Tureckie śmigłowce szturmowe polecą do Kataru?

7 stycznia 2019, 09:03
Zrzut ekranu 2019-01-07 o 09.32.48
Fot. TAI/Instagram
Reklama

Katar podpisał list intencyjny dotyczący zakupu śmigłowców szturmowych T129 ATAK. Na razie nie ujawniono liczby maszyn ani oczekiwanej wartości kontraktu. Jeśli transakcja dojdzie do skutku tureckie śmigłowce będą w katarskich siłach powietrznych uzupełnieniem dla cięższych maszyn AH-64E Apache Guardian. 

List intencyjny został podpisany 3 stycznia br. Do tej pory na tureckie śmigłowce T129 ATAK produkowane przez koncern Turkish Aerospace Industries (TAI) a bazujące na włoskich wiropłatach A129 Mangusta zdecydowały się Pakistan i Filipiny. Wśród kolejnych krajów zainteresowanych pozyskaniem tych maszyn Turcy wymieniają natomiast Bangladesz, Maroko i Tajlandię.

Realizacja dostaw T129 ATAK dla klientów eksportowych może jednak napotkać na trudności związane z napiętymi relacjami amerykańsko-tureckimi. Najprawdopodobniej z tego powodu zakłady TAI do dziś nie otrzymały zezwolenia na eksport amerykańskich silników Honeywell LHTEC T800-4A napędzających śmigłowiec. W związku z tym Turcy szukają innych jednostek napędowych mogących napędzać maszynę. 

Co warto nadmienić katarskie siły powietrzne otrzymały zgodę USA na sprzedaż poprzez program Foreign Military Sales innego typu śmigłowców szturmowych - AH-64E Apache Guardian. Kontrakt w tej sprawie opiewający na sumę ponad 667 mln dolarów został podpisany w 2016 roku. Obejmuje on dostawę 24 śmigłowców (z opcją na kolejne 24), symulatora wirtualnego (LCT- Longbow Crew Trainer), radiostacji firmy Thales i wyposażenia do prowadzenia obsługi naziemnej. Według informacji podanych przez Katarczyków, pierwsza partia śmigłowców ma trafić nad Zatokę Perską jeszcze w tym roku. 

Turcja jest niezwykle ważnym partnerem Kataru. Ankara utrzymuje na terenie Emiratu bazę wojskową, w której może stacjonować do trzech tysięcy żołnierzy, a także podpisała z Dohą umowę o współpracy wojskowej i utrzymuje ważne relacje ekonomiczne (m.in. Katar eksportuje do Turcji LNG, a tureckie firmy budują stadiony i infrastrukturę na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022). Wsparcie Turcji stało się dla Ankary szczególnie ważne od 2017 roku czyli od momentu wybuchu kryzysu dyplomatycznego z częścią krajów arabskich na czele z Arabią Saudyjską. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Odrzucenie Caracali to jedna ze strategicznych super-porażek Polski - wojskowo, gosp. i technologicznie
środa, 9 stycznia 2019, 03:04

Katar jest od niedawna izolowany przez Arabię Saudyjską i jej sprzymierzeńców, ale ma pieniądze by kupować przełamywanie tej izolacj. Katar przyłączył się do Turcji, Iranu i Rosji kupując od nich to, co blokuje Arabia Saudyjska. Katar nie jest w NATO (nie ma za przeciwnika Rosji tak jak teoretycznie Polska) więc kupił zatem te zbyt słabe jak na obronę Polski T129, aby pozyskiwać pomoc gospodarczą, polityczną i chętnie wojskową Turcji. To nie jest dobry przykład dla nas ani nie wyrównuje słabości T129.

Ernst Junger
wtorek, 8 stycznia 2019, 09:17

Pakistan zamówił 30 sztuk za 1,5 mld dolarów. Ppk dalekiego zasięgu jak spike-er 2 (16 km) częściowo załatwia sprawę lichego pancerza. Pytanie tylko, pomijając względy polityczne, czy potrzebujemy właśnie lekkiej maszyny...

Bogdan B.
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 16:26

Turcja naprawdę wprawia we mnie zachwyt, bo w takim krótkim czasie stała się coraz potężniejszym graczem na arenie międzynarodowej, Polska musi brać z Turcji przykład zamiast wydawać miliardy dolarów na przestarzały technologicznie amerykański sprzęty; Brawo dla Turcji!

imperator donek
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 13:13

juz dawno temu polska powinna je kupic. w miare tanie (wiec mozn aby bylo zastapic wszystkie mi24) i stac byloby nas na ich utrzymanie (paliwo i naprawy, wiec gotowosc tego sprzetu bylaby wysoka). nie sa najlepsze ale w porownaniu do 40 letnich nieuzbrojonych mi24 to wielki skok jesli chodzi o mozliwosci. ale oczywiscie u nas chca najdrozsze czyli apache, oczywiscie poza naszymi mozliwosciami finansowymi, ale co tam, zadnych innych nie wezmiemy bo apache...

peptyd
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 13:05

A u nas dialogi

Tweets Defence24