Reklama

Geopolityka

Ukraiński T-84 na Strong Europe Tank Challenge

FOT. UKROBORONPROM
FOT. UKROBORONPROM

W tegorocznych zawodach czołgowych Strong Europe Tank weźmie udział ukraińska reprezentacja, która wystartuje na zmodernizowanym czołgu T-84.

Strong Europe Tank Challenge to pięciodniowe zawody wojsk pancernych, mające za zadanie sprawdzenie umiejętności prowadzenia działań ofensywnych i defensywnych, znajomości pojazdów pancernych, oceny strat bojowych i wykonywania manewrów precyzyjnych. Odbywają się one w Niemczech, są organizowane przez US Army Europe we współpracy z Bundeswehrą.

Organizacji zawodów zaprzestano na początku lat 90., by wznowić je w 2016 roku. Podczas tamtej edycji Strong Europe Tank Challenge trzecie miejsce zajęła polska jednostka - pluton z 34 Brygady Kawalerii Pancernej na czołgach Leopard 2A5.

Tegoroczny start ukraińskiej załogi w czołgowych zawodach organizowanych przez NATO nie będzie pierwszym, albowiem już w zeszłym roku wystartowali na czołgu T-64BM Bułat. Jednakże w tym roku Siły Zbrojne Ukrainy planują wysłać czołg T-84, będący rozwinięciem radzieckiego czołgu T-80UD. Posiada pancerz kompozytowo-reaktywny oraz zaawansowany system kierowania ognia z panoramicznym przyrządem obserwacyjnym dowódcy.

Uzbrojenie czołgu stanowi gładkolufowa armata KBA-3 (46 pocisków), sprzężony z nią kaem 7,62 mm (1250 pocisków) oraz zdalnie sterowany kaem KT-12,7 (NSW) kalibru 12,7 mm (450 pocisków). Czołg T-84 Opłot napędzany jest dwusuwowym silnikiem wysokoprężnym 6TD-2E o mocy ok. 1200KM (880kW/1196KM), który charakteryzuje się bardzo dobrą relacją mocy do pojemności i niewielkimi gabarytami.

Czołg T-84 Opłot zostały przyjęte przez Siły Zbrojne Ukrainy w 2001 roku, kiedy zakupiono 10 sztuk. Na wiosnę zeszłego roku pojazdy te przeszły remont i modernizację w zakładach SE "Malyshev Plant", która umożliwia m.in. na wystartowanie czołgu w nadchodzących zawodach. Czołg ten stał się prekursorem najnowszego ukraińskiego czołgu T-84 Opłot-M.

Czytaj także: T-84 Opłot-M. Najnowszy czołg ukraińskiej armii

W zeszłym roku zawody Strong Europe Tank Challenge zostały przeprowadzone w dniach od 8 do 12 maja 2017 na terenie amerykańskiego ośrodka szkoleniowego Grafenwoehr w Niemczech. Ich zwycięzcą zostali Austriacy, którzy w zawodach startowali z czołgami Leopard 2A4. Drugie miejsce zajęli czołgiści z Niemiec wyposażeni w Leopard 2A6. Trzecie miejsce przypadło Amerykanom, którzy operowali na czołgach Abrams M1A2 SEPv2. Dwa lata temu zawody zwyciężyli Niemcy, na drugim miejscu plasowali się Duńczycy, a na trzecim - Polacy z 34 BKPanc, wszystkie trzy załogi używały Leopardów 2 różnych wersji.

Czytaj także: Austriaccy pancerniacy wygrywają Strong Europe Tank Challenge

Reklama

Komentarze (9)

 1. Marek1

  Ciekawe jak wypadnie T-84 i dziwie się, ze nie wysłano Opłota M, bo sukces na takich zawodach, to super reklama dla MBT. No i NIEUSTAJĄCO się dziwie polskiemu MON, ze nie potrafią/nie chcą dogadać się z Ukrainą w kwestii zakupu licencji na produkcję silników z serii 6TD-2/3. T naprawdę b. dobre, perspektywiczne silniki(1000/1200/1500KM), a BEZ własnej produkcji na zawsze skazujemy się na BARDZO drogie zakupy power packów na Zachodzie(może właśnie o to chodzi?) dla wszystkich Borsuków i modernizowanych T72/PT91.

 2. Jaro

  Świetna okazja aby sprawdzić jak sprawuje się postradziecki zmodernizowany sprzęt, przydałby się jeszcze twardy i t-72b3 na zawodach

  1. dropik

   nie są przewidziane konkurencje : 1) strzelanie do celów wielkości stodoły 2) kto wolniej do tyłu tak, że sorry , pt91 nie pojedzie :P

 3. Dropik

  Te na wyposażeniu armii UA są inne niż ten na obrazku. Generalnie ten czołg ma wyśmienity silnik i dobre zawieszenie i opancerzenie choć to ostatnie jest dość mało wyrafinowane.

 4. yaro

  Według informacji rosyjskich na challengu bedzie też rosyjska T-14 Armata, co prawda jako ruchomy cel ale zaawsze potem moga to dopisac do sukcesów T-14 udział w challenge ;)

 5. Ad_summam

  Może należy podać wszystkie miejsca... Place Nation Tank 1st Austria Leopard 2A4 2nd Germany Leopard 2A6 3rd U.S. M1A2 SEP v2 4th France AMX Leclerc 5th Ukraine T-64BM 6th Poland Leopard 2A5

  1. Kris

   Dodaj też dla porządku ze Polski czolg uległ zwyczajnej awarii

  2. Gosc

   Polacy zajeli miejsce 5, a Ukraincy 6. I nie T-64BM, a T-64BW

 6. R0t0R

  A jakie miejsce zajeli Ukraincy 2 lata temu chyba na zasadzie kompleksow trabili ze wyprzedzlili Polakow nie mowiac o awarii polskiego A5 ? Polacy zajeli 3cie miejsce. Rok temu zajelismy 6 tuz przed ukr !!! tylko z powodu awarii SKO i silnka. W konkurencjach strzeleckich badz wymagajacych wyszkolenia bijemy na glowe nie tylko ukrainskie zalogi

  1. WW2

   Ukraińcy biorą swoje zmodernizowane czołgi to może my na te zawody zamiast Leoparda weźmy Twardego to zobaczymy jak się pośmiejesz bo byśmy z tym naszym Twardym zajęli ostatnie miejsce

 7. rex

  Warto dodać, że w zeszłym roku Polacy zajęli ostatnie miejsce i wyprzedzili ich min. Ukraińcy

  1. pole

   warto tez dodac ze mieli usterke leoparda.

  2. Vvv

   1. Polska zajęła 5te miejsce a nie 6te. Polacy przeprowadzili natarcie 3ma z 4rech czołgow dlatego ze popsuł sie a nasza logistyka dała ciała. Mieliśmy wysokie noty w obronie i natarciu. 2. Ukraińcy nie mieli t-64bm ale t-64bw z termowizja z pco

 8. walalal

  Pytanie do znawców czołgu Ukrainskiego co to jest za szyba nad wieżą T-84.

  1. Tom77s

   Przyrząd obserwacyjne dowódcy.

  2. Grzyb

   Odpowiedź jest prosta: jest to Ametyst 102 oprawiony w wiadro ocynk malowane na zielono.

  3. Aad151

   Akurat ten czołg może się spokojnie równać z każdym biorącym udział w tych zawodach zachodnim odpowiednikiem

 9. WW2

  My pojedźmy na te zawody z naszym Twardym to ostatnie miejsce murowane

Reklama