Turecko-ukraiński system uzbrojenia dla Kataru

4 stycznia 2021, 11:48
Serdar Ejder Yalcin
Katarskie pojazdy Ejder Yalcin 4×4 uzbrojone w moduł Serdar. Fot. Siły Zbrojne Kataru

Turecki koncern Aselsan poinformował o zawarciu kontraktu o wartości 38 mln dolarów, dotyczącego dostaw opracowanego wspólnie z Ukrainą zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Serdar. Jego podstawowe uzbrojenie to karabin maszynowy 12,7 mm oraz pociski kierowane RK-2 Skif produkcji KB Łucz. Nie ujawniono odbiorcy, jednak najprawdopodobniej jest to Katar, który eksploatuje już tureckie pojazdy Ejder Yalcin 4×4 uzbrojone w system Serdar.

W enigmatycznym komunikacie prasowym można przeczytać - „ASELSAN i międzynarodowy klient zawarli kontrakt o łącznej wartości 38 266 780 dolarów”, który dotyczy systemów uzbrojonych w wyrzutnie pocisków przeciwpancernych oraz nawigację i systemy wykrywania ostrzału. W skład tego zamówienia wchodzą zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Serdar, które powstały w kooperacji ukraińsko-tureckiej. System jest uzbrojony w dwa przeciwpancerne pociski kierowane Skif i karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm oraz 7,62 mm. Taki wariant testowany był w 2018 roku na Ukrainie dla „niesprecyzowanego klienta zagranicznego” i pojawił się na pojazdach MRAP typu Ejder Yalcin 4×4 dostarczonych Katarowi przez turecką firmę Nurol Makina w latach 2019-2020. Można było zobaczyć je m.in. podczas defilady w Doha w 2019 roku. W sierpniu 2020 roku turecki producent podpisał kontrakt dotyczący niesprecyzowanej liczby kolejnych pojazdów opancerzonych dla Kataru. Właśnie dla tych wozów uzbrojenie i wyposażenie dostarczy Aselsan.

Moduł uzbrojenia Serdar (słowo serdar oznaczało naczelnego wodza w armii Imperium Osmańskiego) powstał w wyniku kooperacji tureckiego koncernu Aselsan, ukraińskich koncernów Ukroboronprom i UkrSpecExport oraz Biura Konstrukcyjnego Łucz. Ostatni z podmiotów jest producentem pocisków kierowanych laserowo RK-2S Skif - o zasięgu 5 km i penetracji ponad 800 mm stali pancernej (po przebiciu pancerza reaktywnego) - które są podstawowym uzbrojeniem systemu. Możliwe jest również zastosowanie nowszych rakiet RK-2M o zasięgu 5500 m i penetracji 1100 mm RHA.

Dodatkowe uzbrojenie „w wersji katarskiej” stanowi zainstalowany centralnie karabin maszynowy 12,7 mm oraz moduł ogniowy po prawej stronie obrotnicy, który uzbrojony jest standardowo w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, ale może być wyposażony w karabin maszynowy 5,56 mm albo granatnik automatyczny kalibru 40 mm. Ponieważ system ma budowę modułową możliwe jest np. zastąpienie bocznego modułu lufowego kolejnymi dwoma pociskami przeciwpancernymi RK-2 Skif.

W opracowaniu i produkcji systemu Serdar strona ukraińska odpowiedzialna jest za uzbrojenie rakietowe oraz konstrukcję systemu, natomiast turecki koncern Aselsan dostarczył system stabilizacji, układ kierowania ogniem, autotracker oraz układ celowniczy z dalmierzem laserowy, kamerą termowizyjną i telewizyjną. Serdar posiada możliwość prowadzenia ognia w zakresie 360 stopni w płaszczyźnie poziomej oraz od -15 do +45 stopni w elewacji. Precyzję strzelania z pocisków kierowanych i broni lufowej podczas jazdy zapewnia system żyrostabilizacji w dwóch płaszczyznach oraz autotracker.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Gustav
wtorek, 5 stycznia 2021, 01:45

Ciekawe co tam z naszymi ppk?

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 11:08

Ano trwaja prace, Pirat prawie ukończony, Moskitowi jeszzce sporo brakuje.

jonbakari
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 23:02

a "oni" zgłosili się do polskiego rządu z propozycją sprzedaży udziałów w swoim "MotoSicz" i co? I g.... Warto przeczytać Jasienicę np." Polska anarchia" i może Widackiego "Jarema"... Jasienica jest mniej enigmatyczny - za klęskę polski winni są jezuici.

ryba
wtorek, 5 stycznia 2021, 22:20

a może mówiąc o Jezuitach coś zasugerował ? Jasienice to polecam przeczytać całego od początków państwa , dorzucił bym jeszcze o tego 1000 lat wkurznia francuzów ,lektura obowiązkowa.

Andrzej
wtorek, 5 stycznia 2021, 11:12

Przecież chyba powszechnie wiadomo ze Polacy by być w UE i NATO nie mogą prowadzić samodzielnej polityki inwestycji w sektor zbrojeniowy.

rezerwista
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:17

ostatnio przeczytałem prezent choinkowy "jakie piękne samobójstwo", gdzie autor pokazał jak byliśmy dymani najpierw przez własne, myślące życzeniowo władze - nie słuchające do tego ludzi z MSZ i Wywiadu, potem przez Francję i Wielką Brytanię, które dla skierowania pierwszego uderzenia Hitlera (najpierw) na Polskę obiecały jej atak na tyły Niemiec, dostarczenie stu bombowców i inne gruszki na wierzbie bylebyśmy zwarli z nimi sojusz (po tym jeszcze obiecaliśmy Hitlerowi że napadniemy na niego jak tylko ruszy Francję), a potem jeszcze raz nas wydymali podczas rozmów wielkiej trójki w Jałcie i Teheranie bo nasz honor i przelana krew nie liczyły się (i dalej nie liczą) w polityce, tak jak nie liczył się brak honoru Francuzów którzy najpierw nie pomogli Polsce a potem w roku 40 poddawali się szybciej niż Niemcy przyjmowali kapitulację,ustanowili rzą kolaboracyjny który żydów sam wyłapywał i własnymi wagonami dostarczał do krematoriów i... pies z kulawą nogą nie wspomniał Francuzom braku honoru (bo byli za mocni i niezniszczeni po wojnie). Piszę to po to bo w roku 2010 i w 2020 znowu zachowujemy się jak niedoświadczona panienka która szuka okazji by się dać wydymać (przepraszam za słownictwo ale nie znalazłem odpowiedniego zamiennika). Słuchamy Trumpa (i mamy prawie łzy w oczach) który przemawia w Polsce i mói o naszych niesamowitych zasługach i dzielności i używa innych pięknych słów za to my kupujemy od niego wszystko najpierw podpisujemy umowy ...a potem zaczynamy negocjować warunki płatności i offsetu. Teraz kupujemy technologię nuklearną za dziesiątki miliardów dolarów i też żadnych negocjacji z Francuzami czy Japończykami

comet
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 23:58

Nikt do polskiego rządu się nie zgłosił. Ukraińcy z ostrożnością patrzą na polskie pieniądze, które z geopolitycznego punktu widzenia są dużo bardziej "toksyczne" niż Saudyjskie, Tureckie czy Chińskie.

Misz
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 16:37

Poczekajmy jeszcze 10-20 lat a Turcy i Ukraińcy będą rozdawać karty w Europie.

dim
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 16:05

A propos tego ukraińskiego pocisku kierowanego (ma różne wersje, nie tylko ppanc), polecam Państwa uwadze, że można go ustawić, oddalony o 50 metrów od operatora. Co zapewnia przynajmniej minimum bezpieczeństwa, w sytuacji gdy każde wykrycie odpalenia wywołuje automatyczną odpowiedź. A skoro zrobili to na 50 metrów, w następnej wersji zrobić mogą i na więcej. Oczekiwałbym od razu tego samego od Pirata i Moskita. W każdym razie nie widzę powodu, dla którego życie wyszkolonego operatora - żołnierza polskiego, miało być mniej cenne od życia żołnierza ukraińskiego.

czwartek, 7 stycznia 2021, 13:30

Przecież Pirat to zapewnia.

Eee tam
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 14:39

Jak ta ich współpraca dalej będzie się rozwijała w tym tempie Ukraina wkrótce prześcignie Rosję w eksporcie broni...

wtorek, 5 stycznia 2021, 08:33

może nawet Stany, kto wie...

R
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 13:07

Czy taki Serdar nie byłby dobrą propozycją dla planowanej ograniczonej i tymczasowej modernizacji BWP-1? Koszt przypuszczalnie sporo niższy niż bardziej skomplikowanej wieży z armatą. A do tego rozwiązanie dostępne "z półki"... Po wycofaniu BWP, same stanowiska po regeneracji można nadal wykorzystać.

Davien
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 19:31

Nie , nie byłby , to zwykły ppk z archaicznym naprowadzaniem SACLOS i bez trybu ataku z górnej półsfery jak nowoczesne ppk z zachodu czy nasze własne Moskity

Victor
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 21:15

To co jest można modernizować. Zwłaszcza że w tym przypadku przebijalność jest imponująca. Gorzej jak się tylko pociesza marzeniami o tym co to się będzie kiedyś miało.

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 12:14

Juz zmodernizowalismy Korsara aż wyszedł nam Pirat nieskuteczny przeciwko MBT. A penetracja RK-2 jest za mała na rosyjskie T-72B3 czy T-90M/MS

Hans Kloss
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 19:50

Polskie rpg7 są najlepsze na wszystko, nawet na moskity.

Tweets Defence24