Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

USA: Cena za śmigłowce Chinook została uzgodniona

W USA uzgodniono cenę za drugą partię śmigłowców CH-47 Chinook - fot. US Navy
W USA uzgodniono cenę za drugą partię śmigłowców CH-47 Chinook - fot. US Navy

Koncern Boeing i Pentagon zakończyli negocjacje cenowe co do drugiej partii ciężkich śmigłowców CH-47 Chinook, które mają zostać dostarczone w ramach wieloletniego kontraktu. Udało się zmniejszyć cenę o 810 milionów dolarów, a więc o około 19,2%.Czytaj też: Budżet obrony USA ma na wydanie w 2013 roku 633,3 miliardy dolarów

Dzięki temu zmieszczono się w ograniczeniach, do których zmusiły wojskowych ostatnie decyzje prezydenta Obamy (o ok. 10%). Teraz strona wojskowa musi zakończyć przygotowanie potrzebnej dokumentacji co potrwa nie dłużej niż 1 miesiąc tak, by kontrakt został podpisany w maju br. Druga transza umowy dotyczy dostarczenia 155 śmigłowców z opcją zwiększenia tej liczby do 160 maszyn (16 z nich ma być przeznaczonych dla zagranicznych odbiorców z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Miały się one różnić konstrukcyjnie od maszyn pierwszej transzy produkowanych w zakładach w Filadelfii. Wszystko skazuje jednak na to, że modyfikacje te zostaną wycięte w przyszłym kontrakcie.

Czytaj też: Eksportowe sukcesy CH-47F Chinook

Zmiany mają być wprowadzone dopiero w trzeciej partii maszyn. Mają one m.in. dotyczyć wprowadzenia wydajniejszych wirników. W pełni zmodernizowany śmigłowiec ma pojawić się dopiero w 2020 r. Natomiast pierwsze śmigłowce drugiej transzy mają być gotowe w kwietniu 2015 r. W międzyczasie trwa budowa jednej maszyny dla US Army i 15 dla Wielkiej Brytanii.

(MD)

Komentarze