Ulepszenia systemu walki elektronicznej F-35

1 marca 2019, 14:02
ES - BAE Systems Updates F-35 Electronic Warfare Systems
Fot. BAE Systems

BAE Systems  ogłosił pomyślne wdrożenie nowej technologii w swoich systemach walki elektronicznej dla samolotów myśliwskich piątej generacji F-35 Lightning II. 

Jak informuje koncern BAE Systems ulepszenia systemu AN/ASQ-239 umożliwią sprostanie przyszłym wymaganiom w zakresie zdolności, a także zwiększą możliwości samolotu do wykonywania krytycznych misji w silnie bronionej przestrzeni powietrznej. Ulepszony system walki elektronicznej (EW) utrzymuje światowej klasy funkcjonalności poprzedniego systemu przy lepszych parametrach, mniejszej objętości i mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną – tworząc przestrzeń dla modernizacji i ulepszeń samolotów wersji Block IV - możemy przeczytać w komunikacie prasowym. Aktualizacja systemu ma także zdaniem producenta rozwiązać problem starzenia się urządzeń, który mógłby w przyszłości wymagać kosztownego przekonstruowania samolotu.

Strategia rozwoju firmy – w tym zainwestowanie 100 mln USD w najnowocześniejsze zakłady o powierzchni ponad 7400 m2, automatyzacja procesów i zwiększenie liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się systemami EW o ponad 23 procent – sprawiają, że BAE Systems ma być pierwszym dostawcą urządzeń dla F-35 wdrażającym uaktualnioną technologię do jego systemów w pełnym tempie produkcyjnym. Jak informuje firma dostarcza ona 11 systemów miesięcznie i zwiększa produkcję, aby dopasować ją do produkcji samolotów. Technologia Wdrożenia Programu Wielokanałowego Odbiornika Cyfrowego / Generatora i Tunera (określana jako DCR/TG TIP lub DTIP - Digital Channel Receiver Tuner/Generator Insertion Program) została natomiast wprowadzona do procesu produkcyjnego BAE Systems w 2018 r., a pierwsze dostawy rozpoczęto w lipcu. Zespół dostarcza 11 zestawów miesięcznie, umożliwiając producentowi samolotów kontynuowanie dostaw na czas do swoich klientów.

Dostarczyliśmy już blisko 400 systemów walki elektronicznej, właśnie uaktualniliśmy ich architekturę i produkujemy urządzenia w szybkim tempie. Wdrożenie tej technologii daje możliwość dalszego rozwoju systemu walki elektronicznej i pomaga w utrzymaniu dominacji F-35 w spektrum elektromagnetycznym(...) Pomyślne wprowadzenie DTIP to efekt skoncentrowania na celu, poświęcenia i bliskiej współpracy pomiędzy naszymi zespołami inżynierskimi i produkcyjnymi, a także z naszym klientem

 Wiceprezes BAE Systems ds. rozwiązań dla F-35 Deborah Norton

AN/ASQ-239 jest cyfrowym systemem walki elektronicznej i środków samoobrony, który w czasie rzeczywistym zapewnia pilotowi świadomość sytuacyjną w przestrzeni bitewnej i daje zdolność szybkiej reakcji. System dla myśliwca F-35 obejmuje całkowicie zintegrowane urządzenia ostrzegające o opromieniowaniu radiolokacyjnym, informacje o celu i zdolności samoobrony, umożliwiając zwalczanie, przeciwdziałanie, zakłócanie lub uniknięcie zagrożeń, polepszając przeżywalność i skuteczność wykonania misji.

BAE Systems dostarczyło do tej pory 13 500 systemów taktycznych walki elektronicznych dla ponad 80 różnych samolotów, w tym F-22, F-16, F-15, B-1, B-2, a także tajnych projektów.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
nomad
niedziela, 3 marca 2019, 12:06

Tak się zastanawiam, w jak dużym stopniu wszechobecna jazda na F-35 na forach w kontekście ewentualnego zakupu jest robotą służb ze wschodu. Lekko to przerażające.

sadej
sobota, 2 marca 2019, 23:54

i po co komu glowlery jak mozna miec f35 ktore spelni taka funkcje. wybor f35 to jedna z lepszych decyzji dla wp.

Yugol
sobota, 2 marca 2019, 16:11

Tego bubla już nic nie ulepszy, reszta to tylko marnowanie pieniędzy podatników

obserwator
sobota, 2 marca 2019, 13:18

Biorąc pod uwagę jaki organizm technologiczno-przemysłowy go tworzy, na pewno będzie to godny następca F-16.

Wolverine
sobota, 2 marca 2019, 10:15

@sased tak jest co ulepszać, w zasadzie cały prototyp wymaga ulepszenia aby umiał robić w miarę to do czego go zaplanowano :D

sased
piątek, 1 marca 2019, 16:49

dobrze ze wybieramy f35. malo ze swietny samolot teraz to jeszcze masa ulepszen przed nim.

Wolverine
piątek, 1 marca 2019, 16:29

a na co to w samolocie jak na razie szkoleniowym?

Tweets Defence24