broni zwykle są bogaci klienci, więc nawet mimo koronawirusa kredyty zostaną prędzej czy później spłacone.

GRD
czwartek, 6 sierpnia 2020, 18:21

Ha, i wszystko jasne. Czyli zrobimy DUŻE zakupy za amerykańskie kredyty. Do tego elektrownia atomowa też na kredyt. Ciekawe tylko kto to spłaci i kiedy? Fabryk za to nie wybudują, nie będzie czego prywatyzować.

Ultra ekonom
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:59

Kredyt jest filarem gospodarki, a kto to spłaci nie ma znaczenia bo to co wydaje się że dziś jest dużo za X lat będzie starczało na waciki albo na ramkę fajek.

qwert
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:15

Chroń mnie Boże przed takimi ekonomistami, filarem gospodarki jest przemysł i produkcja. To właśnie kredyty powodują że to co dziś jest dużo za X lat starcza na waciki ( produkcja pustego pieniądza ( w USA na początku XX w 20 to była niezła tygodniówka, teraz tyle to za godzinę, pełzająca inflacja i zadłużenie - 24 biliony powoli wypychają dolara amerykańskiego z roli waluty światowej. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku 100% wymiany handlowej rozliczane było w dolarach, teraz to niecałe 70% i spada)

Okej rustrolla
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:50

qwert, halo, obudź się, soviet union już dawno jest na śmietniku historii, a ty ciągle śnisz o ruskiej potędze. Oprzytomnij człowieku, swój żal zagryź czosnkiem, wskocz do bani, nazbieraj chrustu na zimę, nałap Soboli, popędź bimbru, ...będzie dobrze.

BUBA
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:15

A Czechy beda budowac kolejna reaktor ... Polska taki wielki kraj

Palmel
czwartek, 6 sierpnia 2020, 23:51

w Temelinie idziemy sobie z przewodniczką i widzimy dwóch gości w mundurach typu wojskowego jeden z nich niósł długi neseser pytamy się przewodniczki kto to a to najlepszy snajper armii czeskiej a w pobliżu widzieliśmy buki które Czesi wzięli za długi z RWPG

rob ercik
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:47

10 miliardów USD ... a w szpitalach maski z fizeliny ...

Alfonso
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:16

Mogą być nawet z podpasek, byle mieć broń do obrony tych szpitali przed twoimi zagłodzonymi braćmi zza Uralu

LMed
piątek, 7 sierpnia 2020, 06:32

Do obrony szpitali, hmm.Może tej broni zabraknąć do obrony elektrowni atomowych.

Palmel
czwartek, 6 sierpnia 2020, 23:53

jak na razie to Rosja od paru lat jest w tej chwili największym eksporterem pszenicy na świecie

Alfonso
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:16

...Polska jest największym eksporterem srebra surowego na świecie, a nie mamy żadnego banku sprzedającego srebro inwestycje. To, że macie najwiecej pszenicy na świecie nie znaczy, że sytuacja się zmieni i chleb zobaczycie nie tylko na obrazkach

RealMax
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:39

Czyli Korea Północna to twój ideał, wszyscy trzęsą przed nimi portkami, a ludzie z 50 cm. tasiemcami w żołądkach, bo nawożą plony ludzkim łajnem, bo nie ma normalnych nawozów. Przynajmniej już nie ukrywacie jaka Polska jest waszym marzeniem.

Erwin
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:58

Czyli mam rozumieć, że dynamiczny wzrost polskiej gospodarki, jest efektem lat 2007-2015, a to, że służba zdrowia jest w zapaści jest skutkiem zaniedbań z lat 2015-20? Ładną macie „logikę”. Poza tym nie wiem skąd ten wasz pociąg do porównywania Polski do totalitaryzmów Azji- od 5 lat nikt nie strzela do górników, a policja nie bije do nieprzytomności manifestantów czy nawet kiboli. Tym się właśnie różnią nasze wizje Polski- w państwie demokratycznym jest sztywny budżet dla każdego resortu- choćby MON wydawało to swoje 2,1% na wrota od stodoły, szczaw i mirabelki, a także złote zegarki, to ministerstwo zdrowa nie ma prawa łasić się na ich pieniądze- kreatywna księgowość i „odparowanie„ części transferowanych kwot skończyło się w 2015 roku.

bender
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:21

Obrazki z HK wskazują, że policja bije i to mocno. Kilka lat temu byli wojskowi w Chinach wyszli na ulice domagając się większych emerytur. Spora grupa, bo szacowana na jakieś 2 mln chłopa. Komuniści protesty stłumili pałami policji, przywódców aresztowali i dodatkowej kasy nie było.

ziew
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:11

A te 2 miliony to widziałeś w BBC czy w CNN? xD Kolejny fantasta bez pokrycia, co to palcem po ścianie liczył razem z kłamcami z zachodnich mediów

dd
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:11

Polska na razie prze(d)płaca zamiast brać na kredyt chociaż znając życie na kredyt taniej dla nas by nie było. Czasem lepiej nie mieć pieniędzy niż źle kupić na kredyt

Olo
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:22

chyba że towar w nornalnej cenie a raty 0% :)))))))

Gnom
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:51

A jak kupiliśmy F-16?

Palmel
czwartek, 6 sierpnia 2020, 23:56

a jak mówił w jednej prywatnej TV to my nawet nie serwisujemy tych pingwinów tylko wymontowujemy uszkodzone panele i wysyłamy do USA do naprawy, nie mamy kodów żródłowych

Gnom
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:47

Do serwisowania kody źródłowe nie są potrzebne. Do zamian (modyfikacji, modernizacji) i owszem.

Wojtekus
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:01

Zakladajac ze sa niskie lub zerowe stopy oprocentowania z oslabiajacym sie dolarem, to nawet mozna zarobic na pozyczce.

dd
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:43

na odsetkach można ale odpowiednio skalkulowana cena sprzętu i warunki dostawy uwględnią dodatkową marżę producenta i kredytodawcy :) w ramach FMS możesz zdziałać cuda z ceną a umowa kredytowa może uwzględniać zmienną stopę procentową w zależności od kursu dolara. kto bierze kredyt zawsze podwójnie płaci

Kapustin
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:29

Ruski Chochoł ma już 14 mld usd z należności za BROŃ Irak Iran Wenezuela Kuba Syria Armenia Tadżykistan Uzbekistan sa też kwiatki z południa Nikaragua Peru

???
czwartek, 6 sierpnia 2020, 20:02

Chachły to Ukraińcy

Blob
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:59

Przeciez ruski to taka gorsza wersja ukrainca

Tweets Defence24