Reklama

Technologie

Turecko-ukraiński system uzbrojenia dla Kataru

Katarskie pojazdy Ejder Yalcin 4×4 uzbrojone w moduł Serdar. Fot. Siły Zbrojne Kataru
Katarskie pojazdy Ejder Yalcin 4×4 uzbrojone w moduł Serdar. Fot. Siły Zbrojne Kataru

Turecki koncern Aselsan poinformował o zawarciu kontraktu o wartości 38 mln dolarów, dotyczącego dostaw opracowanego wspólnie z Ukrainą zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Serdar. Jego podstawowe uzbrojenie to karabin maszynowy 12,7 mm oraz pociski kierowane RK-2 Skif produkcji KB Łucz. Nie ujawniono odbiorcy, jednak najprawdopodobniej jest to Katar, który eksploatuje już tureckie pojazdy Ejder Yalcin 4×4 uzbrojone w system Serdar.

W enigmatycznym komunikacie prasowym można przeczytać - „ASELSAN i międzynarodowy klient zawarli kontrakt o łącznej wartości 38 266 780 dolarów”, który dotyczy systemów uzbrojonych w wyrzutnie pocisków przeciwpancernych oraz nawigację i systemy wykrywania ostrzału. W skład tego zamówienia wchodzą zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Serdar, które powstały w kooperacji ukraińsko-tureckiej. System jest uzbrojony w dwa przeciwpancerne pociski kierowane Skif i karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm oraz 7,62 mm. Taki wariant testowany był w 2018 roku na Ukrainie dla „niesprecyzowanego klienta zagranicznego” i pojawił się na pojazdach MRAP typu Ejder Yalcin 4×4 dostarczonych Katarowi przez turecką firmę Nurol Makina w latach 2019-2020. Można było zobaczyć je m.in. podczas defilady w Doha w 2019 roku. W sierpniu 2020 roku turecki producent podpisał kontrakt dotyczący niesprecyzowanej liczby kolejnych pojazdów opancerzonych dla Kataru. Właśnie dla tych wozów uzbrojenie i wyposażenie dostarczy Aselsan.

Moduł uzbrojenia Serdar (słowo serdar oznaczało naczelnego wodza w armii Imperium Osmańskiego) powstał w wyniku kooperacji tureckiego koncernu Aselsan, ukraińskich koncernów Ukroboronprom i UkrSpecExport oraz Biura Konstrukcyjnego Łucz. Ostatni z podmiotów jest producentem pocisków kierowanych laserowo RK-2S Skif - o zasięgu 5 km i penetracji ponad 800 mm stali pancernej (po przebiciu pancerza reaktywnego) - które są podstawowym uzbrojeniem systemu. Możliwe jest również zastosowanie nowszych rakiet RK-2M o zasięgu 5500 m i penetracji 1100 mm RHA.

Dodatkowe uzbrojenie „w wersji katarskiej” stanowi zainstalowany centralnie karabin maszynowy 12,7 mm oraz moduł ogniowy po prawej stronie obrotnicy, który uzbrojony jest standardowo w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, ale może być wyposażony w karabin maszynowy 5,56 mm albo granatnik automatyczny kalibru 40 mm. Ponieważ system ma budowę modułową możliwe jest np. zastąpienie bocznego modułu lufowego kolejnymi dwoma pociskami przeciwpancernymi RK-2 Skif.

W opracowaniu i produkcji systemu Serdar strona ukraińska odpowiedzialna jest za uzbrojenie rakietowe oraz konstrukcję systemu, natomiast turecki koncern Aselsan dostarczył system stabilizacji, układ kierowania ogniem, autotracker oraz układ celowniczy z dalmierzem laserowy, kamerą termowizyjną i telewizyjną. Serdar posiada możliwość prowadzenia ognia w zakresie 360 stopni w płaszczyźnie poziomej oraz od -15 do +45 stopni w elewacji. Precyzję strzelania z pocisków kierowanych i broni lufowej podczas jazdy zapewnia system żyrostabilizacji w dwóch płaszczyznach oraz autotracker.

Reklama
Reklama
Reklama

Macron w Polsce, ukraińskie drony, upadek Syrii – Defence24Week 103

Komentarze

    Reklama