Reklama

Geopolityka

Tusk: rosyjska wersja zdarzeń na Krymie "niewiarygodna"

Fot. PO/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)
Fot. PO/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował informacje jakie podała FSB, iż Rosjanie zapobiegli przeprowadzenie na Krymie ukraińskiego ataku terrorystycznego. W czasie rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką stwierdził, że obaj podobnie oceniają sytuację na Krymie i w Donbasie, a rosyjska wersja zdarzeń jest niewiarygodna.

W ub. tygodniu rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że Ukraińcy planowali przeprowadzenie na Krymie ataku terrorystycznego, którego celem byłaby krytyczna infrastruktura. Według FSB zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską i udaremniono próbę przerzucenia innej grupy dywersyjnej na Krym; podczas akcji zginęło dwóch Rosjan.

Informacjom FSB kategorycznie zaprzeczyły ukraińskie ministerstwo obrony i wywiad wojskowy, który miał - według Moskwy - organizować dywersję. Poroszenko oświadczył natomiast, że rosyjskie oskarżenia to fantazje i cyniczny pretekst do dalszych militarnych gróźb wobec Kijowa.

Czytaj także: Krym przygotowuje się do "obrony przed dywersantami" [Foto]

"Podobnie oceniamy sytuację na Krymie i w Donbasie. Rosyjska wersja zdarzeń jest niewiarygodna" - napisał w środę po rozmowie z Poroszenką na Twitterze Tusk.

Po ubiegłotygodniowych wydarzeniach zarówno UE jak i Stany Zjednoczone wezwały Rosję i Ukrainę do zaprzestania działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji konfliktu. Krym ostrzegł, że Rosja może zerwać stosunki dyplomatyczne z Kijowem, jeśli - jak to określono - kryzys związany z incydentami na Krymie i ukraińskimi sabotażystami się pogłębi.

Szef Rady Europejskiej poinformował również, że po wtorkowych rozmowach z byłym premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i środowych z Poroszenką dobrze ocenia stan przygotowań do liberalizacji wizowej.

Komisja Europejska już w kwietniu zaproponowała zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy, uznając, że tamtejszy rząd z sukcesem wdrożył konieczne reformy.

Czytaj także: S-400 na Krymie

Obecnie sprawą zajmuje się Parlament Europejski. W lipcu komisja spraw zagranicznych PE przyjęła opinię, w której opowiada się za zniesieniem wiz unijnych dla Ukraińców.

Gdy propozycja KE zostanie przyjęta przez europosłów i rządy państw UE, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. chorązy (znudzony dlatego aktywny)

    Acha, wiarygodność zdarzenia ocenia się po oświadczeniu przedstawicieli jednej ze stron uczestniczących w tym zdarzeniu i to do tego strony jaka została oskarżona o spowodowanie, sprowokowanie zdarzenia ... :) Niedawno słyszeliśmy, ze II tura wyborów w Austrii była wiarygodna,a ty Austriacki Sąd oświadcza, że nie ....

Reklama